در گفت وگو با بی دانلود اعلام شد

تجهیز آزمایشگاه پژوهشگاه زیست فناوری برای اعلام ۱۲ ساعته نتایج PCR

تجهیز آزمایشگاه پژوهشگاه زیست فناوری برای اعلام ۱۲ ساعته نتایج PCR

به گزارش بی دانلود آزمایشگاه ژنتیک پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در کنار خدمات آنالیز نمونه ها برای تشخیص ابتلای فرد به کووید-۱۹ در حال برنامه ریزی برای اعلام ۱۲ ساعته نتایج تست PCR است که به قول مسوول این آزمایشگاه این اقدام در دستور کار قرار دارد، ضمن آنکه با ارزیابی کنترل کیفی کیت های تشخیص، راهکاری برای پیشگیری از نتایج منفی و مثبت کاذب کرونا عرضه کردند.


دکتر بهاره عباسی، عضو هیات علمی گروه ژنتیک پزشکی و استادیار پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه آزمایشگاه ژنتیک این پژوهشگاه از اسفند ماه سال ۱۳۹۸ خدمات تحقیقاتی خود در حوزه کرونا را عرضه کرده است، اضافه کرد: غربالگری غرب تهران بر عهده این آزمایشگاه قرار گرفته است و بر این اساس پارسال حدود ۹۳ هزار نمونه برای آنالیز به این آزمایشگاه ارسال شد و کارهای مطالعاتی بر روی آن انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه این آزمایشگاه هم اکنون یکی از آزمایشگاه های معتمد انستیتو پاستور است، اظهار نمود: بر این اساس بررسی کیت های تشخیص ویروس کرونای ساخته شده در شرکتهای داخلی در این آزمایشگاه انجام می شود و نتایج به دست آمده برای سازمان غذا و دارو ارسال خواهد شد.
عباسی با تکیه بر اینکه در روزهای نوروز و تعطیلات فروردین ماه سالجاری حدود ۱۶ هزار نمونه برای تشخیص به این آزمایشگاه ارجاع داده شده است، تصریح کرد: در این آزمایشگاه تست PCR در مورد اینکه آیا این نمونه ها مثبت هستند یا منفی، انجام می گیرد و یک نتیجه اولیه به مراکز درمانی ارسال می شود، ضمن آنکه پیامکی برای فرد بیمار ارسال خواهیم کرد تا در صورت مثبت بودن مبادرت به قرنطینه آنها شود. بر این اساس خدمات این آزمایشگاه به صورت شبانه روزی عرضه می شود.
این استادیار پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری ضمن اشاره به تحقیقات این آزمایشگاه در زمینه شناسایی جهش ویروس کرونا، توضیح داد: مواردی که احتیاج به بررسی جهش های ژنتیکی این ویروس می باشد، از جانب انستیتو پاستور برای ما ارسال می شود، ما مطالعات PCR آنرا انجام می دهیم و بررسی های در ارتباط با جهش های ویروس کرونا در انستیتوپاستور صورت می گیرد.
تست PCR دوازده ساعته
وی از اجرای برنامه ای برای تشخیص ۱۲ ساعته تست کرونا در این آزمایشگاه اطلاع داد و خاطرنشان کرد: یکی از پیشنهادات مرکز غربالگری غرب تهران انجام تست PCR در مدت ۱۲ ساعت با هدف شناسایی سریع تر مبتلایان به کووید-۱۹ است که این اقدام در حد پیشنهاد است، ولی ما در حال تجهیز آزمایشگاه ژنتیک پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک هستیم تا بتوانیم در ۱۲ ساعت نتایج آنالیز نمونه ها را اعلام نماییم.
عباسی افزود: در این آزمایشگاه به غیر از عرضه خدمات غربالگری در غرب تهران، مبادرت به نمونه گیری در محل برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مراکز دانشگاهی، سازمان امور دانشجویی حتی در روزهای تعطیلات نوروز کردیم و در صورت مثبت شدن تست، اجازه برگشت به محل کار داده نمی شد.
به قول وی بعضی از بیمارستان های دولتی و خصوصی سطح تهران نمونه تست های خویش را برای این آزمایشگاه ارسال می کردند؛ چون که هم نتایج آنالیزهای این آزمایشگاه در مدت زمان کمتری اعلام می شود و هم دقت نتایج اعلام شده در سطح بالایی قرار دارد.
این متخصص طب اورژانس با تکیه بر اینکه این آزمایشگاه در زمینه دسترسی به کیت های تشخیصی کووید-۱۹ هیچ کمبودی ندارد، تصریح کرد: نیاز است تا ما با مراکز درمانی هماهنگی بیشتری داشته باشیم تا نتایج آزمون ها در زمان کمتری اعلام گردد.
به قول این محقق کیت های استفاده شده در آزمایشگاه ژنتیک پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری از کیت های ساخته شده در شرکتهای دانش بنیان داخلی است.
بررسی کیت ها
عباسی ضمن اشاره به خدمات بررسی کیفی کیت های تشخیص کرونا در این آزمایشگاه، اضافه کرد: کیت های تشخیص کرونا برای آنکه بتوانند وارد عرصه تولید شوند، باید طی مراحل مختلفی مورد ارزیابی قرار گیرند. در مرحله اول این کیت ها به سازمان غذا و دارو برای انجام امور اولیه ارسال می شوند و برای این بررسی ها چند مرکز آزمایشگاهی معتمد انتخاب شدند که یکی از آنها آزمایشگاه ژنتیک پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری است.
عضو هیات علمی ژنتیک پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با اشاره به اینکه بررسی کیفیت این کیت ها در این آزمایشگاه صورت می گیرد، افزود: تشخیص اینکه این کیت ها قادر به ارزیابی دقیق نمونه ها هستند یا خیر، در این آزمایشگاه انجام می شود و این بررسی کنترل کیفی توسط یک تیم تخصصی در زمان ۲ هفته صورت می گیرد.
عباسی با اشاره به اینکه نتایج این بررسی کنترل کیفی به سازمان غذا و دارو ارسال می شود، تصریح کرد: تابحال بررسی کنترل کیفی ۳ کیت تشخیص کرونا به ما ارجاع شده است.
مشاهده افزایش تعداد تست مثبت از بهمن تاکنون
عباسی با تکیه بر اینکه حدودا از بهمن ماه سال قبل تا فروردین ماه سالجاری شاهد افزایش ابتلای مردم به این بیماری بودیم، اظهار داشت: در اوایل فروردین ماه سالجاری تنها ۳۰ تا ۴۰ درصد تست های مورد آنالیز در این آزمایشگاه مثبت بود، ولی در اسفند ماه بیشتر از ۴۰ تا ۵۰ درصد و در بعضی روزها تا ۶۰ درصد تست ها مثبت بودند.
وی با اشاره به اینکه این آزمایشگاه در جایگاهی قرار دارد که امکان رصد میزان شیوع بیماری کووید-۱۹ را دارد، اظهار نمود: تعداد نمونه هایی که به ما می رسد، زیاد است، به صورتی که در بهمن ماه حدود ۷ هزار و در اسفند ماه حدود ۸ هزار نمونه برای این آزمایشگاه ارسال شد و در فروردین ماه هم واضح بود که وارد چنین پیکی می شویم.
به قول وی هم اکنون با عنایت به محدودیت هایی که در زمینه نمونه گیری ایجاد شده، تنها از یکسری افراد نمونه گیری می شود و حدودا روزانه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ نمونه به آزمایشگاه ژنتیک این پژوهشگاه ارسال می شود.
عباسی، پشتوانه قوی علمی به واسطه حضور ۷۲ عضو هیات علمی در پژوهشگاه ملی ژنتیک و عرضه خدمات به مراکز درمانی را از نکات مثبت این آزمایشگاه نام برد و افزود: کیت هایی که از جانب ما برای آنالیز نمونه ها مورد استفاده قرار می گیرد، در ابتدا توسط تیم تخصصی مورد ارزیابی های کنترل کیفیت قرار می گیرند؛ در غیر این صورت نتایج منفی کاذب و یا مثبت کاذب اعلام خواهد شد. این امر سبب شده که این مرکز تبدیل به قطبی شود که نمونه ها برای آنالیز به آن ارسال شود.
به قول وی این رویکرد سبب شده که میزان نتایج کاذب در ابتدای کار حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد بود، ولی این میزان هم اکنون به ۱۰ تا ۲۰ درصد رسیده است.
این متخصص طب اورژانس تصریح کرد: در این مرکز نتایج تست دقیق عرضه می شود، مگر آنکه بیمار در ابتدای مبتلا شدن و یا در انتهای بیماری باشد که ما نتوانیم ویروس را شناسایی نماییم، در غیر این صورت جواب درستی داده می شود.
منبع:

1400/02/21
10:54:21
0.0 از 5
903
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود