بازیافت كاغذهای غیرقابل استفاده با دستگاه خمیر كاغذ خشك

بازیافت كاغذهای غیرقابل استفاده با دستگاه خمیر كاغذ خشك

بی دانلود: تفکیک زباله ها همچون کاغذ از یکدیگر امری بسیار مهم در بازیافت زباله ها شمرده می شود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی او، اما با این وجود باز هم در زمینه بهینه سازی کاغذ اقدامات درستی صورت نگرفته است. برای مثال برخی کاغذهای مخصوص مانند برچسب ها با روند معمول حل شدن آب قابل بازیافت نیستند.
برای صرفه جویی در مصرف بیشتر کاغذ شرکت "TBP Future" فناوری به نام "Dry Pulping" را توسعه داده است که به کاربران اجازه می دهد کاغذهای مخصوص را به الیاف قابل بازیافت که قابل استفاده مجدد در ساخت کاغذ هستند، تبدیل کنند.
بر طبق مقدار کاغذی که هر سال تولید می شود و مقدار کاغذ بازیافت شده، پژوهشگران توانستند مقدار کاغذ دور ریخته شده را محاسبه کنند. عامل مهم دیگری که در این محاسبه مورد توجه قرار گرفت این بود که چه مقدار کاغذ هیچ گاه وارد این چرخه نمی گردد. این می تواند شامل مواردی مانند کتاب های کتابخانه، اسکناس های بانکی و پرونده های خاص باشد.
دکتر "تیلو گیلات"(Tilo Gailat) یکی از مدیران شرکت "TBP Future" اظهار داشت: این برآورد نشان میدهد سالانه تقریباً یک میلیون تن کاغذ مخصوص در آلمان هدر می رود. با بهره گیری از خمیر خشک می توان از قسمت بزرگی از این هدر رفت کاغذ جلوگیری کرد.


دستگاه "Dry Pulper" طی پروسه چهار مرحله ای این کار را انجام می دهد. این دستگاه ابتدا کاغذ را به قطعات کوچک تر که دستگاه می تواند آنرا هضم کند، خرد کرده و سپس این قطعات خرد شده توسط چرخش های هوایی "Dry Pulper" به الیاف تبدیل می شوند. در مرحله سوم، الیاف از هوا جدا شده و در مرحله آخر بصورت خمیر فشرده می شوند که می تواند یک دفعه دیگر در تولید کاغذ استفاده گردد.
یکی از مزایای روش یاد شده این است که بر خلاف پروسه بازیافت معمولی کاغذ به مقدار زیادی آب نیاز ندارد. برخلاف کاغذهای مخصوص، کاغذهای معمولی وقتی با آب مخلوط می شوند، به الیاف تبدیل گشته و خمیر کاغذی ایجاد می کنند که می تواند باردیگر به کاغذ تبدیل گردد. کاغذهای مخصوص اغلب ضد آب هستند و بنا بر این نه فقط به روش معمولی قابل بازیافت نیستند بلکه سبب هدر رفتن آب می شوند.
دکتر گیلات می گوید: همانطور که می دانیم مقدار زیاد آب مصرفی در تولید کاغذ به مقدار زیادی انرژی مورد نیاز در این پروسه منجر می شود پس با خود گفتیم اگر موفق به ذخیره آب در این پروسه شویم می توانیم انرژی زیادی را ذخیره کرده و در مصرف آب صرفه جویی نماییم.
منبع:

1400/02/21
22:06:46
0.0 از 5
719
تگهای خبر: تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود