در گفت وگو با بی دانلود اعلام شد

اعطای جایزه صادراتی به ۲۰ شركت برتر دانش بنیان

اعطای جایزه صادراتی به ۲۰ شركت برتر دانش بنیان

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی از اجرای بسته حمایتی جدید برای توسعه صادرات شرکتهای دانش بنیان در این صندوق اطلاع داد و اظهار داشت: این بسته جدید حمایتی دربردارنده ۳ نوع تسهیلات است.


مرضیه شاوردی در گفتگو با ایسنا، یکی از مسیرهای موفقیت و تداوم کسب و کار شرکتهای دانش بنیان را دستیابی به بازاری گسترده بخصوص از راه ورود به بازارهای صادراتی دانست و اظهار داشت: تحقق این امر مسیری پر پیچ و خم و دشوار دارد و صندوق نوآوری و شکوفایی، در جهت هموارسازی مسیر ورود این شرکت ها به بازارهای جهانی، طی دو سال قبل روی توانمندسازی این شرکت ها از راه "بسته خدمات توسعه بازار" تمرکز کرده است.
وی افزود: این بسته شامل "حمایت از حضور در نمایشگاه های خارجی"، "راه اندازی نمایشگاه های دائمی (پایگاه صادراتی) در کشورهای خارجی" و "اعزام و پذیرش هیئت های تجاری به منظور توسعه تعاملات بین المللی شرکتهای دانش بنیان" بوده است.
شاوردی اظهار نمود: بعد از ایجاد توانمندی های زیرساختی لازم برای ورود به بازارهای بین المللی در شرکتهای دانش بنیان، اخیرا بسته "حمایت از توسعه صادرات دانش بنیان" در صندوق نوآوری و شکوفایی مصوب شده است که دربردارنده سه نوع تسهیلات است.
مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی، تصریح کرد: در چارچوب این بسته، تسهیلات "سرمایه در گردش صادراتی" با نرخ سود کمتر از تسهیلات کنونی صندوق و با دوره بازپرداخت طولانی تر به شرکتهای دارای صادرات قطعی عرضه خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: همینطور تسهیلات "نمونه سازی" ویژه ای برای تأمین هزینه خرید نمونه خارجی با هدف مهندسی معکوس و فعالیتهای تحقیق و توسعه مرتبط در نظر گرفته شده است.
مشوق های صادراتی دانش بنیان
وی افزود: به منظور تشویق توسعه صادرات دانش بنیان هم تسهیلات "جایزه صادراتی" به صورت سالانه، متناسب با میزان صادرات، با نرخ ۸ درصد و تا سقف ۱۰ میلیارد تومان به ۲۰ شرکت برتر در زمینه صادرات محصولات دانش بنیان تخصیص خواهد یافت.
شاوردی ضمن اشاره به تسهیلات صادراتی اعطا شده به شرکتهای دانش بنیان، اظهار داشت: در سالهای ۹۸ و ۹۹ بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان حمایت بلاعوض برای توسعه بازار صادراتی شرکتهای دانش بنیان صورت گرفته است. در کنار این خدمات، پشتیبانی از دریافت استانداردهای صادراتی و هم حفاظت از دارایی های فکری شرکتهای دانش بنیان هم در دستور کار بوده است.
به نقل از ایشان، طی همین دوره بیشتر از ۲ میلیارد تومان حمایت بلاعوض در این عرصه ها پرداخت شده است.
مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی، مقاصد صادراتی محصولات دانش بنیان را کشورهای مختلف آسیایی، اروپایی و آفریقایی همچون چین، عراق، افغانستان، آذربایجان، ارمنستان، آلمان، روسیه، ترکیه، کنیا و... دانست و اضافه کرد: در سال ۱۴۰۰ هم کشورهایی مانند انگلیس، بوسنی و هرزگووین و ونزوئلا برای توسعه صادرات دانش بنیان هدف قرار گرفته است.
به قول این مقام مسؤول، حدود ۱۰ درصد شرکتهای دانش بنیان فعال در کشور توانمندی های صادراتی دارند و صندوق نوآوری و شکوفایی در تلاش است با عرضه خدمات متنوع توانمندسازی، تعداد و توان صادراتی این شرکت ها را ارتقا دهد.
راه اندازی پایگاه های دائمی صادراتی
شاوردی با اشاره به اینکه تا کنون ۴۰ شرکت دانش بنیان برای استقرار در پایگاه های صادراتی چین (شانگهای)، عراق (بغداد)، آذربایجان (باکو) و ارمنستان (ایروان) از حمایت بلاعوض صندوق بهره مند شده اند، خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۰ هم شرکتهای دانش بنیان برای استقرار در پایگاه صادراتی کنیا (نایروبی)، افغانستان (کابل و هرات)، عراق (سلیمانیه)، روسیه (ماخاچکالا)، بوسنی و هرزگوین (سارایوو)، ونزوئلا (کاراکاس)، سوریه (دمشق)، امارات (دوبی)، عمان (مسقط)، ترکیه (استانبول) از حمایت بلاعوض صندوق بهره مند خواهند شد.
وی به بیان نحوه صادرات محصولات دانش بنیان پرداخت و در اینباره توضیح داد: با عنایت به تنوع محصولات دانش بنیان و بازارهای صادراتی، روش های صادراتی آنها هم متنوع است. برخی محصولات در داخل کشور تولید می شود و با نشان تجاری ایرانی به کشورهای هدف صادر می شود و برخی دیگر از محصولات، پس از طریق اندازی خط تولید مشترک در کشور هدف و بازآفرینی برند، در آن کشور به فروش می رسد.
مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: در برنامه های "یکشنبه های صادراتی" که از آغاز سال ۱۴۰۰ از جانب این صندوق شروع شده است، مذاکرات دوجانبه شرکت ها با طرف های خارجی به صورت جدی تری پیگیری می شود و تابحال توافقات خوبی در زمینه اعطای نمایندگی فروش، راه اندازی خط تولید، سرمایه گذاری مشترک و... با طرف های خارجی صورت گرفته است.1400/02/25
20:29:52
0.0 از 5
949
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود