تشخیص بیماری التهابی روده با كمك یك باكتری

تشخیص بیماری التهابی روده با كمك یك باكتری

بی دانلود: پژوهشگران ˮدانشگاه رایسˮ در مطالعه اخیرشان اعلام کردند موفق به مهندسی باکتری هایی شده اند که بعد از تشخیص بیماری التهابی روده، می درخشند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، پژوهشگران دانشگاه رایس باکتری هایی را طراحی نموده اند که می تواند سطح pH روده را حس کرده و در صورت التهاب روده به رنگ سبز درآید. آنها این باکتری ها را در طول آزمایشات بر روی موش های مبتلا به بیماری التهابی روده(IBD) آزمایش کردند و دریافتند این باکتری ها در نشان دادن شروع بیماری بسیار عالی عمل می کنند.
در سال ۲۰۱۷ نیز یک گروه از پژوهشگران دانشگاه "رایس" از توسعه یک فرم مهندسی شده از اشریشیا کلی آگاهی داده بودند که می توانست تیوسولفات را حس کند. تیوسولفات یک نشانگر زیستی است که پژوهشگران فکر می کنند با التهاب روده بزرگ مرتبط می باشد. از آن زمان تا حالا پژوهشگران در حال طراحی یک باکتری هستند که می تواند بیماری التهابی روده را دقیق تشخیص دهد.
یکی از روش های ساده برای تشخیص التهاب روده، اندازه گیری سطح pH روده است. اسیدوز یا سطح pH پایین روده با عود کردن التهاب در بیماران کرون مرتبط می باشد اما اندازه گیری غیرتهاجمی pH روده یک کار ساده نیست.
"جفری تابور"(Jeffrey Tabor) یکی از نویسندگان این مطالعه اظهار داشت: بطور معمول PH روده های افراد حدود عدد هفت است که این عدد خنثی است اما در بیماران مبتلا به بیماری کرون به سبب التهاب زیاد، pH تغییر کرده و به حدود عدد سه می رسد که این نیز بسیار اسیدی است.
برای حل این مشکل پژوهشگران ابتدا ژن هایی را که با سلول های روده هنگام اسیدی شدن سطح PH روده بیان می شوند مورد بررسی قرار دادند. پژوهشگران بعد از بررسی یک امضای ژنی که اسیدوز را نشان می دهد، یک سویه اشریشیا کلی را تولید کردند که وقتی با این امضای ژن خاص روبرو می شود، مولکول های سبز فلورسنت تولید می کند.
پژوهشگران سپس آزمایشاتی را روی موش های مبتلا به این بیماری انجام دادند. با بهره گیری از تجهیزات نوری استاندارد، پژوهشگران توانستند بطور موثری روشنایی این مولکول های فلورسنت را اندازه گیری کنند و ارتباط آن با سطح اسیدیته روده را دریابند.
یافته های این مطالعه در مجله "PNAS" انتشار یافته است.
منبع:

1400/02/29
12:02:38
0.0 از 5
895
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود