دهمین كنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت،

تشریح چالش های عدیده بخش كشاورزی ایران

تشریح چالش های عدیده بخش كشاورزی ایران

به گزارش بی دانلود دبیر اندیشکده آب، محیط زیست، امنیت غذایی و منابع طبیعی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت اظهار داشت: کشاورزی کشور با چالش های مهمی همچون پایین بودن بهره وری در کشاورزی، کاهش فزاینده منابع آب زیرزمینی در دشت های کشاورزی، فرسایش، شور شدن و کاهش مواد عالی خاک های زراعی و تغییر بی رویه کاربری اراضی حاصل خیز کشاورزی در حاشیه شهرها و روستاها روبروست.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر محمدحسن روزی طلب در دهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مقاله خویش را که با همکاری مشترک عباسعلی زالی، رئیس اندیشکده آب، محیط زیست، امنیت غذایی و منابع طبیعی مرکز تهیه شده با عنوان "بایسته ها و نیازهای کشاورزی دانش بنیان، لزوم توسعه پایدار و تأمین امنیت غذایی کشور" عرضه داد.
وی که مقاله خویش را در سالن شماره دو کنفرانس عرضه کرد، در توضیح مقاله اش اظهار داشت: اهمیت کشاورزی بمنظور تأمین غذای مورد نیاز مردم از دوران باستان مورد توجه حکمرانان و دولتمردان سلسله های مختلف در طول تاریخ ایران زمین بوده است. ایرانیان باستان از حدود 7000 سال قبل نقش بسیار مهمی دراهلی کردن و اصلاح گونه های گیاهی و پرورش دام های اهلی داشته اند. ابتکار و دانش ایرانیان در توسعه علم و فناوری طراحی و حفر قنات برای انتقال آب از مناطق کوهستانی به دشت های حاصلخیز کشاورزی و همین طور طراحی و ساخت تأسیسات فنی برای ذخیره سازی و انتقال آب مورد نیاز کشاورزی باعث تحسین مجامع علمی و فرهنگی جهان قرار دارد.
روزی طلب اظهار داشت: توسعه پایدار و همه جانبه کشور بدون توسعه علمی کشاورزی که سازگار با شرایط اقلیم خشک و نیمه خشک باشد مقدور نخواهد بود. امروز در جهان هیچ کشور توسعه یافته ای نیست که کشاورزی پیشرفته نداشته باشد و هیچ کشوری نیست که کشاورزی پیشرفته داشته باشد ولی توسعه یافته نباشد. توسعه دانش بنیان کشاورزی و مدیریت پایدار منابع طبیعی می تواند زیربنای توسعه اقتصادی و صنعتی کشور را فراهم نموده و ضامن سلامت جسمی و روانی مردم باشد.
دبیر اندیشکده آب، محیط زیست، امنیت غذایی و منابع طبیعی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت اشاره کرد: در امتداد تحقق تأمین امنیت غذایی با تاکید بر تولید در داخل کشور ( تدبیر 35) الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برای توسعه دانش بنیان کشاورزی لازم است همانند خیلی از کشورهای جهان اقدامات اساسی در رابطه با حمایت و پشتیبانی بیشتر دولت، افزایش راندمان از منابع و نهاده های تولید، کاهش تصدی گری دولت و تحول در وضعیت و ساختار آموزشی و پژوهشی کشاورزی کشور ایجاد شود. این تحول همین طور نیازمند افزایش دانش و مشارکت همه جانبه کشاورزان و بهره برداران و همین طور سرمایه گذاری بیشتر بخصوص بخش خصوصی در توسعه زیر بناها و تولید نهاده های کشاورزی همچون بذر، نهال، کود، سم و واکسن است.
وی افزود: در چنین شرایطی تولید کنندگان و سرمایه گذاران کشاورزی می توانند با بهره بردن صحیح از منابع طبیعی و شرایط مختلف اقلیمی نقش بسیار مهمی در تأمین امنیت غذایی و توسعه اقتصادی کشور داشته باشند.
وی اظهار نمود: بیشتر از 95 درصد مساحت اراضی کشور در اقلیم خشک و نیمه خشک قرار گرفته است که با کمبود بارندگی و منابع آب تجدیدپذیر و قابل دسترس مواجه می باشد. ایرانیان در حدود 7000 سال پیش باتوجه به نیاز برای توسعه کشاورزی و تأمین غذای مورد نیاز مردم نقش مهم برجسته ای در بومی کردن و اصلاح نژاد گیاهان زراعی نظیر گندم، جو و حبوبات و همین طور اهلی کردن حیواناتی نظیر بز و گوسفند داشتند. تولید دانش و فناوری سازگار با شرایط اقلیم خشک توسط ایرانیان در حدود 3000 سال پیش در طراحی و راه اندازی قنوات بمنظور انتقال آب زیرزمینی از مناطق کوهستانی به دشت های زراعی پایین دست و همین طور راه اندازی سازه های فنی و تخصصی برای جمع آوری و ذخیره سازی آب باران و راه اندازی شبکه های توزیع و آبرسانی برای تأمین آب مورد نیاز کشاورزی و شرب هنوز مورد تحسین مجامع علمی در جهان است.
روزی طلب با برشمردن چالشهای بخش کشاورزی کشور، اظهار داشت: کشاورزی ایران باتوجه به افزایش جمعیت و نیاز به خود اتکایی در تولید محصولات اساسی بمنظور افزایش ضریب امنیت غذایی با چالش های مهمی همچون پایین بودن راندمان در کشاورزی، کاهش فزاینده منابع آب زیرزمینی در دشت های کشاورزی، فرسایش، شور شدن و کاهش مواد آلی خاکهای زراعی، تغییر بی رویه کاربری اراضی حاصلخیز کشاورزی در حاشیه شهرها و روستاها روبرو است. گرم شدن کره زمین و تغییر اقلیم هم اثرات مخربی در توسعه پایدار کشاورزی، حفظ محیط زیست و بهره برداری پایدار منابع طبیعی کشور دارد.
بنا بر گزارش دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، دبیر اندیشکده آب، محیط زیست، امنیت غذایی و منابع طبیعی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در آخر اظهار داشت: به همین دلیل لزوم دارد با ایجاد تحول در ساختار اجرایی دولت برای کاهش تصدی گری، تغییر در نگرش سیاست مداران و برنامه ریزان کشور در اهمیت و نقش بخش کشاورزی و منابع طبیعی برای توسعه پایدار اقتصادی و تأمین امنیت غذایی کشور، تحول در رسالت، ساختار و وظایف دانشگاهها و موسسات پژوهشی کشاورزی برای ارتباط نزدیک و نهادینه با کشاورزان و تولید کنندگان، افزایش دانش و اطلاعات کشاورزان و ترویج فناوری های مناسب و سازگار مناظق مختلف، مشارکت فعال تشکل های کشاورزی و تولید کنندگان و همین طور سرمایه گذاری بیشتر دولت و بخش خصوصی برای توسعه صنایع وابسته و تولید نهاده های اصلی ( بذر، نهال، کود، سم و مواد شیمیایی، ماشین الات، واکسن) برای تولید محصولات کشاورزی و غذایی در امتداد توسعه کشاورزی دانش بنیان و مدیریت صحیح منابع طبیعی با این چالش ها مقابله نمود.
منبع:

1400/02/30
13:13:03
0.0 از 5
957
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود