قدیمی ترین شبه كریستال زمین كشف شد

قدیمی ترین شبه كریستال زمین كشف شد

بی دانلود: دانشمندان یک ˮشبه کریستالˮ(Quasicrystal) متعلق به یک انفجار هسته ای در سال 1945 را یافته اند که می گویند این کشف جدید می تواند روزی به منع گسترش سلاح های هسته ای کمک نماید.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، پژوهشگران آزمایشگاه ملی "لوس آلاموس"(LANL)، آزمایشگاهی که در طول جنگ جهانی دوم برای طراحی سلاح های هسته ای بعنوان قسمتی از "پروژه منهتن" تاسیس شد، "شبه کریستال" یا "شبه بلور" جدیدی را کشف کرده اند که در اثر نخستین انفجار هسته ای در سایت ترینیتی در نیومکزیکو در شانزدهم ژوئیه ۱۹۴۵ به وجود آمده است.
شبه بلور یا شبه کریستال نوعی شکل ساختاری منظم فاقد تناوب تکراریست. این ساختارها، الگوهایی را می سازند که همه فضاهای شبکه بلوری را حتی در صورت وجود نقض تقارنی پر کنند.
نویسندگان این مطالعه اظهار داشتند که این کشف جدید، چارچوب ایجاد شبه کریستال توسط یک سلاح هسته ای در زمینه فرآیندهای فیزیکی انجام شده طی صدها میلیون سال در اعماق فضا را مشخص می کند.
بنابراین، این نمونه می تواند به نسل های آینده کمک نماید تا زنجیره حوادثی را که انفجارهای هسته ای به راه انداخته اند، بهتر درک کنند. بگفته پژوهشگران این مطالعه، این بینش می تواند به منع گسترش سلاح های هسته ای در آینده کمک شایانی کند.
این شبه کریستال که بتازگی پیدا شده است، هم اکنون قدیمی ترین شبه کریستال تولید شده توسط بشر است و تاریخ ایجاد آن به ۱۶ ژوئیه ۱۹۴۵ بازمی گردد.
"تری سی والاس" مدیر آزمایشگاه ملی "لوس آلاموس" و از نویسندگان این مقاله در مورد این کشف توضیح داد: شناخت سلاح های هسته ای کشورهای دیگر مستلزم آنست که ما درک درستی از برنامه های آزمایش هسته ای آنها داشته باشیم. ما بطور معمول بقایای رادیواکتیو و گازها را تجزیه و تحلیل می نماییم تا بفهمیم که این سلاح ها چگونه تولید شده اند و یا چه موادی در آنها موجود است، اما این نشانه ها از بین می روند. در صورتیکه یک شبه کریستال که در محل انفجار هسته ای تشکیل می شود، می تواند بطور بالقوه انواع جدیدی از اطلاعات را برای ما فاش کند.
پژوهشگران در مطالعه خود توضیح دادند که این شبه کریستال دارای تقارن چرخشی ۵ تایی است که در یک کریستال طبیعی نا ممکن است. این شبه کریستال، قدیمی ترین شبه کریستال تولید شده توسط بشر است.
این شبه کریستال یک محصول جانبی تصادفی حاصل از نخستین آزمایش بمب اتم موسوم به "بمب ترینیتی" است که موجب شد همه چیز در منطقه آزمایش با خاک یکسان شود.
برای آزمایش "بمب ترینیتی" یک دستگاه هسته ای به نام "گجت" در بالای یک برج فولادی قرار گرفت و در صورتیکه دانشمندان "پروژه منهتن" از فاصله ای ایمن در حال تماشا بودند، منفجر شد و گلوله آتش حاصل از انفجار به ایجاد یک ابر قارچ شکل به قطر ۱۲.۲ کیلومتر منجر شد!
گفتنی است که این کشف جدید به این معنا است که این شبه کریستال در ۱۶ ژوئیه ۱۹۴۵، سال ها پیش از کشف شبه کریستال ها توسط جامعه علمی در سال ۱۹۸۰ تشکیل شده است.
ایجاد شبه کریستال ها قدرت انفجارهای هسته ای را نشان میدهد. در سال ۲۰۱۶، پژوهشگران دانشگاه "فلورانس" در نمونه ای از شهاب سنگ "خاتیرکا"(Khatyrka) که در روسیه پیدا شده بود و قدمت آن صدها میلیون سال است، شبه کریستال کشف کردند.
طبق گزارش پژوهشگران، این سیارک پیش از رسیدن به زمین، سابقه ای طولانی در برخوردهای شدید داشته که منجر به تجربه فشار بیش از پنج گیگاپاسکال در دمای ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد شده است.
پژوهشگران این مقاله جدید درباره "شبه کریستال ترینیتی" نوشتند که این نمونه تازه کشف شده هم اکنون اسراری را درون خود پنهان دارد که توسط دانشمندان نسل آینده با فناوری های پیشرفته تر فاش خواهد شد.
"والاس" توضیح داد: این شبه کریستال از لحاظ پیچیدگی بسیار باشکوه است، اما هنوز هیچ کس نمی تواند به ما بگوید که چرا به این شکل تشکیل شده است.
وی ادامه داد: اما روزی دانشمند یا مهندسی حقایق پنهان آنرا کشف خواهدنمود و ما برای ایجاد آن توضیح ترمودینامیک در اختیار خواهیم داشت. پس امیدوارم آن زمان بتوانیم از این دانش برای درک بهتر انفجارهای هسته ای استفاده نمائیم و در نهایت به تصویر کامل تری از آنچه در آزمایش های هسته ای رخ می دهد، برسیم.
این مطالعه در مجله PNAS انتشار یافته است.
منبع:

1400/02/30
22:42:01
0.0 از 5
868
تگهای خبر: پروژه , تولید , دانشگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود