عمیق ترین چاه آبی جهان حفر شد

عمیق ترین چاه آبی جهان حفر شد

به گزارش بی دانلود دانشمندان عمیق ترین چاه آبی دنیا را تا عمق 8 کیلومتری در بستر اقیانوس آرام حفر کردند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک گروه مستقر در کشتی تحقیقاتی "کایمی"(Kaimei) که در سواحل ژاپن مستقر شده بود، حفره ای عمیق تر از هر عملیات حفاری بستر دریا در تاریخ در اقیانوس آرام حفر کرده است.
این گروه یک میله حفاری معروف به "GPC" به طول 40 متر را تقریباً 26 هزار و 200 فوت معادل 5 مایل یا 8 کیلومتر به زیر بستر اقیانوس آرام فرستادند.
مأموریت این رکوردشکنی برای حفر عمیق ترین چاه آبی، مطالعه رسوبات منطقه برای درک بهتر تاریخ زلزله های باستانی این منطقه بود.
قبلا هم جستجوهای مشابهی به منظور بررسی تأثیرات تغییر اقلیم در یخچال های طبیعی با حفاری انجام شده بود.
سایت حفاری کشتی تحقیقاتی "کایمی" به صورت هدفمند بسیار نزدیک به مرکز زمین لرزه 9.1 ریشتری "توهوکو" قرار گرفته بود که در سال 2011 سونامی ویرانگری ایجاد کرد و منجر به فاجعه نیروگاه برق "فوکوشیما" شد.
عمیق ترین حفره های جهان در خشکی و دریا
تقریباً 50 سال رکورد عمیق ترین چاه در اعماق اقیانوس متعلق به کشتی تحقیقاتی "گلومار چلنجر"(Glomar Challenger) بود.
"گلومار چلنجر" در سال 1978 یک حفره در بستر اقیانوس آرام حفاری کرد که توانست تا عمق 7 کلومتری زمین برود.
اما عمیق ترین چاه حفاری شده در خشکی حتی عمیق تر از چاه جدید رکوردشکن کشتی تحقیقاتی "کایمی" است.
چاه ابرژرف "کولا"(Kola) که گاهی اوقات بعنوان "ورودی جهنم" هم نامیده می شود، بین سالهای 1970 تا 1995 توسط دانشمندان روسی در شبه جزیره "کولا" حفر شد و سرانجام با انحلال اتحاد جماهیر شوروی رها گردید. این چاه به عمق حداکثری 7.6 مایل معادل 12 کیلومتر و 200 متر زیر سطح زمین رسید که عمیق ترین حفره ای است که تابحال در زمین یا دریا حفر شده است.
طبق بیانیه مطبوعاتی تیم کشتی تحقیقاتی "کایمی" که توسط کاپیتان "نائوتو کیمورا" در دریا هدایت می شد، حالا منتظر دیدن نتایج تجزیه و تحلیل علمی انجام شده بر روی نمونه های بازیابی شده از این حفاری هستند.
این یافته ها در کنار مدل سازی کامپیوتری توسط سریع ترین ابررایانه جهان معروف به "فوگاکو"(Fugaku) متعلق به ژاپن می تواند به این کشور کمک نماید تا در مقابل زلزله های ویرانگر دیگر در آینده آماده شود.1400/03/06
15:07:44
0.0 از 5
991
تگهای خبر: سایت , كامپیوتر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود