ایجاد كمیته مشترك برای تسریع در استانداردسازی محصولات نانویی

ایجاد كمیته مشترك برای تسریع در استانداردسازی محصولات نانویی

بی دانلود: کمیته مشترک برای رفع مسائل و مشکلات موجود در راه استانداردسازی محصولات مبتنی بر تکنولوژی نانو تشکیل خواهد شد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در نشستی با حضور غلامرضا شریعتی، رییس سازمان ملی استاندارد ایران به تشریح وضعیت کشور ایران در زمینه فناوری نانو پرداخت.
دکتر سعید سرکار، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در این نشست با اشاره به جایگاه کشور در فاکتورهای در رابطه با علم، فناوری و نوآوری نانو، اظهار داشت: کشور ایران اکنون با تدوین ۱۲۴ استاندارد ملی در رتبه سوم جهانی به لحاظ تعداد استانداردهای ملی انتشار یافته قرار دارد. همین طور تا حالا ۸ استاندارد بین المللی (ایزو) با مسئولیت ایران در زمینه فناوری نانو تدوین شده است که نزدیک به ۱۰ درصد استانداردهای بین المللی انتشار یافته در سازمان ایزو را شامل می شود.
حسن پوی پوی، دبیر گروه استاندارد و ایمنی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، با اشاره به فعالیت ها و دستاوردهای این ستاد در زمینه استانداردسازی فناوری، اشاره کرد: برنامه ها و کارهای ستاد در ۵ حوزه اصلی استانداردسازی شامل "تدوین استاندارد ملی"، "تدوین استاندارد بین المللی"، "ایمنی نانو"، "اندازه شناسی نانو (نانومترولوژی)" و "گواهی دهی محصولات نانو" است.
وی نبود زیرساخت های اندازه شناسی خصوصاً نانومواد مرجع و آزمایشگاه های مرجع اندازه شناسی در زمینه فناوری نانو و هزینه های سنگین استانداردسازی را از چالش های استانداردسازی در زمینه نانو ذکر و تصریح کرد: علاوه بر آن قدیمی بودن استانداردهای ملی و لزوم تجدیدنظر در آنها باتوجه به پیشرفت علم و فناوری در کشور، طولانی و کند بودن پروسه اعطای نشان نانو از دیگر چالش های اصلی در راه استانداردسازی فناوری نانو بشمار می رود.
به نقل از ستاد نانو، در این نشست به پیشنهاد ستاد نانو و با موافقت سازمان ملی استانداردسازی قرار شد کمیته مشترکی با حضور معاونین و مدیران هر دو طرف تشکیل گردد و مسائل و مشکلات بوسیله این کمیته مطرح و برای رفع آنها اقدام گردد.
منبع:

1400/03/14
13:00:17
0.0 از 5
1072
تگهای خبر: فناوری , محصولات , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود