كمك یك سیستم هوش مصنوعی پیشرفته به آتش نشانان

كمك یك سیستم هوش مصنوعی پیشرفته به آتش نشانان

بی دانلود: تخلیه الکتریکی (Flashover) یک پدیده بسیار خطرناکست که طی آن تمام مواد قابل احتراق در معرض احتراق در یک منطقه بسته، تقریباً همزمان آتش می گیرند. با این وجود به لطف سیستم جدید مبتنی بر هوش مصنوعی که توسط مؤسسه ملی فناوری و استانداردها توسعه یافته، آتش نشانان ممکنست به زودی هنگام نزدیک بودن تخلیه الکتریکی اخطارهایی را دریافت نمایند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، به طور معمول، تخلیه الکتریکی هنگامی اتفاق می افتد که آتش سوزی سازه موجب شود که درجه حرارت یک فضای بسته حداقل به ۵۹۳ درجه سانتی گراد( ۱۱۰۰ درجه فارنهایت) برسد که این دما، دمای تقریبی خودآتشگیری خیلی از مواد آلی که معمولاً استفاده می شوند، است. در نتیجه آنها گازهای قابل اشتعال ساطع می کنند و در همان زمان حتی اگر مستقیماً در معرض شعله های آتش قرار نگرفته باشند، کم و بیش شعله ور می شوند.
بهتر است هنگام وقوع تخلیه الکتریکی آتش نشانان در ساختمان حضور نداشته باشند؛ چونکه باتوجه به هرج و مرج و دید محدود در داخل سازه های درحال سوختن، تشخیص علایم هشداردهنده قابل مشاهده مانند شعله های آتش که از سقف عبور می کنند، برای آنها دشوار است. در صورتیکه خیلی از ساختمان ها به سنسورهای حرارتی مجهز هستند، اما این دستگاهها معمولاً مدت ها پیش از وقوع تخلیه الکتریکی و در دمای حدود ۱۵۰ درجه سانتی گراد (۳۰۲ درجه فارنهایت) از کار می افتند و اینجا همان جایی است که P-Flash (مدل پیش بینی تخلیه الکتریکی) توسعه یافته است.
این فناوری که توسط دانشمندان مؤسسه ملی فناوری و استانداردها در آمریکا (NIST) طراحی شده است، از الگوریتم های یادگیری ماشینی استفاده می نماید که این الگوریتم نیز توسط ۴۰۳۳ شبیه سازی کامپیوتری مختلف از یک خانه سه خوابه، یک طبقه و به سبک مزرعه آمریکایی درحال سوختن که متداول ترین نوع خانه در آمریکا است، آموزش دیده است.
الگوریتم ها می توانند پیش بینی کنند که تقریباً چه زمانی دمای داخل خانه به ۵۹۳ درجه سانتی گراد می رسد. هنگامی که P-Flash را بر روی شبیه سازی یک خانه درحال سوختن آزمایش کردند، این فناوری توانست وقوع تخلیه الکتریکی را یک دقیقه پیش از رخ دادن و با دقت ۸۶ درصد پیش بینی نماید.
یافته های این مطالعه در مجله "Proceedings of the AAAI Conference on Artificial Intelligence" منتشر گردید.
منبع:

1400/03/14
15:43:35
0.0 از 5
1114
تگهای خبر: آموزش , سنسور , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
beedownload بی دانلود