ایجاد اقتصاد خلاق در كنار اقتصاد دانش بنیان لازم است

ایجاد اقتصاد خلاق در كنار اقتصاد دانش بنیان لازم است

بی دانلود: در مسافرت دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مقدمات ایجاد خانه های نوآوری و خلاق همدان و ملایر برقرار شد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان با هدف تقویت زیست بوم شرکتهای خلاق، صنایع فرهنگی و پشتیبانی از توسعه ظرفیت های بومی فناوری های نرم به استان همدان سفر کرد که در خلال این سفر با حضور مسؤلان استانی، بستر راه اندازی همزمان یک خانه خلاق و نوآوری در شهر همدان در محل موقوفه مرحوم قره گوزلو و هم ایجاد خانه خلاق و نوآوری در شهر ملایر واقع در موقوفه مرحوم سیف الدوله فراهم گردید.
با عنایت به پیگیری مصوبات سفراستانی سال قبل سورنا ستاری معاون علمی وفناوری ریس جمهوری و قول مساعد وی در خصوص راه اندازی این خانه ها در استان همدان و هم نظر به این که همدان بستر صنایع فرهنگی، انیمیشن، گیاهان دارویی و آثار باستانی و هنرهای سنتی پرارزش است و بعنوان یکی از قطب های گردشگری کشورمان به حساب می آید و دارای پیشینه قوی در تاریخ وتمدن و فرهنگ است، می تواند به پهنه ای برای گذار از اقتصاد منبع محور با تکیه به میراث بومی و عرصه فرهنگ و هنر همچون صنایع خلاق و فرهنگی تبدیل گردد.
استان همدان دارای ۵۶ شرکت دانش بنیان و ۶ شرکت خلاق است. سال قبل و طی سفر سال قبل معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، مقرر شد تا ظرفیت رونق و توسعه شرکتهای خلاق و صنایع فرهنگی در استان همدان شکوفا شود. بر همین مبنا در مسافرت دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به این استان، نشست ها و گفت گوهایی با مسؤلان استانی و بررسی ظرفیت های بومی برای توسعه صنایع خلاق و هنرهای سنتی صورت گرفت و مقرر شد تا خانه نوآوری و خلاق همدان، میزبانی برای خلاقیت ها و نوآوری های این حوزه شود.
کرمی در ادامه این سفر یک روزه خود با حضور در جمع مدیران و رؤسای دانشگاه های شهرستان ملایر، به لزوم ایجاد اقتصاد خلاق در کنار اقتصاد دانش بنیان اشاره نمود و اظهار داشت: دانشگاه ها بخشی مهم از زیست بوم نوآوری و فناوری به شمار می روند که می توانند با ظرفیت بالای دانش آموختگان علوم انسانی به میزان بیشتر از ۵۰ درصد از کل دانش آموختگان، نقش قابل توجهی در رونق اقتصاد خلاق و فرهنگی ایفا کنند.
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، با بیان اینکه شرکتهای خلاق و صنایع نرم می توانند در کنار شرکتهای دانش بنیان زمینه ساز اقتدار و رونق اقتصاد و اشتغال کشور باشند، اضافه کرد: شرکتهای دانش بنیان در دوران تحریم، با بهره مندی از نیروی انسانی متخصص ایده را به پدیده تبدیل کردند و هم اکنون نزدیک به ۶هزار شرکت دانش بنیان و ۱۲۰۰ شرکت خلاق در سطح کشور برای ۳۰۰ هزار نفر اشتغال بوجود آورده اند.
وی ضمن اشاره به اهمیت صنایع فرهنگی افزود: دو سال پیش گردش مالی صنایع فرهنگی در جهان، ۲۷۰۰ میلیارد دلار بوده است که سهم کشور ایران از این مبلغ با وجود ظرفیت های موجود، تنها ۱۵۰ میلیون دلار بود.
کرمی، ضمن اشاره به گردش مالی بیشتر از ۷۰۰۰ شرکت دانش بنیان و خلاق در ایران اظهار داشت: این شرکت ها سالانه ۱۵۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی دارند و بر خلاف خیلی از افراد و منابع زیرزمینی، قابل تحریم نیستند.
دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق ضمن اشاره به لزوم ورود نوآوری و بهره گیری از فناوری به تمامی صنایع فرهنگی وهنرهای سنتی بومی برای حفظ و احیای این هنرها افزود: برای آن که بتوانیم هنرهای بومی و سنتی را به اقتصاد و اشتغال تبدیل نماییم باید بستر و فرصتی برای ورود نوآوری به این صنایع پرارزش ایجاد شود. قلب منبت دنیا در ملایر می تپد و دومین محصول جهانی آن؛ انگور شهرت جهانی دارد و جزو مزیت های بومی این استان است. هنر منبت کاری ملایر در دنیا سرآمد است اما اگر ظرفیت ورود نوآوری های جوانان خلاق و دانش آموخته را به این صنعت ایجاد نماییم، ماندگاری و پیشرفت این صنعت ممکن خواهد شد.
منبع:

1400/03/15
12:52:09
0.0 از 5
889
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود