با مدیریت دانشمند ایرانی صورت گرفت

اختراع ماده ای با قابلیت تامین انرژی و سنسوری

اختراع ماده ای با قابلیت تامین انرژی و سنسوری

گروهی از پژوهشگران آزمایشگاه نظارت و آزمایش ساختاری هوشمند دانشگاه پیتسبورگ سوانسون به مدیریت پژوهشگر ایرانی به دسته جدیدی از مواد رسیدند که در عین حال که انرژی مورد نیاز خودرا تامین می کند، قابلیت سنسوری داشته و می تواند شرایط خودرا نیز رصد کند و بگفته آنها این ماده می تواند برای ساخت استنت پزشکی و یا بال هواپیما کاربردی شود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، آزمایشگاه نظارت و آزمایش ساختاری هوشمند (iSMaRT) دانشکده فنی مهندسی دانشگاه پیتسبورگ سوانسون دسته جدیدی از مواد را طراحی نموده است که هم محیط سنسور و هم نانوژنراتور را با هم یک جا دارد و این فناوری آماده ایجاد انقلابی در مواد چند منظوره است.
بر طبق مقاله ای که این پژوهشگران در مجله Nano Energy به چاپ رساندند، یک سیستم شبه ماده جدید ساختند که بعنوان "خود حسگر" عمل کرده و اطلاعات مهمی در مورد فشار و تنش های موجود در ساختار آنرا ضبط و ارسال می کند. این به اصطلاح «شبه ماده خودآگاه» انرژی مورد نیاز خودرا تولید می کند و می تواند برای طیف وسیعی از کاربردهای سنسوری و نظارت مورد استفاده قرار گیرد.
ابتکاری ترین وجه این تحقیقات مقیاس پذیری آن است؛ معماری این فناوری به شکلی است که هم در مقیاس نانو و هم در مقیاس بزرگ کار می کند.
امیر علوی، استادیار مهندسی عمران و مهندسی زیستی و مدیر آزمایشگاه iSMaRT در این زمینه اظهار داشت: تردیدی نیست که مواد نسل بعدی باید چند منظوره، تطبیق پذیر و تنظیم شوند؛ چونکه دیگر تنها با مواد طبیعی نمی توان به این خاصیت ها دست یافت، بلکه به سیستم های ترکیبی نیاز داریم که در آن هر لایه عملکرد خاص خودرا ارائه می دهد.
بگفته وی سیستم شبه مواد خودآگاه که اختراع شده است، می تواند با ترکیب مواد فوق پیشرفته و فناوری های برداشت انرژی در چند مقیاس، خواه یک استنت پزشکی باشد یا ضربه گیر یا بال هواپیما، این کار را انجام دهد.
در صورتیکه تقریباً تمام مواد خودحسگر موجود بصورت هیبریدی بوده که در آنها از اشکال مختلف الیاف کربن بعنوان ماژول های سنجش استفاده می شود، این مفهوم جدید نگاهی کاملاً متفاوت، در عین حال کارآمد، در ایجاد سیستم های سنسوری و نانوژنراتور ارائه می دهد.
کاوه باری، نویسنده اصلی و دانشجوی دکتری در آزمایشگاه علوی، با اعلان اینکه معتقدیم این اختراع یک تغییر بزرگ در علم شبه مواد است، افزود: در صورتیکه بخش قابل توجهی از کوشش های فعلی دراین زمینه فقط در جستجوی خصوصیات مکانیکی جدید بوده است، ما با معرفی مکانیزم انقلابی خود شارژشونده و خودحسگری در یک محصول، گامی فراتر برداشته ایم.
به نقل از ستاد نانو، پژوهشگران چندین طرح اولیه را برای انواع کاربردهای مهندسی عمران، هوا و فضا و زیست پزشکی این فناوری ارائه کرده اند. در مقیاس کوچکتر، می توان از استنت قلب با بهره گیری از این طرح برای کنترل جریان خون و تشخیص علایم تنگی مجدد شریان بهره برد.1400/03/17
14:05:13
0.0 از 5
1135
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود