عرضه دارویی برای درمان كرونا قبل از واكسیناسیون

عرضه دارویی برای درمان كرونا قبل از واكسیناسیون

به گزارش بی دانلود نتایج کارآزمایی داروی درمان کرونا و پیشگیری تولیدشده در یکی از شرکتهای دانش بنیان نشان داده است هیچ یک از بیماران تحت درمان این دارو برای ادامه درمان در بیمارستان بستر نشدند، ولی ۲۸ درصد از افراد گروه کنترل برای درمان بیشتر در بیمارستان بستر شدند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، سالیراویرا داروی جدیدی است که توسط یکی از شرکتهای داروسازی مستقر در پارک فناوری پردیس ساخته شده و در آستانه ورود به بازار دارویی قرار دارد. این دارو در کارآزمایی بالینی نتایج بسیار قابل قبولی به دست آورد و می تواند راه امیدی برای کنترل بیماری کرونا قبل از واکسیناسیون باشد.
دکتر صالح رمضانی، رئیس هیت مدیره این شرکت دانش بنیان و فرمولاتور داروی سالیراویرا در گفتگو با ایسنا با تکیه بر این که این دارو نخستین اندیکاسیون ۴ جزئی است که برای بیماری کووید-۱۹ طراحی شده است، اضافه کرد: مراحل تحقیق و توسعه و پیش بالینی و کلینیکال آن طی ۱۶ ماه اجرایی شده است.
وی اجرای کارآزمایی بالینی این دارو را در بخش عفونی بیمارستان امام خمینی دانست و اضافه کرد: این دارو که بر مبنای مطالعات کلینیکال نشان داد هیچ عارضه جانبی سویی ندارد، دارای اندیکاسیون ۴ جزئی شامل یک "اسپری بینی" برای ایجاد ایمنی سینوس ها و "اسپری دهانی" برای ایجاد ایمنی دهانی است و جزء سوم آن "قرص" است که باعث ایمنی خونی می شود و مانع بروز و ایجاد توفان سایتوکاین (cytokine‎) خواهد شد.
رمضانی با اشاره به اینکه جزء چهارم این دارو "قطره بخور" است که به صورت استنشاقی می تواند از بروز علایم کرونا در ریه ها پیشگیری کند، تصریح کرد: بر این اساس ما پیشنهاد می دهیم که برای دریافت بهترین پاسخ مصرف، بهتر است این دارو به صورت ۴ جزئی مصرف شود، ولی به صورت جداگانه میتوان هر کدام از این اجزا را مصرف کرد.
این محقق حوزه داروسازی با تکیه بر این که سفارش این شرکت برای درمان بیماری کووید-۱۹، مصرف همزمان چهار فرم دارویی برای مدت حداقل ۸ روز است، خاطرنشان کرد: مطالعات ما نشان داده است که تنها با استفاده از یک فرم دارویی نتیجه مناسب از این دارو دریافت نخواهد شد.
به قول وی استفاده از یک یا دو جزء داروی سالیراویرا امکان دارد تاثیرات مثبتی در درمان کرونا داشته باشد، اما اگر افراد به دنبال نتایجی مشابه با نتایج کارآزمایی بالینی هستند، باید چهار جزء را به صورت همزمان مصرف کنند.
رمضانی افزود: در فرمولاسیون اسپری بینی پیشرفت قابل توجهی داشتیم، بگونه ای که در هنگام پاشش، در بینی احساس سوزش ایجاد نخواهد کرد. این اسپری حالت دوفازی دارد و قبل از مصرف باید به خوبی تکان داده شود.
پیشگیری و درمان در یک دارو با منشأ گیاهی
این محقق در پاسخ به این سؤال که آیا این دارو جنبه درمانی دارد، توضیح داد: با عنایت به مکانیزمی که در دارو طراحی و فرموله شده است، مواد موثره این دارو مانع اتصال پروتئین های انسانی این ویروس با پروتئین های بدن انسان می شود، ازاین رو این دارو می تواند مکانیزم پیشگیرانه هم در افراد داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه مصرف روزانه این دارو می تواند باعث کاهش ابتلای فرد به بیماری کووید-۱۹ شود، افزود: پیشنهاد می شود در زمانی که افراد به فضاهای پرخطر مانند مراکز پرجمعیت یا سیستم های حمل و نقل عمومی رجوع می کنند، قبل و پس از قرارگیری در این شرایط از اسپری بینی و دهانی سالیراویرا استفاده کنند. این اسپری می تواند به صورت فیزیکی ویروس را قبل از ورود به سلول و درگیر شدن با بدن، مورد هدف قرار داده و غیرفعال نماید.
کارآزمایی های بالینی
رئیس هیات مدیره این شرکت دانش بنیان با تکیه بر این که این دارو منشأ گیاهی دارد، اظهار داشت: مواد موثره این دارو استخراج شده از مواد گیاهی و یک داروی کاملا گیاهی به حساب می آید و بررسی های بروز سرطان این دارو از جانب برترین محققان این حوزه مورد بررسی قرار گرفته است که این ارزیابی ها نشان داد این دارو باعث سرطان در بدن نخواهد شد.
وی با تکیه بر این که توکسیسیتی (اثرات سمیت دارو) در جهاد دانشگاهی مورد ارزیابی قرار گرفت، تصریح کرد: همه مراحل پیش کلینیکال و کلینیکال توسط مراجع قانونی اجرایی شده است.
رمضانی با اشاره به اینکه در ایران داروهای گیاهی عمدتا برنامه کارآزمایی بالینی منظمی ندارند، افزود: ولی داروی سالیراویرا برنامه کارآزمایی بالینی منظم و دقیقی را در بیمارستان امام خمینی تهران انجام داد و نتایج به دست آمده از این کارآزمایی ها نشان داده است که تاثیرات این دارو در بیماران مبتلا به کرونا بسیار چشم گیر است.
به قول این محقق، نتایج کارآزمایی بالینی نشان دهنده کاهش ۵۰ درصدی طول درمان، بستری نشدن هیچ یک از افرادی که در گروه تیمار با سالیراویرا بوده اند و افزایش Viral Clearance در اثر مصرف داروی سالیراویرا بوده است. نتایج این مطالعات بالینی به این شرح است:
شرح مصرف کننده سالیراویرا مصرف کننده داروی روتین درمان در روز دهم ۸۷ درصد ۱۲ درصد کاهش دوره درمان ۴.۹ روز - بستری در بیمارستان ۰ ۲۸ درصد کاهش بار ویروسی در روز ۴ درمان ۲۷ درصد ۱۰ درصد کاهش بار ویروسی در روز ۸ درمان ۶۰ درصد ۴۰ درصد به قول این محقق بر مبنای جدول بالا، ۲۸ درصد از افراد گروه کنترل که دارو را استفاده نمی کردند، وقتی به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شدند، در بیمارستان بستری شدند، ولی افرادی که از این دارو مصرف کردند، بستری نشدند.
رمضانی افزود: کارآزمایی بالینی سالیراویرا با دقت زیادی انجام شد، بگونه ای که از هر فرد سه مرتبه تست مولکولی کرونا گرفته شده و نتایجی جالبی گردآوری شده است. نتایج این کارآزمایی توسط بخش عفونی بیمارستان امام خمینی تایید شد.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا در کارآزمایی بالینی این دارو گروه کنترل، "دارونما" دریافت نکردند، اظهار داشت: نکته قابل توجه در مورد بیماری کرونا کشنده بودن این بیماری است؛ ازاین رو در بیماری های کشنده استفاده از دارونما از نظر اخلاقی گرفتار تناقضاتی است. ازاین رو در کارآزمایی بالینی این دارو تصمیم گرفته شده که گروه کنترل به صورت تصادفی از افرادی که دارو دریافت نمی کنند، انتخاب شده و صرفاً آزمایشات مولکولی در این افراد انجام شد.
این محقق با تکیه بر این که این دارو بر روی رفع ۱۴ دسته علایم بیماری کووید-۱۹ که در بیماران بروز می کند، مورد بررسی قرار گرفت، تصریح کرد: نتایج این مطالعات نشان داد که این دارو می تواند ۱۰ مورد از این عوارض را طی ۵ روز درمان کند که از آن جمله میتوان به اختلالات بویایی، چشایی، بدن درد و مشکلات تنفسی اشاره نمود. اختلالات بویایی و چشایی ناشی از مبتلا شدن به کرونا با این دارو در مدت ۵ روز رفع خواهد شد، ولی گزارش هایی که از بیماران دریافت کردیم، این زمان را ۴۸ تا ۷۲ ساعت هم اعلام کردند؛ اما به صورت متوسط این دارو در مدت ۵ روز قادر به رفع عوارض بیماری کووید-۱۹ است.
فرمولاتور این دارو با اشاره به اینکه از آنجایی که این دارو فاقد عوارض جانبی است، افراد می توانند پیش از مبتلا شدن به این بیماری، داروی سالیراویرا را مصرف کنند، اظهار داشت: مستندات کاهندگی عوارض این دارو را به سازمان غذا و دارو تحویل دادیم و درحال بررسی است، ولی تمام تیم فنی این دارو و کلیه تیم کارآزمایی بالینی که حدود ۱۴ نفر بودند، از این دارو در زمانی که با بیماران کرونایی مواجه بودند، مصرف کردند و تست PCR حتی یک نفر از آنها مثبت نشد.
به نقل از ایشان، این دارو در فاز پیشگیری و درمان اثربخشی بسیار خوبی داشته است.
منبع:

1400/03/18
23:09:50
0.0 از 5
930
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود