انتقاد شورایعالی انقلاب فرهنگی از نگاه تبلیغاتی كاندیداها به حوزه علم و فناوری

انتقاد شورایعالی انقلاب فرهنگی از نگاه تبلیغاتی كاندیداها به حوزه علم و فناوری

به گزارش بی دانلود دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه کاندیداهای ریاست جمهوری نگاه جذب رای به حوزه علم و فناوری نداشته باشند، اظهار داشت: امیدوارم کاندیداها نه با نگاه جذب رأی، بلکه با نگاه اصلاح و تقویت علم و فناوری و انسجام و قدرتمندتر شدن فرهنگ جمهوری اسلامی ایران، فرهنگ مردم و فرهنگ نخبگان و فرهنگ هنری و صنایع فرهنگی و همینطور با نگاه به فرهنگ بعنوان منبع اصلی تحول اجتماعی شامل تحولات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، دیدگاه های ارزش آفرین خویش را طرح کنند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر سعیدرضا عاملی در یادداشتی نکاتی را با ملت ایران و کاندیداهای ریاست جمهوری در حوزه علم و فناوری و فرهنگ بیان کرد که در متن یادداشت آمده است:
«یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ قُولُوا قَوْلًا سَدِیداً
ای کسانی که ایمان آورده اید! تقوای الهی پیشه کنید و سخن (حقّ و) استوار گویید.
یُصْلِحْ لَکُمْ أَعْمالَکُمْ وَ یَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ وَ مَنْ یُطِعِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ فَقَدْ فازَ فَوْزاً عَظِیماً
تا خداوند کارهای شما را اصلاح نماید و گناهانتان را بیامرزد؛ و هر کس خدا و رسولش را اطاعت کند، بدون شکّ به رستگاری بزرگی دست یافته است. (سوره احزاب - آیه ۷۰ و ۷۱)
امروز شاهد یکی از حساس ترین مقاطع تاریخی انقلاب اسلامی یعنی انتخاب رئیس جمهور دوره ۱۳ هستیم، بدیهی است مهم ترین مساله ما "پیشرفت و شکوفایی اقتصادی و استقرار فراگیر عدالت اجتماعی" است. در عین حال هدف راهبردی نظام دست یافتن به شاخصهای تمدن نوین اسلامی و استقرار جامعه اسلامی است.
به طور حتم حل مساله اصلی امروز نظام اسلامی پیشرفت اقتصادی شکوفا و تأمین عدالت و کاهش فاصله اجتماعی و حرکت کردن به سمت هدف راهبردی نظام اسلامی است که رسیدن به آن باعث آسایش مردم همراه با تأمین سلامت و سعادت فردی و اجتماعی و تغییر مسیر جهان به سمت الگوی مطلوب زندگی است. در این راه بدون فرهنگ پویا و دانش و تخصص گرایی فراگیر امکان تحول مثبت نیست.
در واقع همه اقدامات حوزه اقتصاد و سیاست فرهنگ بنیان و دانش مبنا است. ازاین رو انتظار می رفت کاندیداهای محترم ریاست جمهوری که البته از برگزیدگان دوران ما هستند، گفتمان عمیق تری در حوزه فرهنگ و علم و دانش داشته باشند.

فرهنگ، موجود زنده است که دارای روح جمعی و اختصاصات ملی برای همه جوامع و مشترکات اقلیمی، منطقه ای و جهانی است. باآنکه امروز با ورود به عرصه دو فضایی شدن جهان و یکپارچگی فضا و منابع فرهنگی در فضای مجازی، شاهد گسترش اشتراکات فرهنگی درسطح جهانی هستیم که برخی از عناصر برگرفته از فضای مشترک، مخاطرات جدی را برای سلامت و سعادت فرد، خانواده و جامعه بوجود آورده است.
فرهنگ منابعی برای تغذیه دارد که مهم ترین آن در جامعه ایرانی دین و زبان بوده، هست و خواهد بود که نظامات "معناسازی" و هدفمندی زندگی را تشکیل می دهد. منبع مهم دیگر فرهنگ، الگوهای اجتماعی است که در رأس آن پدر و مادر و همسالان دوره های مختلف زندگی و البته جامعه علمی شامل دانشگاهی و حوزوی و حتما جامعه گسترده معلمین هستند. به طور حتم نقش فرهنگ مردم پسند که از راه مطبوعات، سینما، تئاتر، موسیقی و رسانه های عمومی شامل صنعت صدا و تصویر (تلویزیون) و رسانه صدا و سکوت (رادیو)، هنرهای تجسمی، نقاشی و از همه فراگیرتر رسانه های اجتماعی، صنایع فرهنگی و حوزه بزرگ بازی ها که تبدیل به عرصه انتقال دانش از راه سرگرمی ها و یادگیری مهارت های زندگی شده است و البته حوزه خرید و ابعاد کالایی زندگی، بخش مهمی از منابع فرهنگ در جامعه هستند.
نقش محتوای مطلوب در فرهنگ، جهت دهنده به فرهنگ است و حوزه دوست داشتنی ها و نفرت ها را می سازد. متأسفانه در شرایطی قرار گرفته ایم که "فرهنگ سرد"، "فرهنگ تردید و ناامیدی"، جای فرهنگ پر حرارت و باانگیزه را گرفته است و ما همچنان با سخنان و اقدامات خود، باعث تقویت فرهنگ سرد و تردید می شویم. دورگه ای شدن فرهنگ ها در پرتو تعاملات بین جهان فیزیکی و جهان مجازی و ورود عرصه های فراملی به فرهنگ ملی و به عبارت دقیق ورود فرهنگ های غیردینی، سکولار و لیبرال به عرصه جوامع دینی، چالش های جدیدی را هم خلق کرده است که مواجهه با آن دقت بیشتر و فهم عمیق تری را می طلبد.
از طرف دیگر با لایه ای شدن فرهنگ ها روبرو شده ایم که فهم لایه های جدید فرهنگ، حساسیت اقدامات و تولید فرهنگی را مضاعف می کند.
مواظب باشیم مسیر را اشتباه معرفی نکنند. راه صلاح و رستگاری و راه پیشرفت و شکوفایی اقتصادی و اجتماعی از مسیر علم و دانش و فرهنگ قدرتمند می گذرد و مسیرهای دیگر، باعث پیشرفت ناپایدار و رشد کاریکاتوری می شود و تضمین کننده سلامت و سعادت جامعه ایران نخواهد بود. نگاه مقطعی و موردی به پیشرفت، موجبات پیشرفت جامع و متعالی را فراهم نمی کند.

انقلاب بزرگ اسلامی ایران در بهمن ۱۳۵۷ به پیروزی رسیده است. طی نزدیک به ۴۳ سال، افتخارات زیادی در این کشور محقق شده است. گسترش زیرساخت های برق، آب، گاز، تلفن و دسترسی به تلفن همراه و اینترنت و همینطور توسعه ظرفیت های بهداشت و درمان، راه ها و جاده و بزرگراه ها، ظرفیت بزرگ فرآورده های نفتی و منابع معدنی و از همه مهم تر قدرت علم و دانش و ظرفیت فرهنگ انقلابی و فرهنگ مقابله با نظام سلطه جهانی و هم جایگاه محترم و قدرتمند در جهان بخشی از مفاخر این دوره است. سزاوار نیست که در رقابت انتخاباتی، به شکلی هیچ سازی از گذشته پر افتخار صورت گیرد. مواظبت نماییم بر طبل ناامیدی با سیاه جلوه دادن گذشته نزنیم.
حوزه فرهنگ و علم و دانش محوری ترین منبع رشد و پیشرفت است.
فرهنگ اقتصادی پویا برخواسته از ۱) فرهنگ نظم گرا، ۲) فرهنگ قانون گرا و ۳) فرهنگ مسئولیت اجتماعی است که اگر این سه در هر جامعه ای قدرتمند باشد، شاهد شکوفایی اقتصاد کشور با رعایت استفاده بهینه از منابع، پرهیز از مصرف مسرفانه و رعایت حقوق اجتماعی همگان خواهیم بود. پیشرفت اقتصاد و اعتلای سیاسی به طور قطع پدیده ای فرهنگی است که بدون داشتن فرهنگ اقتصادی و فرهنگ سیاسی قدرتمند نمی توان وارد عرصه قدرت اقتصادی و سیاسی شد که البته منبع اصلی همه اینها فرمان خدا و آیات الهی است که حقیقت و بایسته های هستی را بیان کرده است.
سخن اینجا بسیار بسیار زیاد است، ولی افسوس که مناظرات کاندیداهای محترم در عرصه فرهنگ کم رنگ بود و مواجهه با فرهنگ در پیشنهاد انحلال شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری انعکاس پیدا کرد و بنده را وادار کرد که از حریم یادگار امام(ره) و محصول تلاشهای مدبرانه حکیم انقلاب اسلامی رهبری فرهنگی و دانش گرای کشور عزیزمان و همینطور اعضاء فرهیخته شورای عالی انقلاب فرهنگی دفاع کنم.
نگاه این کاندیداد اساسا خلاف نظر و سیره و سنت امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری است. شورای عالی انقلاب فرهنگی دارای کاستی ها، قصور و احیاناً تقصیراتی هست، ولی به طور حتم شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از شریف ترین نهادهای فرهنگی و علمی کشور بوده که در خلال این سال ها، خدمات بزرگ و در عین حال خاموش و مظلومانه ای را به عرصه علم و فناوری و فرهنگ کشور داشته است.
شورای عالی انقلاب فرهنگی طی ۳۷ سال قبل نقش مهمی در سیاستگذاری، نهادسازی (تصویب بیشتر از ۸۰ نهاد ملی در رابطه با علم و فناوری و فرهنگ)، تدوین اسناد ملی در رابطه با حوزه علم و فناوری شامل سند نقشه جامع علمی کشور، سند جامع توسعه هوا-فضای کشور، سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی، سند ملی نخبگان و سند ملی استعدادهای درخشان و در حوزه فرهنگ که به غیر از حوزه تعلیم و تربیت نیست، نقشه مهندسی فرهنگی، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و تصویب بیشتر از ۲۴۰۰ مصوبه مهم را در حوزه افتخارات خود دارد.
جهت اطلاع این کاندیدا در همین سال قبل شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبات مهمی داشته است که همچون آنها اصلاح نظام جذب معلم در آموزش و پرورش که در بر گیرنده جامعه یک میلیون نفری معلمین کشور است و همینطور ساماندهی مهدهای کودک و تاسیس "سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک" که گروه سنی هشت میلیون نفری ۰ تا ۶ ساله های جامعه از راه تقویت خانواده های شریف ایرانی و همینطور دوره های مهدکودک و پیش دبستانی به تصویب رساند که جامعه زیر پوشش تعلیم و تربیت را به ۱۵ سال افزایش داد. مصوبه مهم دیگر سال قبل شورای عالی انقلاب فرهنگی، سند ملی علم و فناوری در حوزه دفاعی بود که شامل کلیه امور در رابطه با آموزش و پژوهش در نیروهای مسلح و رابطه آن با سایر دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و همینطور با صنعت کشور برای یک دوره ۱۵ ساله است. احتمالاً جنابعالی مجال رصد این امور را نداشته اید.
لازم به ذکر است که ۴۳ سند ملی در رابطه با حوزه فرهنگ که در سند مهندسی فرهنگی پیشبینی شده شامل سند ملی موسیقی، سند ملی سینما و سند ملی هنرهای تجسمی و همینطور سند ملی فرهنگ جهاد، مقاومت، دفاع، ایثار و شهادت با مشارکت همه نهادها و شخصیت های در رابطه با مبحث درحال تدوین و نهایی سازی است. همینطور برش استانی سند مهندسی فرهنگی با اولویت ۱۰ استان کشور درحال تدوین و آماده سازی نهایی است.
برادر عزیز، این خطاب خدای متعال به ماست که ای کسانی که ایمان آورده اید! تقوای الهی پیشه کنید و سخن (حقّ و) استوار گویید (۷۰) تا خداوند کارهای شما را اصلاح نماید و گناهانتان را بیامرزد؛ و هر کس خدا و رسولش را اطاعت کند، بدون شکّ به رستگاری بزرگی دست یافته است (سوره احزاب-آیه ۷۱)
مصداق سخن سدید، سخن صدق و سخن دقیق و سخنی است که منشأ اطمینان و ثبات و در عین حال سخن امیدبخش باشد. ضمن اهمیت تحول که در دیدگاه حکیم معظم انقلاب خصوصاً در بیانات سال قبل ایشان در سالگرد رحلت امام خمینی(ره) و سخن اخیر ایشان در دیدار با دانشجویان عزیز منعکس شده است، ولی باید توجه داشت که تحول بدون ثبات، منشأ هرج و مرج و از دست دادن سرمایه های بزرگ فردی و اجتماعی می شود.
امروز از هر روز گذشته تاریخ بیشتر به ثبات در امور خیر و مثبت نیاز داریم تا اعتماد اجتماعی و قطعیت اجتماعی تقویت شود، در شرایط "عدم قطعیت و عدم اطمینان" ارتباطات مبتلا به اختلال و فاصله گیری اجتماعی همراه با انزوای اجتماعی و البته مهاجرت به سرزمین هایی که احساس قطعیت و ثبات بیشتر وجود دارد، تقویت می شود. از طرف دیگر در نگاه جنابعالی و اغلب کاندیداهای محترم، دست آورده های عظیم نظام جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال قبل کم رنگ بنظر می رسد و دائماً توقعات اجتماعی را که در صورت عدم تحقق می تواند به افزایش ناامیدی کمک نماید، افزایش می دهیم.

شورای عالی انقلاب فرهنگی میراث حکیمانه امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری است. رهبری حکیم انقلاب در جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی سخنان نغز و عمیقی دارند که فقط به یک فراز آن اشاره می کنم که در ۱۹ آذر سال ۹۲ در روزهای سالگرد تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان فرمودند:
شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از آن ابتکارات واقعا بابرکت امام بزرگوار بود. اول ستاد انقلاب فرهنگی بود، بعد مساله ی شورای انقلاب فرهنگی که به ایشان پیشنهاد شد، بدون هیچ گونه لِمَ وبمَ ای پذیرفتند و حکم مستحکمی دادند. بعد، من از ایشان - رئیس جمهور بودم - سؤال کردم مصوبات ما [قانون باشد]، ایشان گفتند بایستی به مصوبات عمل بشود؛ یعنی حکم قانون به مصوبات دادند. یکی از آن کارهای مهم امام بزرگوار این بود.
اگر امروز شاهد قدرت جمهوری اسلامی ایران در عرصه نظامی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی هستیم، مدیون علم و دانش این سرزمین و دانشمندان این مرز و بوم است. اگر امروز ایران عزیز رتبه ۱۵ در کمیت مقالات علمی را به خود اختصاص داده و به لحاظ کیفیت مقالات رتبه ۱۲ را دارد و به لحاظ رشد علمی در جایگاه چهارم جهان قرار گرفته ایم، بطور قطع مدیون علم گرایی و پیشرفت گرایی خانواده های ایرانی و اندیشمندان و دانش پژوهان ایرانی است که به طور حتم نگاه فاخر رهبری حکیم انقلاب و سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه علم و فناوری هم نقش کلیدی و حمایت کننده ای در این راستا داشته است و انشاالله خواهد داشت.
حوزه فرهنگ حوزه حساس تر و دارای مداخلات زیادی از ناحیه استعمارگران و سلطه گران فرهنگی بیگانگان است که باز تلاشهای پرارزش رهبری معظم و شورای عالی انقلاب فرهنگی در راه شکل گیری و اثرگذاری های فراگیرتر و استقامت فرهنگی کشور نقش آفرین بوده است که حتما با لطف خدای متعال و همکاری و همدلی آثار آن در آینده بیشتر متجلی و شکوفا خواهد شد.
نکته دیگری را باید خطاب به یکی دیگر از کاندیداهای ریاست جمهوری در اهمیت و جامعیت جایگاه علم و دانش در مکتب امام صادق ضد السلام عرض کنم. متأسفانه جنابعالی به ساحت دانشمندان بزرگ و فقهای جامع الشرایط که حکیم بودند و فقیه و مجموعه ای از دانش های در رابطه با حکمت عملی و نظری را داشتند، اهانت کردید و این اهانت شامل بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که احیاگر قرن نام گذاری شده است هم بود و ناخواسته رهبری حکیم و چندوجهی و آینده نگر را هم نشانه گرفت.
توجه داشته باشید که دانشمندان حوزوی ما هم فیلسوفان اثرگذار در سطح جهانی بودند که امثال هانری کربن در محضر علامه طباطبایی زانوی شاگردی می زند و علامه حسن زاده آملی جامع علوم معقول و منقول و استاد مسلم حل معادلات پیچیده ریاضی و دیگر اندیشمندان توانمند مثل استاد ارجمند جناب آقای جوادی آملی حتما اشراف فراگیر بر علم روز و حقیقت علم و دانش دارند. از طرفی حوزه جدید، برنامه های جامعی مبتنی بر علوم و معارف اسلامی و دانش جامعه شناسی، علوم سیاسی و حتی علوم شناختی و علوم کامپیوتری دارند که ظاهراً جنابعالی از همه اینها بی خبرید. به نظر می آید رأی گرفتن ارزش زیرپا گذاشتن میراث تمدنی علم و دانش، فقاهت و فلسفه و حکمت را ندارد.
به هر حال امیدوارم کاندیداهای محترم که البته خود از فرهیختگان فرهنگی هستند، نه با نگاه جذب رأی بلکه با نگاه اصلاح و تقویت علم و فناوری و انسجام و قدرتمندتر شدن فرهنگ جمهوری اسلامی ایران، فرهنگ مردم و فرهنگ نخبگان و فرهنگ هنری و صنایع فرهنگی و همینطور با نگاه به فرهنگ بعنوان منبع اصلی تحول اجتماعی شامل تحولات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، دیدگاه های ارزش آفرین خویش را طرح کنند و رئیس آینده شورای عالی انقلاب فرهنگی به جایگاه علم و فرهنگ عمیق و اثرگذار باشد.»
منبع:

1400/03/20
12:41:43
0.0 از 5
987
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود