دی ان ای تنها عامل تعیین كننده قد انسان نیست

دی ان ای تنها عامل تعیین كننده قد انسان نیست

بی دانلود: آیا عوامل محیطی می توانند تاثیر قابل توجهی بر روی قد افراد بگذارند و یا قد افراد تنها توسط دی ان ای آنها تعیین می شود؟


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، قد افراد مختلف با یکدیگر متفاوت می باشد. بلند قد ترین فرد شناخته شده تابحال ۲.۷۲ متر بوده است و کوتاه ترین فرد تنها ۶۷ سانتی متر بوده است.
به صورت معمول قد فاکتوری تغییر ناپذیر در نظر گرفته می شود که توسط ژنتیک کنترل می شود.
چهار متخصص ژنتیک، ژنوم شناسی، زیست شناسی سلولی به این سؤال پاسخ داده اند که آیا عوامل محیطی تأثیر قابل توجهی برروی قد می گذارند یا خیر؟ هر چهار نفر یک پاسخ داشتند: بله!
چه شواهدی در خصوص اثرگذاری عوامل محیطی بر قد وجود دارد؟
پروفسور پیتر ویسچر(Peter Visscher)، متخصص ژنتیک از دانشگاه کوئینزلند در استرالیا می گوید: شواهد زیادی در خصوص افزایش قد افراد در طول زمان همراه با صنعتی شدن کشورها وجود دارد و این تغییر در قد افراد در ارتباط با محیط است چونکه عوامل ژنتیکی در دوره های کوتاه چند دهه ای قادر به چنین تغییراتی نیستند. این عوامل محیطی می تواند شامل دسترسی به غذا و خدمات بهداشتی باشد.
مطالعات چندین موردی نشان داده است که رژیم غذایی بر قد افراد اثر می گذارد.
پروفسور ساوریو آلبرتی(Saverio Alberti) متخصص ژنتیک از دانشگاه مسینا(Messina) در ایتالیا می گوید: یک مثال برای این مورد تولد نوزادان با قد کوتاه تر در قحطی سال ۱۹۴۴ در هلند است. کودکانی که در این زمان متولد شدند چهار سانتی متر از میانگین قد هلندی ها کوتاه تر بودند.
نقش ژنتیک در تعیین قد چیست؟
به صورت کلی ۸۰ درصد قد انسان تحت تأثیر ژن هاست. دی ان ای حداکثر قدی که فرد می تواند داشته باشد را کنترل می کند در حالیکه عوامل محیطی تعیین می کنند که شخص به حداکثر قد ممکن می رسد یا خیر.
بنابراین پیشبینی قد در مناطقی که کودکان گرفتار سو تغذیه هستند دشوار است اما در کشورهایی که افراد مواد غذایی کافی در دسترس دارند میتوان قد افراد را به وسیله ی ژنتیک آنها پیش بینی نمود.
حداکثر قد ممکن برای انسان چقدر است؟
این احتمال وجود دارد که قد انسان از نظر فیزیولوژیکی دارای محدودیت باشد و با گذر از این مرز در عملکرد خون رسانی قلب اختلال ایجاد شود. تصور می شود حداکثر میزانی که قد یک فرد می تواند رشد کند ۲.۷ متر برابر با قد بلندترین فرد جهان تابحال است.
متوسط قد جهانی در صدها سال به صورت پیوسته درحال افزایش بوده است اما از ۳۰ سال پیش تابحال این رشد متوقف و ثابت شده است، آیا این به معنای رسیدن به حداکثر قد ممکن است؟
دکتر ایرینی مارولی(Eirini Marouli)، متخصص ژنتیک در دانشگاه کویین مری(Queen Mary) در لندن می گوید: منطقی است که میانگین قد افراد هم محدودیت داشته باشد اما فرضیه ی دیگری هم وجود دارد که بیان می کند تغییر در سبک زندگی مانع تغییر میانگین قد افراد شده است.
آیا قد انسان به حداکثر میزان خود رسیده است؟ پاسخ این سوال تنها با گذر زمان مشخص خواهد شد.
منبع:

1400/03/24
22:50:55
0.0 از 5
1001
تگهای خبر: خدمات , دانشگاه , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود