در گفت وگوی بی دانلود با دبیر ستاد زیست فناوری اعلام شد

تولید واكسن های داخلی كرونا تا مهرماه

تولید واكسن های داخلی كرونا تا مهرماه

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اعلان اینکه در صورت عدم تامین دوز دوم واکسن کرونا از واکسن های داخلی با پلت فرم مشابه خارجی تزریق خواهد شد، اظهار داشت: برای دوز دوم واکسن سینوفارم که مبتنی بر پلت فرم ویروس غیر فعال است، می توان از واکسن برکت و برای واکسن های ˮآسترازنیکاˮ و ˮاسپوتنیکˮ نیز از واکسن تولید شده در انستیتو پاستور تزریق کرد و مشکلی ایجاد نخواهد کرد.


دکتر مصطفی قانعی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به آخرین وضعیت تولید داخلی واکسن های کرونا با تاکید بر این که هم اکنون واکسن برکت به فاز تولید انبوه رسیده و آمادگی دارد که در واکسیناسیون کشوری قرار گیرد، اضافه کرد: این واکسن تا مهر ماه سال جاری به تدریج در برنامه واکسیناسیون کشوری قرار خواهد گرفت و پس از مهر تا آبان ماه گروه دوم واکسن های داخلی عرضه می شوند.
وی با اعلان اینکه برای سال جاری ۸ واکسن در دستور کار تولید قرار می گیرند، تصریح کرد: واکسن دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در هفته جاری مجوز کمیته اخلاق را دریافت خواهدنمود و این واکسن نیز به فهرست واکسن های ایرانی کرونا اضافه خواهد شد.
قانعی افزود: علاوه بر اینها تا دو هفته آتی واکسن شرکت اسوه نیز مجوز دریافت خواهدنمود و وارد مطالعات بالینی می شود.
به گفته ی ایشان، واکسن هایی که وارد مطالعات بالینی می شوند، ۵ ماه زمان نیاز دارند تا وارد فاز تولید شوند.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به تدابیر اندیشیده شده در حوزه کمبود دوز دوم واکسن کرونا، اشاره کرد: کمبود دوز دوم واکسن کرونا به سبب بد عهدی ها و عمل نکردن طرف مقابل به تعهدات خود بوده است و دراین زمینه در کمیته ملی واکسن دراین زمینه مذاکرات مفصلی صورت گرفت و در این مورد چند نکته وجود دارد.
وی افزود: مشاهدات نشان میدهد که تزریق تنها یک دوز واکسن کرونا سبب کاهش مرگ می شود، به این معنا که افرادی که یک دوز را دریافت نمودند در صورت مبتلاشدن به کرونا جان خودرا از دست نخواهند داد و این برای کشور مهم می باشد.
قانعی افزود: از طرف دیگر زمانی که در واکسن دوز اول از پلتفرمی استفاده شده، می توان دوز دوم را از مشابه پلت فرم دوز اول که در داخل تولید شده است، تزریق کرد. بعنوان مثال اگر در دوز اول واکسن سینوفارم تزریق شده که مبتنی بر پلت فرم ویروس غیر فعال است، دوز دوم را می توان واکسن شرکت برکت را که مبتنی بر همین پلت فرم ویروس غیر فعال است و کیفیت آن بهتر از نوع چینی است، تزریق کرد.
عضو پیوسته و رئیس گروه آینده نگری، نظریه پردازی و رصد کلان سلامت فرهنگستان علوم پزشکی با اعلان اینکه تزریق دوز دوم از واکسن برکت هیچ اشکالی از نظر علمی ایجاد نخواهد کرد، افزود: علاوه بر آن برای دوز دوم و یادآوری واکسن های "آسترازنیکا" و "اسپوتنیک" نیز می توان از واکسن تولید شده در انستیتو پاستور تزریق کرد و مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
قانعی با اشاره به بدعهدی کشورهای سفارش گیرنده واکسن، اظهار داشت: کشورهایی که نسبت به تحویل واکسن به ایران تعهد داشتند، پول واکسن را دریافت نمودند، ولی آنرا تحویل ندادند و دراین زمینه بد قولی شده است؛ اما با مذاکرات صورت گرفته قول دادند که واکسن درخواستی ما را تامین کنند و در صورتیکه این واکسن ها تامین گردد، از همان نوع تزریق شده به افراد زده می شود؛ در غیر این صورت دوز یادآوری از نوع دیگری تزریق می شود و این امر مشکلی از نظر علمی ایجاد نخواهد کرد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا تزریق دوز یادآوری از نوع داخلی مشکلی برای دریافت کنندگان واکسن ایجاد نمی کند، گفت: استفاده از دو نوع واکسن در تزریق اول و دوم نیاز به آزمون ندارد؛ چونکه هر دو نوع واکسن برمبنای یک پلت فرم تولید شدند و هر دو شکل تولید آن یکی است و نیاز به آزمون علمی نیست.
قانعی با تاکید بر این که برمبنای مصوبات افرادی که دوز اول را دریافت نمودند، تا ۳ ماه فرصت دارد تا دوز بعدی را دریافت نمایند، افزود: از طرف دیگر باید یادآوری شود که در مهر ماه سال جاری ما به اندازه کافی واکسن داریم.



1400/03/26
09:34:24
0.0 از 5
999
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود