دلیل لخته شدن خون در بیماران كووید-19 چیست؟

دلیل لخته شدن خون در بیماران كووید-19 چیست؟

پیش تر در یک مطالعه مشخص شده بود که لخته شدن خون یکی از علل جدی مرگ بیماران کووید-۱۹ است. با این وجود دلیل این امر تابحال نامشخص بوده است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، برای درک ارتباط بین لخته های خون و کووید-۱۹ و در کل درک این مورد که چرا لخته شدن خون رخ می دهد دانشمندان "کالج سلطنتی جراحان در ایرلند"(RCSI) نمونه های خون گرفته شده از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بومونت(Beaumont Hospital) در دوبلین را تجزیه و تحلیل کردند.
خون حاوی پروتئین های بسیاری است که در صورت ضرورت به لخته شدن خون کمک می کنند. یکی از پروتئین ها، "عامل فون ویلبراند"(Von Willebrand factor‎) نام دارد. گفتنی است این پروتئین به لخته شدن خون کمک می نماید.
از سویی دیگری آنزیمی معروف به "ADAMTS۱۳" پروتئین بزرگتر به نام عامل فون ویلبراند را پردازش می کند. این آنزیم به منظور تعامل بهتر با پلاکت ها، عامل فون ویلبراند را به قطعات کوچک تر تقسیم می کند. با پردازش عامل فون ویلبراند به این روش، این آنزیم مانع از ایجاد لخته شدن خون در گردش طبیعی خون می شود. محققان بعد از بررسی ها دریافتند که آنزیم ADAMTS۱۳ و عامل فون ویلبراند هر دو در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ شدید، به شدت مختل می شوند.
در این مطالعه محققان با بررسی گروه افراد بیمار با گروه افراد کنترل شده دریافتند افراد مبتلا به کووید-۱۹ دارای مقدار زیادی مولکول لخته کننده عامل فون ویلبراند و سطح پایین ضد لخته خون ADAMTS۱۳ بودند. علاوه بر این محققان مشاهده نمودند رخ دادن برخی تغییرات در پروتئین ها سبب کاهش آنزیم ADAMTS۱۳ شده است.
دکتر "جامی اوسالیوان"(Jamie O’Sullivan) استاد کالج سلطنتی جراحان ایرلند در انتهای مطالعه اظهار داشت: نتایج این مطالعه سبب شد تا بینشی از مکانسیمی که سبب لخته شدن خون در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ می شود، به دست آوریم که این مورد برای توسعه درمان های موثرتر بسیار مفید می باشد.
منبع:

1400/03/26
22:46:14
0.0 از 5
906
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود