تشخیص فوری كووید-19 با نوارهای آزمایشی پیشرفته

تشخیص فوری كووید-19 با نوارهای آزمایشی پیشرفته

بی دانلود: تعدادی از محققان ˮدانشگاه استرثکلایدˮ (University of Strathclyde) گلاسگو در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه نوارهای آزمایش سریع کووید-19 مبتنی بر بزاق شده اند که در مدت زمان 15 دقیقه نتیجه آزمایش مشخص می شود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، محققانی که این نوارهای آزمایشی سریع را ساخته اند، اعلام کردند این نوارها می توانند با هزینه کم به تولید انبوه برسند.
پژوهشگران دانشگاه استرثکلاید گفتند این نوارهای آزمایشی را با الهام از نوارهای آزمایش گلوکز که بیماران دیابتی از آنها جهت بررسی سطح قند خون خود استفاده می نمایند، ساخته اند.
نحوه استفاده از این دستگاه بدین ترتیب است که افراد نمونه بزاق خودرا روی نوار آزمایش قرار می دهند و سپس ادامه عملیات ازطریق یک ابزار انجام می شود. گفتنی است نتیجه این آزمایش نوین تنها در ۱۵ دقیقه مشخص می شود و این بدان معناست که این نوارهای آزمایشی سریع تر و آسان تر از روش های سنتی هستند و می توانند هر کدام با هزینه ای کمتر از ۱۶ سنت ساخته شوند. با توجه به این که این نوارها تازه توسعه داده شده اند، بدین سبب پژوهشگران بطور دقیق از دقت این آزمایش اطمینان ندارند.
جهت استفاده از آزمایش بیمار تنها باید بزاق خودرا مستقیماً بر روی نوار آزمایش قرار دهد که این مساله سبب می شود دیگر به سراغ روش های دیگر که طی آن می بایست یک سواب در داخل بینی خود قرار دهد، نرود. سپس نوار آزمایش بجای آن که به آزمایشگاه فرستاده شود، تنها بر روی یک ابزاری که بیمار دارد، قرار می گیرد.
در ادامه این نوار آزمایشی به دنبال آنزیم ۲ مبدل آنژیوتانسین خواهد گشت. آنزیم ۲ مبدل آنژیوتانسین گیرنده ای است که ویروس کرونا برای ورود و آلوده سازی سلول ها از آن استفاده می نماید. در آخر، نتایج را می توان در مدت زمان ۱۵ دقیقه مشاهده کرد که این زمان کمی نسبت به زمان مشخص شدن آزمایش معروف "پی سی آر" است. چونکه در آزمایش پی سی آر نتایج طی دو تا پنج روز مشخص خواهند شد.
پژوهشگران می گویند این آزمایشات به سبب قابل حمل بودن و استفاده سریع و آسان در هر مکان و زمانی همچون در خانه یا هنگام رویدادهایی مانند بازی های ورزشی یا کنسرت قابل استفاده هستند.
دانشگاه استرثکلاید با شرکت" Aureum Diagnostics " برای تجاری کردن و سپس عرضه محصول به بازار همکاری کرده است. این شرکت درصدد است تا آزمایش را طی ۱۲ ماه آتی جهت استفاده اضطراری آماده کرده و طی ۱۸ تا ۲۴ ماه آتی نیز آنرا به بازار عرضه نماید.
بااینکه ممکنست هنگام ورود این نوارها به بازار بیماری همه گیر کرونا به انتها رسیده باشد، اما باید گفت باز هم می توان از این نوارها برای آزمایش سایر بیماریهای تنفسی مانند "راینوویروس" استفاده نمود. ویروس سرماخوردگی انسانی یا "راینوویروس" (Rhinovirus) از شایع ترین عوامل عفونی در انسان ها و عامل اصلی بیماری سرماخوردگی است. راینوویروس ها در سرده ویروسی آنتروویروس و خانواده ویروسی پیکورناویریده طبقه بندی شده اند.
منبع:

1400/03/28
13:52:44
0.0 از 5
1015
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , محقق , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود