ایجاد كریستالی كه 58 درصد سخت تر از الماس است

ایجاد كریستالی كه 58 درصد سخت تر از الماس است

به گزارش بی دانلود دانشمندان موفق به ساخت کریستالی شده اند که 58 درصد سخت تر از الماس است، اما دوام ندارد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، الماس از جذابیت منحصر به فردی برخوردار می باشد که توسط ثروتمندان بعنوان زیورآلات و برای جلب توجه استفاده می شود. اما از این ماده معدنی فوق العاده قوی در ابزارهای برش، مته های پرقدرت و حتی بعنوان ساینده صنعتی هم استفاده می شود. حالا دانشمندان موفق به ایجاد کریستالی شده اند که حتی سخت تر از الماس است.
تعدادی از پژوهشگران ماده ای به نام "لونسدالیت"(lonsdaleite) ابداع نموده اند که "الماس شش ضلعی" هم نامیده می شود. آنها این ماده را در مقادیر کافی برای مطالعه و تجزیه و تحلیل تولید کرده اند و بر مبنای مطالعه تازه انتشار یافته در مجله Physical Review Letters، این ماده قویتر از الماس است.
به عبارت دیگر، بزودی امکان دارد الماس ها با ماده ای سخت تر جایگزین شوند.
"یوجندرا گوپتا" مدیر انستیتوی فیزیک شوک در دانشگاه ایالتی واشنگتن که نویسنده این تحقیق است، اظهار داشت: الماس ماده ای بسیار منحصر به فرد است. الماس نه تنها قوی ترین است، بلکه دارای خصوصیت های نوری و بصری زیبا و همینطور رسانایی حرارتی بسیار بالایی است. حالا ما شکل شش ضلعی الماس را که در آزمایشات فشرده سازی ساخته شده، ساخته ایم که به صورت قابل توجهی سخت تر و قویتر از الماس های قیمتی معمولی است.
تیم تحقیقاتی "گوپتا" از گاز فشرده و باروت برای پرتاب دیسک های گرافیت به اندازه یک سکه در یک ماده شفاف با سرعت 24 هزار کیلومتر در ساعت بهره برد و هنگامی که دیسک های گرافیت به محل مورد نظر رسیدند، امواج شوک این دیسک ها را به "لونسدالیت" تبدیل کرد.
مقاومت این ماده تازه شکل گرفته با امواج صوتی که با سرعت بیشتری از مواد سفت تر یا متراکم تر عبور می کند، اندازه گیری شد و داده ها به وضوح نشان داد که "لونسدالیت" از الماس سخت تر است.
دانشمندان با تجزیه و تحلیل بیشتر دریافتند که "لونسدالیت" 58 درصد قویتر از الماس است که این یک رکورد به حساب می آید. اما مشکل اینجاست که "لونسدالیت" پیش از این که سرعت بالای امواج آنرا کاملاً نابود کند، فقط برای چند نانوثانیه پایدار می ماند.
اگر "گوپتا" و تیم تحقیقاتی وی بتوانند راهی برای طولانی شدن عمر این الماس شش ضلعی پیدا کنند، امکان دارد بتوانند به جایگزینی آن با الماس فکر کنند. "گوپتا" در اینباره اظهار داشت: اگر روزی بتوانیم آنها را بادوام تولید کرده و صیقل دهیم، به نظر من تقاضا برای آنها بیشتر از الماس خواهد بود.
تولید این ماده جدید می تواند انگیزه جدیدی برای تولید انبوه آنها بعنوان جایگزینی برای الماس های سنتی باشد. بعنوان مثال بزرگترین جواهر فروش جهان به نام "پاندورا" در ماه مه آخر فروش الماس استخراجی را اعلام نموده و می خواهد تا از الماس های آزمایشگاهی استفاده نماید چون که الماس های آزمایشگاهی می توانند اثرات زیست محیطی استخراج سنگ های قیمتی را کاهش دهند، با اینکه در روش آزمایشگاهی اغلب هنوز از زغال سنگ برای تأمین انرژی استفاده می شود.
در نتیجه تولیدکنندگان الماس به دنبال راهی برای ایجاد یک فرایند تولید با انرژی پاک و با انتشار صفر آلاینده هستند.1400/03/29
11:31:34
0.0 از 5
980
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود