بایونتك حالا به واكسن سرطان بازمی گردد

بایونتك حالا به واكسن سرطان بازمی گردد

شرکت زیست فناوری آلمانی ˮبایونتکˮ(BioNTech) می خواهد حالا که فناوری ˮآران ای پیام رسانˮ(mRNA) آن به خوبی روی ویروس کووید-19 جواب داده، آنرا برای ساخت واکسن بیماری سرطان به کار بگیرد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شرکت "بایونتک" که از موفقیت فناوری mRNA خود در مقابل بیماری کووید-۱۹ خشنود است، حالا بر روی واکسن سرطان تمرکز کرده است.
این شرکت بتازگی آزمایش فاز دوم خود برای واکسن پیشرفته سرطان ملانوما را برای بیماران در اتحادیه اروپا آغاز نموده است.
"بایونتک" خودرا یک شرکت ایمنی درمانی نسل جدید می داند که در حوزه درمان سرطان و سایر بیماریهای جدی پیشگام است.
واکسن کووید-۱۹ یک انحراف جزئی در راه این شرکت بود، چونکه هدف اصلی این شرکت توسعه و ساخت واکسن های mRNA برای انواع مختلف سرطان بود که شیوع ویروس کرونا آنرا تحت تاثیر قرار داد و به تعویق انداخت.
حالا خط تولید این شرکت با واکسن های mRNA پر شده است که انواع مختلف سرطان را هدف قرار می دهند و بیشتر آنها در مراحل پیش بالینی هستند.
"بایونتک" اخیراً آزمایش فاز ۲ واکسن "BNT۱۱۱" را آغاز نموده است که یک واکسن mRNA در ترکیب با یک داروی آنتی بادی موسوم به "لیبتایو"(Libtayo) در بیماران مبتلا به ملانوم پیشرفته است. "لیبتایو" نام تجاری "سمیپلیماب"(cemiplimab) است که بطور مشترک توسط شرکت های "ریجنرون"(Regeneron) و "سانوفی"(Sanofi) تولید شده و یک آنتی بادی یا پادتن مونوکلونال ضد PD-۱ است.
"BNT۱۱۱" چهار آنتی ژن در رابطه با تومور به اسامی "NY-ESO-۱"، "MAGE-A۳"، "تیروزیناز"(tyrosinase) و "TPTE" رمزگذاری می کند. "بایونتک" ادعا می کند که ۹۰ درصد بیماران مبتلا به ملانوما حداقل یکی از این آنتی ژن ها را بیان می کنند.
واکسن "BNT۱۱۱" یکی از چندین کاندیداهای واکسن سرطان است که توسط شرکت "بایونتک" تحت بستر "FixVac" آن طراحی شده است. "FixVac" شامل ترکیبی ثابت از آنتی ژن های اختصاصی کدگذاری شده تومور با mRNA است که به سلول های دندریتیک مورد هدف قرار گرفته تحویل داده می شود. این واکسن ها با برانگیختن پاسخ ایمنی قوی در مقابل این آنتی ژن ها به بدن کمک می کنند سلول های سرطانی را که بیش از اندازه این آنتی ژن ها را بیان می کنند، هدف قرار دهد.
آزمایش فاز دوم با هدف بررسی ۱۲۰ بیمار از اسپانیا، آلمان، ایتالیا، لهستان، ایالات متحده، انگلیس و استرالیا انجام می شود. این آزمایش جدا از ایمنی سنجی بمنظور ارزیابی مدت زمان پاسخ تلفیقی از واکسن و آنتی بادی و هنگامی که بعنوان تنها دارو تجویز می شود، انجام می شود.
آزمایش فاز دوم این واکسن بعد از نشان دادن ایمنی خوب در ۸۹ بیمار طی آزمایش فاز یک شروع شد. نتایج آن نیز در مجله Nature در ژوئیه سال ۲۰۲۰ منتشر گردید.
"اوزلم تورکی" بنیانگذار و مدیر ارشد پزشکی شرکت "بایونتک" می گوید: با شروع آزمایش فاز ۲، ما به مسیر اولیه خود برای درک پتانسیل واکسن mRNA برای بیماران سرطانی ادامه می دهیم.1400/04/01
21:57:48
0.0 از 5
948
تگهای خبر: تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود