پیرو تفاهم نامه بین معاون علمی رئیس جمهور و وزیر راه صورت می گیرد

واگذاری 280 هكتار زمین جدید به پارك فناوری پردیس

واگذاری 280 هكتار زمین جدید به پارك فناوری پردیس

با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی چند سند همکاری و توافقنامه همچون توافقنامه الحاق زمینهای جدید به پارک فناوری پردیس به امضاء رسید.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، بر اساس این سند همکاری ۲۸۰ هکتار اراضی جدید به پارک فناوری پردیس اضافه خواهد شد و زمینه توسعه هر چه بیشتر این پارک بزرگ فراهم می شود.
مشارکت در ایجاد و توسعه ناحیه نوآوری پرند، عنوان توافقنامه دیگری است که در نشست سورنا ستاری و محمد اسلامی بر روی اجرای آن توافق شد. بر طبق این تفاهم نامه، یک ناحیه نوآوری شاخص در شهر پرند ایجاد خواهد شد و با توسعه یک زون صنعتی فناورانه در این ناحیه، زمینه برای رشد هر چه بیشتر شهر پرند مهیا می شود.
تفاهم نامه سوم بر روی راه اندازی شهرک فردوسی در جوار پارک فناوری پردیس متمرکز بود. این شهرک با همکاری شرکتهای دانش بنیان و خلاق راه اندازی خواهد شد. ایجاد زیرساخت های فناورانه، روش های نوین معماری و به کارگیری انرژی های پاک و هوشمند، همچون خصوصیت های این شهرک جدید است.
قرار نیست پردیس به خوابگاه تهران تبدیل شود
سورنا ستاری در این جلسه اظهار داشت: پارک فناوری پردیس بعنوان بزرگترین پارک فناوری کشور توانسته است بیشتر از ۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه بخش خصوصی را جذب نماید. در این ناحیه نوآور با وجود آنکه هیچ دودکش آلاینده ای دیده نمی گردد، اما مراکز فناور درحال تولید ارزش افزوده هستند. این مورد نشانگر همراهی و همگامی راهبردی فناوری و محیط زیست در کشور است.
رئیس بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: در کشور چین یک بندر ساده ماهیگیری بعد از ۴۰ سال به یک پارک فناوری عظیم و بین المللی تبدیل گشته است. در کشور ما هم ظرفیت و پتانسیل ایجاد پارک های علم و فناوری بزرگ وجود دارد. بی گمان آینده شهر پردیس درخشان است و قرار نیست این شهر به خوابگاه تهران تبدیل گردد، بلکه شهری پویا و بالنده خواهد بود.
نقش کلیدی معاونت علمی در توسعه زیست بوم نوآوری
محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی هم در جریان امضای این اسناد همکاری، اظهار داشت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دکتر ستاری نقشی کلیدی و بی بدیل در توسعه زیست بوم نوآوری در کشور ایفا کرده اند. ما در این وزارت خانه با اعتماد و ایمان قلبی از این زیست بوم حمایت کرده ایم. وزارت راه و شهرسازی تلاش کرد بعنوان مصرف کننده خدمات و محصولات خلاق و دانش بنیان با این شرکت ها همکاری کند و سطح نفوذ فناورانه شرکتهای دانش بنیان و خلاق را در عرصه شهرسازی و معماری کشور، افزایش دهد.
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: زمینهای تخصیص یافته به پارک فناوری پردیس نزدیک به ۹۰ هکتار بود که آن هم به صورت کامل عرضه نشده بود، ما در گام نخست زمینهای معوقه را تخصیص دادیم و طبق قرارداد جدید هم ۲۸۰ هکتار زمین جدید به پارک فناوری پردیس افزوده می شود. همینطور تفاهمنامه های امضا شده در مورد شهر پرند و پردیس در مورد شهر جدید هشتگرد هم قابل اجرا می باشد و زمینه همکاری در این عرصه هم وجود دارد.
مدیریت نتیجه گرا
اسماعیل قادری فر، رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم در این جلسه اظهار داشت: در دهه ۸۰ شمسی افتخار همکاری با وزیر راه و شهرسازی را داشته ام و الان هم که در خدمت دکتر ستاری هستم، می بینم که مشابهت های مدیریتی میان این دو عزیز وجود دارد. هر دوی این مدیران به شکلی از خانواده ای ارتشی هستند. در راهبرد نظامی تاکتیکی به نام تاکتیک پیکانی وجود دارد که بر روی هدف گرایی و نتیجه بخش بودن کار تاکید دارد. بی گمان این نوع نگرش مدیریتی نتیجه گرا سبب شده است که همکاریهای دو جانبه میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت راه و شهرسازی به این سطح از کیفیت برسد.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی، خاطرنشان کرد: پارک فناوری پردیس توانسته است خویش را بعنوان بهشت فناوری منطقه تثبیت کند و با عنایت به این که دکتر ستاری خود شخصاً راهبری آنرا بر عهده داشتند، توانست به مرکزی بسیار سودمند در زیست بوم نوآوری کشور تبدیل گردد. بیشتر از دو دهه از مطرح شدن ایده تاسیس پارک فناوری پردیس می گذرد و امروز هم نطفه ایجاد ناحیه نوآوری پرند بسته شد، امیدوارم آیندگان بتوانند این مرکز را به نهادی درخشان و اثرگذار تبدیل کنند.
منبع:

1400/04/07
13:55:48
0.0 از 5
668
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود