توانایی جنین های انسانی در ریست كردن ساعت زیستی بدن خود!

توانایی جنین های انسانی در ریست كردن ساعت زیستی بدن خود!

بی دانلود: دانشمندان می گویند، جنین ها از زمان لقاح تا اتصال به رحم مادر، یک رویداد جوان شدن مجدد و ریست شدن ساعت بیولوژیکی را تجربه می کنند که درک آن می تواند به درمان بیماریهای ناشی از افزایش سن و پیری مانند پارکینسون کمک شایانی کند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، با افزایش سن، همه سلول ها در بدن ما پیر می شوند و صدمه می بینند. اما عدم وجود این صدمه سلولی در جنین های انسان، چندین دهه است که دانشمندان را گیج کرده است و حالا امکان دارد به پاسخ این راز رسیده باشیم.
بر مبنای یک مطالعه تازه انتشار یافته در مجله Science Advances تیمی از دانشمندان شواهدی را در مورد ایده جوان سازی مجدد سلولی بخصوص با مشاهده سلول های جنینی انسان و موش پیدا کرده اند که به نظر می آید سن بیولوژیکی آنها در مراحل اولیه رشد جنین "ریست"(reset) می شود.
مرحله جوانسازی مجدد که اندکی بعد از اتصال جنین به رحم اتفاق می افتد و سلول ها را به جوان ترین سن بیولوژیکی خود سوق می دهد، "زمین صفر" نامیده می شود.
"ویتوریو سباستینو" زیست شناس دانشکده پزشکی دانشگاه "استنفورد" که در این مطالعه جدید دخیل نبوده است، می گوید درک روش جوانسازی مجدد این سلول ها و معکوس کردن روند پیری، محققان را قادر می سازد به درمان های جدیدی برای بیماری های در رابطه با افزایش سن مانند پارکینسون یا آرتروز دست یابند. وقتی بیماری هایی از این قبیل اتفاق می افتند، امکان دارد برخی سلول ها در اثر تجمع صدمه ناتوان شوند. اگر ما به شکلی بتوانیم سن سلول ها را ریست نماییم، امکان دارد بتوانیم سبب پیشگیری از صدمه بیشتر آنها شویم.
از ساعتهای مولکولی برای پیشبینی سن تقریبی جنین های موش در مراحل اولیه استفاده شد. این ساعت ها می توانند تغییرات اپی ژنتیکی را که نشانگرهای شیمیایی دی ان ای هستند و در طول روند پیری طولانی سلول ها یا در صورت آلودگی سلول ها جمع می شوند، کنترل کنند. این برچسب های ژنتیکی می توانند به صورت بنیادی رفتار ژن را تغییر دهند، اما اطلاعات حامل را تغییر نمی دهند.
این تیم علمی که شامل "وادیم گلادیشف" یک زیست شیمیدان و ژنتیک شناس از دانشکده پزشکی "هاروارد" و بیمارستان های بریگام و بیمارستان زنان در بوستون و همکارانش بود، سن های مختلف بیولوژیکی یک جنین را مطالعه کردند.
سن بیولوژیکی جنین، برخلاف سن تقویمی، سلامت و عملکرد سلول ها را نشان داده است. دانشمندان در مطالعه این تغییرات اپی ژنتیکی دریافتند که سن جنین موش در تمام مراحل اولیه تقسیم سلولی، زمانی که لقاح تازه رخ داده بود، ثابت مانده است. اما وقتی ۶.۵ تا ۷.۵ روز گذشت و پس از اینکه جنین به پوشش داخلی رحم متصل شد، میانگین سن بیولوژیکی جنین معکوس شد. این بدان مفهوم است که سلول های داخلی نوعی رویداد جوانسازی مجدد را تجربه می کنند.
محققان در گزارش خود گفتند: برای موش، این "زمین صفر" می تواند بین ۴.۵ تا ۱۰.۵ روز بعد از لقاح باشد و ما هنوز مطمئن نیستیم که چه زمانی سن بیولوژیکی جنین موش باردیگر آغاز به حرکت می کند.
هم اکنون مطالعه رویان های انسانی در مراحل اولیه رشد ممنوع می باشد، به این مفهوم که دانشمندان نمی توانند داده های مشابهی را از جنین انسان بدست آورند. اما مطالعه بعضی از جنین هایی که از نظر رشد کمی بالاتر از جنین موش بودند، هیچ علامت فوری پیری را نشان نداد. این بدان معناست که این رویداد "زمین صفر" هم امکان دارد در جنین های انسان رخ دهد.
"سباستینو" اظهار داشت که این مطالعه بیشتر سوال به وجود آورده است تا جواب، که البته عالی است. چنین سوالاتی حول کشف مکانیزمی است که سلول ها سن بیولوژیکی خویش را باردیگر تنظیم یا ریست می کنند، ژن هایی که امکان دارد مسئول این فرایند باشند و این که آیا همه اشکال زندگی گرفتار یک رویداد "زمین صفر" می شوند یا نه.
در حالیکه تغییرات اپی ژنتیکی امکان دارد فقط بخشی از واقعه "زمین صفر" باشد، در این صورت دانشمندان باید اطمینان حاصل کنند که همه عوامل را در نظر می گیرند. این کار می تواند به یک پیشرفت بسیار امیدوار کننده تبدیل گردد.
بدیهی است که برای توسعه این یافته های اولیه و جستجوی سایر علل مرتبط، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. اما در هر حال ما حالا می توانیم شاهد آغاز تحقیقات در مورد درمان های بالقوه بیماری های وابسته به افزایش سن و پیری باشیم.
منبع:

1400/04/09
21:49:06
0.0 از 5
917
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود