برخلاف ادعای ریاضیدان هندی

فرضیه 1 میلیون دلاری ریمان هنوز اثبات نشده است

فرضیه 1 میلیون دلاری ریمان هنوز اثبات نشده است

انجمن ریاضیات ˮکلیˮ می گوید برخلاف ادعای ریاضیدان هندی، ˮفرضیه ریمانˮ که یکی از شش مساله ˮجایزه هزارهˮ است که حل آن یک میلیون دلار جایزه دارد، هنوز اثبات نشده است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، چند روز بعد از گزارش رسانه ها در خصوص اثبات "فرضیه ریمان"(Riemann Hypothesis) بوسیله ی یک ریاضیدان هندی، انجمن ریاضیات "کلی"(Clay) که اهدا کننده "جایزه هزاره" است، این ادعا را رد کرد.
"فرضیه ریمان" که در سال ۱۸۵۹ عنوان شد، حالا بیشتر از ۱۶۰ سال است که ثابت نشده است.
مسائل "جایزه هزاره" هفت مساله در ریاضیات هستند که توسط انجمن ریاضیات "کلی" در سال ۲۰۰۰ طرح شده اند. شش مساله از این هفت مساله حل نشده باقی مانده اند. این در شرایطی است که رسیدن به جواب درست برای هر کدام از مسائل، یک جایزه یک میلیون دلاری که با نام "جایزه هزاره" معروف است، به دنبال خواهد داشت که توسط این انجمن اهدا می شود.
"حدس پوانکاره" تنها مساله ای است که اخیراً در سال ۲۰۱۰ توسط "گریگوری پرلمان" حل شده است، اما او این جایزه یک میلیون دلاری را نپذیرفت. او اظهار داشت: من همه ی آنچه را که می خواهم، در اختیار دارم. من می توانم هستی را کنترل کنم، پس به من بگویید چرا باید دنبال یک میلیون دلار باشم؟
انجمن ریاضیات "کلی" یک بنیاد خصوصی و غیرانتفاعی است که در پیتربورو نیوهمشایر ایالات متحده مستقر است.
"فرضیه ریمان" که در سال ۱۸۵۹ عنوان شد، تلاش دارد وقوع اعداد اول را با استفاده از یک تابع ریاضی پیش بینی نماید. اعداد اول از یک الگوی وقوع پیروی نمی کنند و بعد از یافتن یک عدد اول، پیشبینی وقوع عدد اول بعدی غیر ممکن است.
بزرگان ریاضی مانند "اقلیدس"، "لئونارد اویلر" و "کارل فریدریش گاوس" همچون خیلی از کسانی هستند که تلاش در حل این مساله داشته اند.
"برنهارت ریمان" ریاضیدان آلمانی دانشجوی "گاوس" بود که الگویی را در فرکانس وقوع اعداد اول پیدا کرد. او متوجه شد که آنها الگویی را دنبال می کنند که می تواند با یک تابع توضیح داده شود و آنرا "تابع زتای ریمان" نامید.
فرضیه ریمان حدسی است که ادعا می کند صفرهای تابع زتای ریمان فقط در اعداد منفی زوج حقیقی یا اعداد مختلطی با بخش حقیقی {\displaystyle {\frac {۱}{۲}}}یک دوم هستند. بسیاری این فرضیه را مهم ترین مساله حل نشده در ریاضیات محض می دانند. این حدس در نظریه اعداد مورد علاقه و توجه زیادی است، چون که نتایجی را در مورد توزیع اعداد اول ایجاب می کند.
انجمن ریاضی "کلی" ادعا می کند که ۱۰ تریلیون چاره و پاسخ اولیه این فرضیه بررسی شده است و آنچه باید اثبات شود، اثبات صحت تابع زتای ریمان برای همه این چاره ها است.
گزارش های خبری از آن حکایت می کند که "کومار ایسواران"(Kumar Easwaran) ریاضیدان هندی، اثبات خویش را در سال ۲۰۱۶ منتشر نموده است. با این وجود مجلات معتبر بین المللی از عرضه و انتشار اثبات وی از راه بررسی همتا که شرط اهدای "جایزه هزاره" است، خودداری کرده اند.
اما آیا هنوز امیدی وجود دارد؟ گزارشات خبری همینطور می گویند که یک بازنگری آزاد بر روی ادعاهای "ایسواران" توسط هفت ریاضیدان انجام شده و آنرا جامع و کامل دانسته اند و ازاین رو باید این مساله را اثبات شده دانست.
با این وجود، "مارتین بریدسان" رئیس انجمن ریاضیات "کلی" شایستگی و صحت این روند بررسی را زیر سوال برده است و از نشریات علمی خواسته تا این فرضیه را اثبات شده نخوانند.
مطابق قوانین این انجمن، چاره پیشنهادی باید حداقل به مدت دو سال در یک مجله معتبر منتشر شود و توسط جامعه جهانی ریاضیات پذیرفته شود.
در سال ۲۰۱۸، یک ریاضیدان مشهور بریتانیایی-لبنانی به نام "مایکل عطیه" ادعا کرد که "فرضیه ریمان" را اثبات نموده است. اما توضیحات اخیر انجمن ریاضیات "کلی" این مورد را هم رد کرده است.
منبع:

1400/04/12
22:22:24
0.0 از 5
642
تگهای خبر: دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود