سونامی ابرسیاه چاله

عكس روز ناسا با تصویرگری گرافیست ایرانی

عكس روز ناسا با تصویرگری گرافیست ایرانی

بی دانلود: ناسا در عکس روز خود سونامی یک ابرسیاه چاله را به تصویر کشیده که امتیاز این تصویر را به نام ˮنیما آبکنارˮ تصویرگر ایرانی دانشگاه ˮنوادا لاس وگاسˮ ثبت کرده است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، شاید نام مناسب برای این تصویر اعجاب انگیز، "سونامی ابرسیاه چاله" باشد.
فیزیکدانان از شبیه سازی های کامپیوتری برای نشان دادن گاز درحال فرار از چنگ نیروی جاذبه یک ابرسیاه چاله در اعماق فضا بهره برده اند که می تواند ساختارهایی شبیه به سونامی بوجود آورد.
درست در فاصله ای که ابرسیاه چاله تسلط روی ماده اطراف خودرا از دست می دهد، جو نسبتاً خنک دیسک درحال چرخش آن می تواند امواجی شبیه به سطح اقیانوس بوجود آورد و این امواج هنگام برخورد با بادهای فوق داغی که می توانند ۱۰ برابر داغ تر از خورشید باشند، می توانند به درون ساختارهای گردشی و مارپیچی که می توانند به ارتفاع ۱۰ سال نوری بالای دیسک برسند، سرازیر شوند.


این تصویر یک ابرسیاه چاله را نشان میدهد که در گرد و غبار پوشیده شده است و خاصیت های عجیب و غریب موجود در گاز مجاور آنرا نشان میدهد. اشعه ایکس پرانرژی از دیسک اطراف این ابرسیاه چاله با این گاز در تعامل است و دو خاصیت غیرمعمول ایجاد می کند: سونامی که امواج آبی روشن بالای دیسک نشان دهنده آنست و "گرداب کارمن" که به رنگ نارنجی مشاهده می شود.
شواهد قوی تر ممکنست از جستجوهای آینده بدست آید، اما تا آن زمان، پژوهشگران به بهبود مدلهای خود و مقایسه آنها با داده های موجود ادامه خواهند داد.
همانطور که گفته شد امتیاز تصویرگری این تصویر در اختیار "نیما آبکنار" تصویرگر ایرانی دانشگاه نوادا لاس وگاس است که ناسا به آن اشاره داشته است.
منبع:

1400/04/13
12:27:12
0.0 از 5
838
تگهای خبر: دانشگاه , كامپیوتر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود