دانشمندان به كشف راز دی ان ای داوینچی نزدیك شده اند

دانشمندان به كشف راز دی ان ای داوینچی نزدیك شده اند

بی دانلود: در بررسی های جدید شجره نامه ی لئوناردو داوینچی هنرمند، مخترع و کالبدشناس بزرگ دوره ی رنسانس مشخص شده است که او 14 خویشاوند مرد زنده دارد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از لایو ساینس، این شجره نامه به پژوهشگران کمک می نماید تا اصالت استخوان های یافت شده در یک کلیسای فرانسوی که به داوینچی نسبت داده شده را تایید کنند.
الساندرو وزوسی (Alessandro Vezzosi) و اگنس ساباتو(Agnese Sabato) مورخانی هستند که بیش از یک دهه را صرف ردیابی شجره نامه ی این نقاش بزرگ کرده اند.
پژوهشگران می گویند این شجره نامه ۶۹۰ سال، ۲۱ نسل و پنج شاخه خانوادگی را نشان میدهد و برای توالی یابی دی ان ای داوینچی ضروری خواهد بود.
فرای تایید اصالت استخوان های یافت شده، این توالی یابی درک بهتری از استعدادهای خارق العاده این هنرمند بزرگ به دانشمندان می دهد.
داوینجی نقاش، معمار، مخترع، کالبدشناس، مهندس و دانشمند بود. او که یک دانشمند خودآموخته بود صدها دفترچه مخفی پر از اختراعات و مشاهدات کالبدشناسی داشت و در دفترهای او طراحی هایی برای هواپیما، دوچرخه، تانک و بالگرد یافت می شد. نوشته های وی رمزگذاری شده و برعکس بود تا از نظر افراد کنجکاو دور بماند.


در این مطالعات جدید وزوسی و ساباتو از اسناد تاریخی برای ردیابی شجره نامه داویچی استفاده کردند. به قول مورخان، داوینچی یکی از اعضای نسل ششم داوینچی ها بود. ردیابی تاریخ خانوادگی او دشوار است برای اینکه تنها یکی از والدینش را می توان به درستی ردیابی کرد.
داوینچی در شهر وینچی در توسکانی متولد شد. پدر او سر پیرو داوینچی (Ser Piero da Vinci) و مادرش زنی دهقان به نام کاترین بود. داوینچی در تاریخ ۲ مه ۱۵۱۹ در ۶۷ سالگی درگذشت در صورتیکه فرزندی نداشت. بقایای داوینچی از بین رفت و دی ان ای قابل اعتمادی از او باقی نماند. گرچه استخوان هایی در کلیسایی در فرانسه یافت شده اما اصالت این استخوان ها هنوز مشخص نیست.
شجره نامه او نشان میدهد که این هنرمند بزرگ ۱۴ خویشاوند مرد زنده دارد که به شغل هایی چون کارمندی، شیرینی فروشی، آهنگری و فروش ظروف چینی مشغول هستند و یکی از آنها هنرمند است.
پژوهشگران با بررسی کروموزم Y این افراد با کروموزم Y یافت شده در استخوان ها خواهند فهمید که آیا این استخوان ها به داوینچی متعلق می باشد یا خیر.
به قول پژوهشگران، کروموزم Y از پدر به پسر منتقل می شود و حدودا ۲۵ نسل بدون تغییر باقی می ماند.
علاوه بر آن، یافتن بخش های از کد ژنتیکی داوینچی به مورخان هنر کمک می نماید تا دی ان ای یافت شده در آثار این هنرمند را با دی ان ای کشف شده مقایسه کنند و اصالت آثار و دست نوشته های این هنرمند بزرگ را تایید کنند.
این تحقیقات در تاریخ ۴ ژوئیه در مجله ی Human Evolution انتشار یافته است.
منبع:

1400/04/16
23:36:52
0.0 از 5
598
تگهای خبر: فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
beedownload بی دانلود