ایجاد سومین شاخه موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری در اتحادیه اروپا

ایجاد سومین شاخه موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری در اتحادیه اروپا

بی دانلود: سومین شاخه بین المللی موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) در منطقه اتحادیه اروپا پیرو تعاملات انجام شده در دو سال اخیر با دانشگاه بلگراد در این دانشگاه تاسیس می شود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، با شروع به کار این شاخه، مقالات تمام متن فارسی و سایر منابع اطلاعاتی در اختیار اساتید و دانشجویان زبان و ادب فارسی دانشگاه بلگراد صربستان و منطقه شرق اروپا قرار خواهد گرفت.
در دیدار رشید حسن پور، سفیر ایران در صربستان با رییس دانشکده فیلولوژی دانشگاه بلگراد، موضوع همکاریهای علمی و دانشگاهی و برنامه گسترش و توسعه آموزش زبان فارسی در این دانشگاه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
در این دیدار که با حضور دکتر محمدرضا فلاحتی قدیمی فومنی، مشاور رئیس و سرپرست مدیریت روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی ISC (بصورت مجازی)، معاونین دانشکده و مقامات سفارت جمهوری اسلامی ایران و دکتر صفری رییس مرکز مطالعات زبان فارسی دانشگاه بلگراد برگزار شد، سفیر کشورمان با اشاره به روابط دوستانه و رو به گسترش میان جمهوری اسلامی ایران و صربستان اظهار نمود: تعاملات علمی و فرهنگی، رکن اصلی و پایدار در توسعه روابط بین کشورهاست و از ین جهت، برای ما پشتیبانی از کارهای علمی، پژوهشی و فرهنگی دانشگاهی اولویت ویژه ای دارد و خوشبختانه ظرفیت های بالای فرهنگی، علمی و ادبی جمهوری اسلامی ایران فرصت های مناسبی را برای انجام چنین کارهایی فراهم می آورد.
ایشان سپس ادبیات فارسی را گنجینه عظیم از معارف اخلاقی و انسانی و بخش مهمی از تاریخ فرهنگی کشورمان توصیف و ا ظهار کرد: سفارت جمهوری اسلامی ایران، همیشه حامی اصلی توسعه و گسترش کارهای فرهنگی و آموزشی در زمینه زبان و ادبیات فارسی در صربستان بوده و این حمایت با جدیت ادامه خواهد داشت.
دکتر ایوا دراشکیچ ویچانوویچ، رییس دانشکده زبان های خارجی و ادبیات دانشگاه بلگراد نیز ضمن استقبال گرم از هیئت ایرانی و تایید سخنان سفیر کشورمان اظهار نمود: تاریخ و تمدن ایران و خصوصاً زبان و ادبیات فارسی بسیار منحصر به فرد است و شایان توجه است که پایه اصلی دانشکده فیلولوژی دانشگاه بلگراد در حدود یکصد سال پیش، با تدریس درسنامه های ادبیات فارسی بنا نهاده شده و بدین جهت می توان گفت شاکله معنوی این دانشکده بر ستون های زبان و ادبیات فارسی بنا شده است.
وی با ستایش از سطح علمی بالای دانشگاه های ایران، از برقراری ارتباط علمی و دانشگاهی بین این دانشگاه و موسسات آموزش عالی ایران اظهار خوشنودی کرد و اظهار داشت: امروز نهایت افتخار ماست که می توانیم نمایندگی بنیاد سعدی برای برگزاری آزمون آمفا در اروپا را دریافت نماییم و همین طور با موسسه استنادی علوم (ISC) شیراز که پایگاه علمی ارزشمند، بزرگ و منحصر به فردی در ایران و منطقه شمرده می شود، همکاری مشترک و درازمدتی را شروع نماییم.
دکتر اما میلکوویچ، رییس دپارتمان شرق شناسی دانشگاه بلگراد در سخنانی با تایید کارهای آموزشی زبان فارسی و ابراز خرسندی از علاقمندی تعداد زیاد دانشجویان به فراگیری زبان فارسی، از اهتمام این دانشکده برای اعتبارسنجی دروس جدید در رابطه با ادبیات و فرهنگ ایران آگاهی داد که در امتداد طرح تقویت کرسی زبان فارسی در این دانشگاه است.
مهدی شیرازی، رایزن فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی در صربستان نیز در این دیدار با اشاره به کارهای مرکز فرهنگی ایران در بلگراد، تشکیل دوره های آموزش زبان فارسی و پشتیبانی از برنامه های توسعه و تقویت کرسی فارسی دانشگاه بلگراد را از با اهمیت ترین کارهای این نهاد برشمرد و بر لزوم ادامه و گسترش برنامه های فرهنگی و آموزشی با هدف آشنایی بیشتر دانشجویان و پژوهشگران صرب با فرهنگ، تاریخ، زبان و ادبیات ایران اصرار کرد.
در ادامه، دکتر محمدرضا فلاحتی فومنی قدیمی، مشاور رییس و مدیر روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) ضمن ابراز خرسندی از نهایی شدن تفاهم نامه موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) با دانشگاه بلگراد، خدمات موسسه استنادی علوم را برای حاضرین در جلسه معرفی نمود.
وی در قسمتی از پیام خود اظهار نمود: با تاسیس شاخه ISC در مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد، خدمات علمی، پژوهشی و دسترسی به پایگاه های اطلاعات علمی موسسه استنادی علوم بوسیله آی پی اختصاصی در اختیار دانشگاه بلگراد قرار می گیرد و کلیه دانشجویان، استادان و پژوهشگران می توانند برای دسترسی به این منابع، با حضور در مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد از خدمات و منابع علمی این موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) به طور برخط بهرمند شوند.
فلاحتی اضافه کرد: تاسیس شاخه منطقه ای ISC در دانشگاه بلگراد تصادفی نبوده و حاصل دو سال رایزنی و پیگیری بین ISC و مرکز مطالعات زبان فارسی بوده که جا دارد از تعاملات سازنده ریاست مرکز مطالعات دکتر صفری قدردانی شود. در حقیقت وجود زیرساخت های لازم، فضا و تجهیزات، دانشجویان زیاد و همین طور پیگیری و علاقمندی مسئولان دانشگاه بلگراد انگیزه اصلی برای تاسیس این شاخه در دانشگاه بلگراد بوده است.
فلاحتی در آخر ابراز امیدواری کرد که باتوجه به پتانسیل موجود در دانشگاه بلگراد و مرکز مطالعات زبان فارسی، این شاخه بتواند خدمات موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) را در سطح کشور صربستان و همین طور شرق اروپا گسترش دهد.
به نقل از موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری، در بخش پایانی این برنامه، تفاهم نامه با موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) درباب راه اندازی شاخه این موسسه در مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد به امضاء طرفین رسید.
منبع:

1400/04/17
13:05:16
0.0 از 5
941
تگهای خبر: آموزش , اساتید , خدمات , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود