تأثیر پیروی از یك رژیم غذایی خاص بر سرطان مغز

تأثیر پیروی از یك رژیم غذایی خاص بر سرطان مغز

به گزارش بی دانلود محققان ˮآکادمی عصب شناسی آمریکاˮ(AAN) در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند، پیروی از رژیم غذایی کتوژنیک امکان دارد برای بیماران مبتلا به سرطان مغز مفید باشد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از سای تک دیلی، نتایج مطالعه اخیر محققان نشان داده است رژیم غذایی کتوژنیک اصلاح شده امکان دارد برای افراد مبتلا به تومور مغزی مفید باشد چون که این رژیم غذایی سرشار از چربی و دارای کربوهیدرات کم است.
یافته های این مطالعه نشان داد که این رژیم غذایی برای افرادی که تومورهای مغزی به نام "آستروسیتوما"(astrocytomas) دارند ایمن و مفید می باشد. طی این مطالعه محققان به بررسی افرادی که دوره های پرتودرمانی و شیمی درمانی را گذرانده بودند و از این رژیم غذایی پیروی کرده بودند، پرداختند. محققان دریافتند پیروی از این رژیم غذایی به تغییراتی در متابولیسم بدن و مغز منجر می شود. گفتنی است این مطالعه به منظور تعیین این که این رژیم غذایی می تواند تاثیری در کند شدن رشد تومور داشته و یا سبب افزایش بقا افراد بیمار شود، طراحی نشده است.
"روی ای استرود"(Roy E. Strowd) نویسنده این مطالعه اظهار داشت: درمان های کاربردی زیادی برای درمان این نوع تومورهای مغزی وجود ندارد و میزان بقای بیماران مبتلا هم پایین است، ازاین رو از هرگونه پیشرفت در این حوزه استقبال می شود. این سلول های سرطانی برای رشد و تقسیم وابسته به گلوکز یا قند هستند و از آنجائیکه رژیم کتوژنیک رژیمی کم قند است روند مصرف انرژی بدن را تغییر می دهد و طی آن بدن به جای استفاده از کربوهیدرات از کتون استفاده می نماید. سلول های طبیعی مغز می توانند توسط کتون زنده بمانند، اما سلول های سرطانی نمی توانند به منظور داشتن انرژی از کتون استفاده کنند.
در این مطالعه ۲۵ فرد مبتلا به آستروسیتوما حضور داشتند. آنها به مدت هشت هفته از نوعی رژیم کتوژنیک به نام "رژیم اتکینز اصلاح شده با روزه منقطع"(modified Atkins diet with intermittent fasting) پیروی کردند.
این رژیم غذایی شامل غذاهایی مانند بیکن، تخم مرغ، خامه، کره، سبزیجات برگی سبز و ماهی است. در این مطالعه شرکت کنندگان نخست در ابتدای مطالعه و سپس هر دو هفته یک مرتبه با یک متخصص رژیم غذایی ملاقات می کردند. آنها پنج روز در هفته "رژیم اتکینز" اصلاح شده را(که دارای کربوهیدرات کم و سرشار از چربی بود) دنبال می کردند و دو روز در هفته هم تنها ۲۰ درصد از مقدار کالری سفارش شده برای مصرف روزانه را مصرف می کردند.
هدف اصلی محققان از انجام این مطالعه این بود که دریابند آیا این بیماران می توانند این رژیم غذایی را بدون هیچ عارضه جانبی جدی دنبال کنند یا خیر. در کل ۲۱ فرد این مطالعه را به پایان رساندند و ۴۸ درصد از افراد هم بنابر سوابق غذایی خود رژیم را به صورت کامل دنبال کردند. آزمایش ادرار افراد نشان داد که ۸۰ درصد آنها به سطحی رسیده اند که بدن آنها به جای کربوهیدرات ها، از چربی و پروتئین برای سوخت وساز استفاده می نماید. در طول مطالعه محققان شاهد عوارض جانبی جدی تنها در دو نفر بودند که یکی از این عوارض در رابطه با رژیم غذایی و دیگر غیر در رابطه با رژیم بود.
در پایان محققان شاهد تغییرات در متابولیسم بدن و مغز بودند. سطح هموگلوبین A۱c، سطح انسولین و توده بدن چربی کاهش یافته و سطح توده بدون چربی بدن افزایش پیدا کرده بود. اسکن های مغزی که تغییرات متابولیت های مغز را تشخیص می دهند هم افزایش غلظت کتون ها و تغییرات متابولیکی در تومور را نشان دادند.
استرود در پایان اضافه کرد: برای تعیین این که آیا این رژیم غذایی می تواند از رشد تومورهای مغزی جلوگیری کرده و به افزایش بقا افراد کمک نماید، مطالعات بیشتری مورد نیاز است اما نتایج نشان داده است که پیروی از این رژیم غذایی برای افرادی که تومور مغزی دارند بی خطر باشد و می تواند سبب تغییراتی در متابولیسم بدن و مغز شود.
منبع:

1400/04/20
23:06:06
0.0 از 5
1084
تگهای خبر: متخصص , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود