همراه با بهبود و طول عمر قلب های پیوندی

نجات از حمله قلبی با زهر كشنده یك عنكبوت!

نجات از حمله قلبی با زهر كشنده یك عنكبوت!

به گزارش بی دانلود در حالیکه امروزه بیماری های قلبی و عروقی علت اصلی مرگ و میر در جهان هستند، دانشمندان می گویند زهر یک عنکبوت می تواند قلب انسان را ترمیم کند و امکان دارد زندگی قربانیان حمله قلبی را نجات دهد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، زهر عنکبوت امکان دارد کشنده باشد، اما دارای مزایایی هم هست. تحقیقات در گذشته نشان داده است که این سم می تواند بدون این که هیچ عارضه جانبی ایجاد نماید، دردها را تسکین دهد.
حالا تحقیقات جدید از محققان دانشگاه "کوئینزلند" استرالیا نشان داده است که زهر یک عنکبوت به نام "آتراسید"(atracid) یا عنکبوت تار قیفی استرالیایی می تواند به پیشگیری از صدمه های ناشی از حمله قلبی کمک نماید و حتی سبب افزایش عمر قلب های اهدا و پیوند شده شود.
در ژوئیه سال ۲۰۱۹ محققان دانشگاه "کوئینزلند" مولکولی را در زهر کشنده این عنکبوت کشف کردند که می تواند صدمه مغزی ناشی از سکته مغزی را از بین ببرد.
در آن زمان پروفسور "گلن کینگ" محقق ارشد این دانشگاه اظهار داشت: آنچه از این طریق انجام می شود، پیشگیری از مرگ سلول های عضلانی قلب است.
محققان دریافتند که این مولکول برای محافظت از قلب در مقابل سکته مغزی کار می کند، ازاین رو آنها تصمیم گرفتند آزمایش نمایند تا ببینند آیا برای حوادث ایسکمیک قلب هم کارایی دارد یا خیر و کشف کردند که واقعاً چنین است.
"ایسکِمی"(Ischemia) در اصطلاح پزشکی به کم رسیدن خون به اندام یا ناحیه ای از بدن گفته می شود. ایسکمی سبب کمبود اکسیژن و مواد مغذی در بخش هایی از بدن می شود و این امر سبب صدمه به بافت ها یا سوءکارکرد اندام می گردد.
از آن زمان محققان دانشگاه "کوئینزلند" پیوسته بر روی این مولکول کار کردند تا به نتایج امروز در مورد حملات قلبی برسند.
دکتر "ناتان پالپانت" سرپرست تیم تحقیق اظهار داشت: بعد از حمله قلبی، جریان خون در قلب کاسته می شود و در نتیجه منجر به کمبود اکسیژن در عضله قلب می شود. کمبود اکسیژن سبب اسیدی شدن محیط سلول می شود و این ترکیبات سبب می شود پیام مرگ به سلول های قلب ارسال شود.
حالا این داروی جدید از زهر عنکبوت ساخته شده و با متوقف کردن این "سیگنال مرگ" که از قلب بعد از حمله ارسال می شود، واقعاً انقلابی عمل می کند.
"پالپانت" اضافه کرد: برخلاف دهه ها تحقیق، هیچ کس نتوانسته است دارویی تولید نماید که این سیگنال مرگ را در سلول های قلب متوقف نماید. این یکی از دلایلی است که بیماری قلبی همچنان بعنوان علت اصلی مرگ در جهان ادامه دارد.
این دارو پروتئینی به نام "Hi۱a" است. تابحال محققان آنرا روی سلول های قلب انسان در معرض فشارهای قلبی مورد آزمایش قرار داده اند. آنها دریافته اند که "Hi۱a" کانال های یونی حساس به اسید را در قلب مسدود کرده و با موفقیت "سیگنال مرگ" را متوقف می کند.
حالا از این پروتئین برای افزایش طول عمر اعضای پیوندی هم استفاده خواهد شد.
پروفسور "مک دونالد" فوق تخصص قلب و عروق در بیمارستان "سنت وینسنت" در سیدنی نتیجه گیری کرد: زنده ماندن سلول های قلب در پیوند قلب بسیار مهم می باشد. درمان قلب با "Hi۱a" و کاهش مرگ سلولی سبب افزایش میزان انتقال و پیوند قلب می شود و احتمال پیوند موفقیت آمیز را بهبود می بخشد.1400/04/26
15:06:04
0.0 از 5
887
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود