تشخیص بهتر لخته خون با یك روش جدید تصویربرداری

تشخیص بهتر لخته خون با یك روش جدید تصویربرداری

به گزارش بی دانلود محققان دانشگاه ایالتی ˮپنسیلوانیاˮ در مطالعه اخیرشان از یک روش تصویربرداری جدید برای شناسایی و درمان لخته خون اطلاع داده اند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، ترومبوز سیاهرگی عمقی(DVT) به معنای تشکیل لخته خونی در دیواره داخلی یک سیاهرگ عمقی است. در بعضی موارد عدم درمان این مورد خطرآفرین است و می تواند سبب آمبولی ریه کشنده شود.
برای مدیریت ترومبوز سیاهرگی عمقی و پیشگیری از بروز این موارد شناسایی، نظارت و درمان سریع بسیار حیاتی می باشد.
روش های تصویربرداری تشخیصی فعلی وضوح لازم برای مشخص کردن مکان دقیق لخته خون و توانایی نظارت در لحظه بر لخته ها را ندارند. از روش فراصوت نگاری هم معمولاً برای تشخیص ترومبوز سیاهرگی استفاده می شود. اما برای تشخیص ترومبوز سیاهرگی عمقی چندان روشی مناسبی نیست. این روش می تواند وجود یک جریان سیال عجیب را به پزشکان نشان دهد اما این که آنها دقیقا چه چیزی هستند را نمی گردد تشخیص داد. حال امکان دارد آنها در ارتباط با لخته خون و حال امکان دارد در ارتباط با چیز دیگری باشد. ازاین رو بیماران برای پی بردن به این مورد باید آزمایش خون هم انجام دهند.
امکان دارد پزشک بعد از تشخیص آن عوامل و به منظور از بین بردن آنها به سراغ تجویز دارو برود و یا این که تصمیم بگیرد از یک ابزار برای رفتن به درون بدن و گرفتن و از بین بردن آن لخته استفاده نماید.
علاوه بر این داروها معایبی دارند چون که امکان دارد در از بین بردن لخته ناتوان باشند یا سبب خونریزی در سایر نقاط بدن شوند.
برای شناسایی بهتر محل لخته های خون محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا از یک فناوری نوین که قادر به تعیین مکان و درمان لخته های خون است، اطلاع داده اند. محققان در این مطالعه از روشی به نام "نانوپتیزوم"(NPeps) استفاده کردند.
در این روش، ذرات یاد شده پوسته ای را در اطراف یک قطره از روغن مبتنی بر فلورین که شبیه تفلون مایع(liquid Teflon) است، می سازند.
سطح پوسته یک مولکول را در خود نگه می دارد که این مولکول بمحض شناسایی پروتئین موجود بر روی سطح پلاکت های فعال شده(جز سلولی اصلی لخته خون) به آن متصل می شود.
"اسکات مدینا" (Scott Medina) استاد مهندسی پزشکی اظهار داشت: این ذرات به سطح لخته ها متصل شده و بعد از آنکه ما امواج فراصوت را اعمال کردیم آنها به گاز تبدیل گشته و سبب ایجاد یک حباب در زیر پوسته می شوند که این عمل کنتراست بسیار خوبی برای تصویربرداری در اختیار ما قرار می دهد. این حباب ها دقیقا در محل تشکیل لخته ها ظاهر می شوند.
محققان برای تجزیه و تحلیل نحوه تشخیص و درمان لخته ها با این روش، آنزیمی که سبب تشکیل لخته خون می شد را به گاوها تزریق کردند. آنزیم یاد شده در ۱۰۰ درصد مواقع سبب تشکیل لخته خون شد اما وقتی آن ذرات وارد عمل شدند این اتفاق در ۳۰ درصد مواقع رخ داد. ما تعجب کردیم چون که گویی این ذرات نه تنها به لخته ها متصل می شدند بلکه به شکلی آنها را تجزیه و تخریب هم می کردند. تصور ما این است که این ذرات، سطح لخته خون را اشباع کرده و مکانیسم های رشد بیشتر لخته خون را مهار می کنند و بعد از اعمال فراصوت نیز، ذرات عملکرد لخته خون را مختل کرده و به مهار مکانیسم آن ادامه می دهند.
محققان در آینده با انجام مطالعات بیشتر تعیین خواهند کرد که چگونه این ذرات لخته ها را مختل می کنند و چگونه میتوان کنترل بیشتری بر رفتار این ذرات داشت.
منبع:

1400/04/27
11:38:43
0.0 از 5
949
تگهای خبر: دانشگاه , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود