ردیابی بوی بد دهان با كمك یك سنسور

ردیابی بوی بد دهان با كمك یك سنسور

بی دانلود: اگر در هنگام دیدار با دوستانتان فراموش می کنید از خوشبوکننده‎های دهان استفاده کنید، نگران نباشید؛ چونکه دانشمندان مؤسسه علم و فناوری پیشرفته کره جنوبی یک دستگاه کوچک و به اندازه انگشت شست دست تهیه کرده اند که به سرعت بوی بد دهان را تشخیص می دهد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، سولفید هیدروژن توسط باکتری های دهانی ایجاد می شود و به بوی تند خود مشهور است. این دستگاه که توسط متخصصان کشور کره جنوبی به وجود آمده است، وجود سولفید هیدروژن (H2S) را تشخیص می دهد. سولفید هیدروژن گازی است که موجب بوی بد دهان می شود.
عملکرد دستگاه به شکلی است که افراد بعد از بازدم در آن می توانند با کمک برنامه همراه این دستگاه از وجود این گاز در نفس خود مطلع شوند.
بوی بد دهان یک علامت هشدار دهنده طبیعی است که بطور بالقوه می تواند با مشکلات دندان ارتباط داشته باشد.
بگفته پژوهشگران این مطالعه، نظارت مداوم بر سولفید هیدروژن (H2S) نفس انسان برای تشخیص مرحله اولیه هالیوز (بوی بد دهان) از اهمیت زیادی برای پیش گیری از بیماریهای دندانی برخوردارست.
سولفید هیدروژن در مقادیر بسیار کمی در بدن تولید می شود. سولفید هیدروژن و سایر مواد جانبی گوگرد بد بو در قالب موادی زائد توسط باکتری های موجود در زبان و زیر خط لثه دفع می شوند.
قبل از این، تعدادی از دستگاهها قادر به اندازه گیری مقدار کم سولفید هیدروژن بودند، اما آزمایش بدین ترتیب بود که مقدار زیادی هوای بازدم افراد می بایست روی ابزارهای گرانقیمت آزمایشگاهی مورد آزمایش و بررسی قرار می گرفت که این امر برای افراد چندان میسر نبود.
مطالعات قبلی نشان داده است که وقتی تعدادی از اکسیدهای فلز با گازهای حاوی گوگرد واکنش نشان می دهند، جریان الکتریکی آنها تغییر می کند و هنگامی که اکسیدهای فلز با کاتالیزورهای فلزات نجیب ادغام می شوند، حساس تر می شوند.
بدین سبب هدف پژوهشگران توسعه یک دستگاه تجزیه و تحلیل کننده بوی بد دهان کوچک در زمان حال بود که در سریعترین زمان ممکن و با دقت بالا این کار را انجام دهد.
طی این مطالعه پژوهشگران نانوذرات سدیم کلرید (نمک فلز قلیایی) و پلاتین (کاتالیزور فلز نجیب) را با تنگستن مخلوط کردند. سپس محلول به دست آمده را به نانوالیافی که گرم کرده بودند، الکتروریسی کرده و تنگستن را به فرم اکسید فلز تبدیل کردند.
الکتروریسی روشی برای تولید الیاف فوق العاده ریز به قطر یک میلیاردم یک متر (یک نانومتر) است.
در آزمایشات اولیه پژوهشگران مشاهده نمودند کامپوزیت تولید شده از قسمت های مساوی از هر فلز، بیشترین واکنش را در مقابل سولفید هیدروژن دارد. بااینکه این نانوالیاف با چند گاز حاوی گوگرد واکنش نشان داد، اما بیشترین حساسیت را نسبت به سولفید هیدروژن داشت.
سرانجام پژوهشگران الکترودهای طلا را با چند نانو فیبر پوشانده و سنسور گاز و چند سنسور مانند سنسور رطوبت، دما و فشار را به نمونه اولیه کوچک خود اضافه کردند. این دستگاه در ۸۶ درصد از مواقع به درستی بوی بد دهان را شناسایی می کند.
این مطالعه توسط متخصصان سامسونگ الکترونیک و مؤسسه علم و فناوری پیشرفته کره (KAIST) در کره جنوبی انجام شده است.
یافته های این مطالعه در مجله "ACS Nano" انتشار یافته است.
منبع:

1400/05/01
11:46:32
0.0 از 5
1111
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
beedownload بی دانلود