پیشبینی سكته قلبی با كمك یك پچ پوستی

پیشبینی سكته قلبی با كمك یك پچ پوستی

به گزارش بی دانلود از آن جا که اخطار هرچه سریعتر حمله یا سکته قلبی در افراد اهمیت زیادی دارد، محققان پچ پوستی ساخته اند که با ارسال پالس های فراصوت بروز چنین خطراتی را اخطار می دهد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، این سنسور جدید با استفاده از سنسوری مشابه در دانشگاه "کالیفرنیا سن دیگو" به رهبری پروفسور "شنگ ژو"(Sheng Xu) ساخته شده است.
این پچ پوستی که روی قفسه سینه یا گردن قرار می گیرد شامل ورقه ای نازک و انعطاف پذیر از پلیمر است که درون آن شبکه ای از مبدل های فراصوت به اندازه ی ۱۲ در ۱۲ میلی متر قرار دارند.
هم اکنون این سنسور با سیم به کامپیوتر و منبع برق وصل است اما هدف محققان تبدیل آن به سنسوری بی سیم و خودکار است.
امواج فراصوت این پچ پوستی تا عمق ۱۴ سانتی متر درون پوست نفوذ می کنند و میتوان آنرا بگونه ای تنظیم کرد که همه ی مبدل ها به صورت همزمان امواج فراصوت تولید کنند.
همینطور میتوان آنها را بگونه ای تنظیم کرد که امواج را همزمان ارسال نکنند در این حالت باآنکه پرتو بوجود آمده به سمت زوایای مختلفی می رود اما سرعت زیاد آنها سبب ایجاد یک پرتو منسجم می شود. با این روش میتوان بخش های مختلف بدن را اسکن کرد بدون آنکه نیاز باشد این وصله را دقیقا بالای آن نقطه بچسبانیم.


در هر دو روش، پرتوهای فراصوت از بافت های بدن رد شده و وارد عروق اصلی می شوند. سپس این پرتو با برخورد به گلبول های قرمز به سمت پچ پوستی باز می گردد.
با بررسی فرکانس بازتاب این پرتو و شدت جریان خون میتوان به صورت مداوم جریان خون، فشار خون و عملکرد قلب فردی که این پچ پوستی را استفاده می نماید، نظارت کرد. این اطلاعات به تشخیص مشکلات قلبی عروقی کمک می نماید.
"سای ژو"(Sai Zhou)، دانشجوی دکترا و یکی از نویسندگان این مقاله می گوید: کافی است آنرا روی پوست بچسبانید و سیگنال ها را بخوانید. این پچ پوستی نیازی به اپراتور ندارد و بیماران در آینده می توانند برای ادامه ی روند درمان خود در خانه از این سنسور استفاده کنند.1400/05/02
22:34:32
0.0 از 5
1130
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود