تولید مواد نسوز متحمل به دمای بیش از ۱۴۰۰ درجه سانتی گراد برای صنایع

تولید مواد نسوز متحمل به دمای بیش از ۱۴۰۰ درجه سانتی گراد برای صنایع

تعدادی از محققان یکی از شرکت های دانش بنیان با بهره گیری از ذرات نانومتری مواد نسوز متحمل به دمای بیش از 1400 درجه سانتی گراد را برای صنایع فولاد سازی و پتروشیمی تولید کردند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، مواد نسوز ریختنی گروهی از مواد مقاوم در مقابل حرارت هستند که به سبب خواصی همچون نصب راحت و سریع، امکان اجرا در ضخامت کمتر و امکان تعمیر بصورت موضعی و حتی در حالت گرم، توجه بیشتری را در مقایسه با آجرهای نسوز به خود معطوف کرده اند؛ چونکه این نسوزها به طور معمول شامل خاک های سیلیسی، خاک های اسپینل، جرم روکش تاندیش و یا جرم های آلومینایی هستند و در کوره های القایی، پاتیل ها و تاندیش ها به کار می روند.
نسوزهای ریختنی یک پیش مخلوط شامل دانه های نسوز، زمینه، چسباننده ها (بایندرها) و مواد کمکی هستند و در زمان نصب، این مواد با مایعی (معمولاً آب) مخلوط شده و با لرزش در یک نگهدارنده مشخص (سیستم های انکراژ) ریخته می شوند تا یک قطعه نسوز را ایجاد کنند.
در ساخت نسوزهای ریختنی از بایندرهای مختلفی همچون بایندرهای کلوئیدی استفاده می شود. بایندرهای کلوئیدی در مرحله سفت شدن (setting process) با دیگر ذرات دیرگداز ترکیب می شوند و ذرات کلویید با یکدیگر به شکل زنجیره هایی متصل می شوند که به این پروسه انعقاد (Gelation) گفته می شود و عامل اصلی اولیه در استواری یک سیستم سرامیکی بشمار می رود.
وجود ذرات در ابعاد نانومتری در کلوئید مورد استفاده در نسوزهای ریختنی سبب تسریع پروسه انعقاد و افزایش استواری نسوز می شود؛ از این پژوهشگران یکی از شرکت های دانش بنیان این مواد نسوز حاوی نانوذرات را طراحی و ساخته اند که بعنوان جایگزین "کست های" ریختنی در کارخانجات فولادی، صنایع سیمان و پتروشیمی استفاده می شوند.
به نقل از ستاد نانو، استفاده از نانوذرات در آن سبب افزایش چشم گیر استواری فشاری سرد شده است. قیمت مناسب، مقاومت فشاری سرد بسیار بالا، تحمل دما از ۱۴۰۰ تا ۱۸۵۰ درجه سانتی گراد، وجود نانوذرات با ابعاد کمتر از ۵۰ نانومتر از مزیت های این محصول بشمار می رود.1400/05/04
10:38:47
0.0 از 5
877
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود