شناسایی آب آلوده با كمك تلفن همراه!

شناسایی آب آلوده با كمك تلفن همراه!

پژوهشگران ˮدانشگاه کمبریجˮ در بررسی جدید خود نشان داده اند که شاید ارتقا دادن صفحه نمایش تلفن همراه هوشمند، شناسایی آلاینده ها در آب را امکان پذیر کند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمودو، شاید تصور کنید که آب شرب شیر آشپزخانه، ایمن و نوشیدن آن بی خطر است اما در همه نواحی جهان این طور نیست. پژوهشگران "دانشگاه کمبریج" (University of Cambridge) درحال ابداع متد جدیدی هستند تا بتوانند آلاینده ها را با استفاده از ابزاری که روزانه میلیاردها نفر از مردم از آن استفاده می نمایند، تشخیص دهند.
صفحه های لمسی جدید، یک شبکه نامرئی از الکترودها را شامل می شوند که حامل بار الکتریکی کمی هستند. هنگامی که پوشش رسانای انگشت، صفحه را لمس می کند، میزان بار الکتریکی را در یک مکان خاص تغییر می دهد و تلفن همراه هوشمند می تواند آنرا برپایه مختصات شبکه شناسایی کند.
پژوهشگران دانشگاه کمبریج در این پروژه توضیح دادند که چگونه یک صفحه لمسی می تواند یون های دارای بار الکتریکی را در یک الکترولیت شناسایی کند. مایعات متفاوتی روی سطح صفحه لمسی آزمایش شد و پژوهشگران با استفاده از نرم افزار استانداردی که برای آزمایش این صفحات استفاده می شود، توانستند نمونه ها را با عنایت به غلظت یون ها تفکیک کنند.
صفحات لمسی که در تلفن های همراه هوشمند به کار می روند، طوری تنظیم می شوند که بهترین واکنش را نسبت به تعامل با انگشتان داشته باشند. پژوهشگران باور دارند که شاید با تغییر دادن طراحی الکترودها حتی در بخش کوچکی از صفحه نمایش، بتوان میزان حساسیت را تنظیم کرد تا آلاینده ها در نمونه هایی مانند خاک و آب شناسایی شوند.
توانایی تشخیص یون ها با استفاده از صفحات لمسی در ابزارهای مورد استفاده، بدین معناست که شاید مشکل آلودگی آب شرب به آرسنیک، به آسانی و بدون احتیاج به تجهیزات اضافی برطرف شود. آرسنیک، یک ماده سرطان زا است که می تواند به بروز سرطان های مثانه، کلیه، کبد، ریه و حتی پوست منجر شود. باآنکه در سیستم تصفیه آب شهری تلاش شده تا این ماده حذف شود اما خطر آن در بعضی از نقاط جهان که بدون سیستم تصفیه هستند، همچنان وجود دارد. آرسنیک را میتوان با کمک نوارهای آزمایشی تغییر رنگ تشخیص داد اما این روش می تواند پرهزینه باشد؛ ازاین رو یافتن راهی جهت استفاده از دستگاههای موجود، روش بهتری به حساب می آید.
پژوهشگران امیدوارند که در نهایت بتوانند حساسیت صفحه لمسی را ارتقا دهند تا بتواند طیف گسترده ای از مولکول ها همچون فلزات سنگینی مانند سرب را شناسایی کند. این کار، به همکاری شرکتهای سازنده تلفن همراه هوشمند نیاز خواهد داشت تا بودجه ای را به بهبود قابلیت های صفحه لمسی تلفن های همراه اختصاص دهند.
منبع:

1400/05/04
21:13:25
0.0 از 5
867
تگهای خبر: پروژه , دانشگاه , سیستم , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
beedownload بی دانلود