کشف سپر انفجاری سلول های سرطانی!

کشف سپر انفجاری سلول های سرطانی!

پژوهشگران ˮدانشگاه کلمبیاˮ در بررسی جدید خود دریافته اند که یک سپر انفجاری از جنس چربی، به سلول های سرطانی در فرار کردن از حملات سیستم ایمنی بدن کمک می نماید.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، سلول های ایمنی بدن، کار فوق العاده ای را روی پاتوژن ها یا سلول های خطرناکی که می توانند برای ما مضر باشند، انجام می دهند و به واسطه پروتئین ها و آنزیم هایی که غشای محافظ را جدا می کنند، آنها را مورد حمله قرار می دهند. یکی از رازهای پیرامون سلول های کشنده طبیعی این است که چرا این حمله ها به صورت همزمان به غشای محافظ صدمه نمی رسانند. دانشمندان باور دارند که پاسخ این سوال، در یک "سپر انفجاری" از جنس چربی نهفته است که در بعضی از سلول های سرطانی نقش دارد و به آنها در فرار کردن از حملات سیستم ایمنی کمک می نماید.
گروهی از پژوهشگران "دانشگاه کلمبیا"(Columbia University) که درحال بررسی عملکرد سیستم ایمنی هستند، امیدوارند که بتوانند مکانیسم های بیولوژیکی ورای قابلیت های محافظتی را کشف کنند. اینکه مکانیسم های بیولوژیکی چگونه می توانند درحال پیشگیری از صدمه رسیدن به خودشان، دشمنان خویش را با انفجارهای سمی از بین ببرند و روزانه تا شش سلول آلوده یا سرطانی را حذف نمایند.
"جردن اورنج"(Jordan Orange)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: من از اوایل ۱۹۹۰ روی سلول های کشنده طبیعی کار می کردم و هر بار که به صحبت کردن در مورد این سلول ها می پرداختم، کسی این سوال را می پرسید.
"یو لی" (Yu Li)، همکار اورنج، توجه خویش را به یک غشای دو لایه معطوف کرد که روی قسمت بیرونی همه سلول ها قرار دارد و از نوعی چربی معروف به لیپید ساخته شده است. لی با بررسی این غشا زیر میکروسکوپ متوجه شد که غشاهای لیپیدی اطراف سلول های ایمنی، منظم تر و متراکم تر از غشای اطراف سایر سلول ها هستند.
لی اظهار داشت: فرضیه های بسیاری در مورد این مورد وجود داشت که چرا سلول های کشنده طبیعی هنگام حمله به سلول های دیگر، خویش را از بین نمی برند اما همه آنها نشان می دادند که یک پروتئین جادویی و ناشناخته امکان دارد از این سلول ها محافظت کنند. من با عنایت به ملاحظات بیوفیزیکی فکر نمی کردم که یک پروتئین به قدری قوی باشد که بتواند از سلول ها محافظت کند. هنگامی که به بررسی سلول ها پرداختم، به لیپیدها فکر کردم.
لی برای آزمایش نظریه لیپید، غشاها را طی آزمایشاتی، در معرض ترکیبی قرار داد که لایه های لیپید را ضعیف می کند. این غشا که تراکم و نظم کمتری داشت، باعث شد که سلول های ایمنی در مقابل انفجارهای سمی خود تا حد زیادی محافظت نشوند و علاوه بر سلول های مورد نظر، خویش را هم از بین ببرند.
پژوهش های بیشتر نشان داد هنگامی که سلول های ایمنی قصد حمله دارند، کمی آماده سازی انجام می دهند. این آماده سازی، حرکت گرانول های کوچک به همراه مواد کشنده را به سمت لبه های بیرونی غشا شامل می شود تا بار خویش را آزاد کنند. غشای متراکم لیپیدی آنها با این کار جدا می شود و با سلول ایمنی ترکیب می شود و بعنوان یک تقویت کننده ساختاری مهم عمل می کند.
اورنج اظهار داشت: لی دریافت که این غشا در اصل، به یک سپر انفجاری تبدیل می شود و محافظت، حاصل روش سازمان دهی لیپیدهای غشا است. هنگامی که لیپیدها به صورت منظم تری سازمان دهی شوند، مقدار بیشتری از آنها در غشا قرار می گیرد و مواد سمی به آسانی نمی توانند راهی به درون غشا پیدا کنند.
دانشمندان می دانند که بعضی از سلول های سرطانی می توانند از خود در مقابل سلول های ایمنی محافظت کنند و شاید این سپر انفجاری بتواند علت آنرا توضیح دهد. لی سلول های سرطان پستان را که نشان دهنده این رفتار هستند، آزمایش کرد و دریافت که آنها غشاهای خویش را از این راه مستحکم می کنند. هنگامی که این ترکیب به لایه های لیپید افزوده شد، سلول های سرطانی نسبت به حملات، صدمه پذیر شدند.
لی اظهار داشت: ما هنوز نمی دانیم که آیا این یک مکانیسم کلی است که سلول های سرطانی را در مقابل سلول های کشنده طبیعی مقاوم می کند یا خیر. اگر این مورد قابل تعمیم باشد، می توانیم به درمان هایی فکر نماییم که غشای سلول های تومور را مختل می کند و آنرا مستعد حمله سیستم ایمنی می سازد.
این موضوع، در مجله "PLOS Biology" به چاپ رسید.
منبع:

1400/05/14
11:22:32
0.0 از 5
758
تگهای خبر: دانشگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود