كمك به توسعه رایانه های هوشمندتر؛

ترسیم نیم میلیارد اتصال در قسمتی از مغز موش

ترسیم نیم میلیارد اتصال در قسمتی از مغز موش

دانشمندان نیم میلیارد اتصال را در یک قطعه کوچک از مغز موش ها ترسیم کرده اند که از این منظر که مغز موش ها شباهت زیادی به مغز ما انسان ها دارد، می تواند جالب توجه باشد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، پژوهشگران کالج پزشکی "بیلور"(BCM)، موسسه "آلن" و دانشگاه "پرینستون" بزرگترین نمودار سیم کشی و اتصال سه بعدی از مغز موش ها را که بسیار شبیه به مغز ما انسان ها است، به امید یادگیری اصولی از مغز که ممکنست به پیشرفت علمی آنها کمک نماید، به وجود آورده اند.
نقشه ای که مشاهده می نماییم، ساختارها و اتصالات پیچیده ای از حدود 200 هزار سلول مغزی و حدودا 500 میلیون سیناپس را نشان میدهد که همگی تنها در یک بخش میلی متر مکعبی از مغز یک موش (به اندازه یک دانه شن) پنهان شده اند.
علاوه بر این، این مجموعه داده منحصر به فرد است، برای اینکه شامل ثبت الگوهای فعالیت ناشی از انواع محرک های بصری پیچیده برای تقریباً 75 هزار سلول مغزی در این حجم از مغز است که برای ایجاد این نقشه استفاده شده است.
ایجاد این نقشه پنج سال به طول انجامیده و دارای سه مرحله مجزا بوده است. پژوهشگران تحقیقات خودرا بر نئوکورتکس بصری متمرکز کردند، ناحیه ای از مغز که برای درک بصری بسیار مهم می باشد. پژوهشگران اندازه گیری های فعالیت معمولی مغز موش را در زمانی که هنوز در مرحله اول زنده بود، جمع آوری کردند و بیش از 70 هزار عکس از سلول های فعال مغز آن تهیه کردند.
سپس دانشمندان قطعه کوچکی از مغز آنرا جدا کرده و به بالای 25 هزار قطعه فوق نازک برش دادند و با بهره گیری از میکروسکوپ الکترونی بیش از 150 میلیون تصویر با وضوح بالا از آن قطعات گرفتند.
این تحقیق قسمتی از برنامه موسوم به "MICrONS" است که هدف آن بهبود الگوریتم های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی با مهندسی معکوس قشر مغز است که وظیفه عملکردی بالاتری مانند برنامه ریزی و استدلال در پستانداران را بر عهده دارد.
بگفته پژوهشگران، این نقشه برای دانشمندان مغز و اعصاب که می کوشند نحوه پردازش اطلاعات مغز را همراه با مدارهای نئوکورتیکال درک کنند و همین طور محققانی که نحوه درمان بیماریهای مغزی شامل اتصالات معیوب را کاوش می کنند، بسیار باارزش خواهد بود.
دکتر "ژاک پیتکو" دانشیار علوم اعصاب و یکی از دانشمندان اصلی پروژه "MICrONS" می گوید: برنامه های کامپیوتری در دهه گذشته انقلاب عظیمی را پشت سر گذاشته اند، اما هنوز چیز خای در رابطه با مغز در دست نیست. اطلاعات دقیق و جدید ما در مورد مغز موش به ما این فرصت را می دهد تا آنچه را که مغز را باهوش تر می کند، بیابیم و این می تواند به ما در توسعه کامپیوتر های هوشمندتر کمک نماید.1400/05/15
13:47:01
0.0 از 5
877
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود