مراقب سندرم آشیانه خالی افراد مسن باشید

مراقب سندرم آشیانه خالی افراد مسن باشید

به گزارش بی دانلود یکی از پژوهشگران حوزه روانشناسی اظهار داشت: والدین میانسالی که از فرزندان خود افتاده اند، به شدت در معرض سندرم آشیانه خالی و طلاق عاطفی قرار دارند.


سبحان احمدی در گفت و گو با ایسنا افزود: اغلب زوج های میانسال و سالمند پس از آن که بچه هایشان مستقل و از آنها جدا می شوند، گرفتار بداخلاقی و بی حوصلگی می شوند که این امر می تواند نشانه سندرم "آشیانه خالی" و شروع طلاق عاطفی در رابطه آنها باشد.
وی اشاره کرد: سندرم آشیانه خالی به احساسی از تنهایی گفته می شود که با ترک خانه توسط فرزندان در والدین اتفاق می افتد. والدینی که عادت کرده اند با فرزندان خود تعامل کنند و وقت بگذرانند، حالا مجبور می شوند تعامل کمتری داشته باشند و زمان کمتری آنها را ببینند.
احمدی افزود: والدین مبتلا به سندرم آشیانه خالی یک خلاء عمیق در زندگی خود تجربه می کنند و اغلب احساس می کنند چیزی در زندگی گم کرده اند، در بعضی موارد ممکنست این احساس، یک دوره گذرا باشد که برخی والدین احساس اضطراب و از دست دادن را تجربه می کنند.
این محقق حوزه روانشناسی افزود: وقتی آخرین فرزند خانه را ترک می کند تا زندگی جدیدی را شروع کند، پدر و مادر احساسات درهم آمیخته ای را تجربه می کنند. آنها از مستقل شدن فرزندشان خوشحال هستند، اما از طرف دیگر احساس غم و ناراحتی دارند.
وی با اشاره به نشانه های سندرم آشیانه خالی، اظهار داشت: حس ازدست دادنِ هدف و تهی شدن برای والدینی که گرفتار این سندرم می شوند، رخ می دهد. پدران و مادران بسیاری هستند که نیازهایشان را نادیده می گیرند تا زندگی شان را وقف پرورش فرزندان کنند، در نبود فرزند، بازگشت به زندگی قبل از بچه دار شدن برای زوجین کمی سخت و دشوار خواهد بود.
احمدی اضافه کرد: والدینی که فرزندشان بتازگی خانه را ترک کرده است، گرفتار احساسات متضاد و گاه شدیدی می شوند، این والدین بطور دائمی نسبت به اوضاع فرزند خود اضطراب دارند، پدر و مادرها باید بدانند که با چک کردن بی وقفه فرزندان، استرس و اضطراب خودرا چند برابر می کنند.
منبع:

1400/05/17
17:57:53
0.0 از 5
964
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود