۶ پروژه ملی برای تولید مثل و اصلاح نژاد دام و طیور اجرا می شود

۶ پروژه ملی برای تولید مثل و اصلاح نژاد دام و طیور اجرا می شود

بی دانلود: افزایش تولید مثل و اصلاح نژاد دام و طیور با اجرای 6 پروژه ملی که از طرف ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت می شود، ارتقاء می یابد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، صنعت دام و طیور همچون حوزه های کاربردی است که با کمک فناوری های نو و توان دانش بنیان ها می تواند روند رو به رشدی را تجربه کند و بازار داخلی پررونقی داشته باشد. بر همین اساس، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تحقق این مساله مبادرت به تعریف ۶ طرح ملی کرده است تا به کمک آن و با بهره گیری از توان فناوران کشور بتواند این صنعت را ارتقاء دهد.
این کار را نیز با تشکیل دبیرخانه کارگروه تحقیق و توسعه لاین آرین، مقایسه سویه های مرغ موجود تجاری و استفاده از ظرفیت کانون های دانش، صنعت، بازار برای توسعه صنعت طیور شتاب داده است.
۶ پروژه ملی تعریف شده در این عرصه شامل «تولید اسپرم، جنین و گوساله های خالص نژاد درحال انقراض سیستانی»، «تولید ریزتراشه برای شناسایی، هویت گذاری و ثبت دام برمبنای استاندارد»، «تولید اسفنج واژینال پروژسترونی دام سبک»، «تولید گوسفند پر بازده مناسب برای شرایط محیطی ایران (نژاد مهربان)»، «تولید ۲ هزار راس بز نژادهای ممتاز شیری، گوشتی و چندقلوزا (سانن، مورسیا، بوئر و موبنده)» و «برنامه اصلاح نژادی گوسفند بومی ایران (شال) با تاکید بر استفاده از آلل برولا» می شود.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، تجدید نظر در روند واردات دام های خارجی به کشور (معاونت امور تولیدات دام و سازمان دامپزشکی)، توسعه ایستگاه های اصلاح نژادی دام بومی در یک بستر اقتصادی (معاونت علمی و تات)، در اختیار گذاشتن زیرساخت های غیر فعال به بخش خصوصی، تسهیل گرفتن مجوزها و ارائه مجوز زنجیره ای بصورت مجتمع واحد (معاونت امور تولیدات دامی و سازمان دامپزشکی) مهم ترین چالش های این حوزه است.
منبع:

1400/05/21
00:35:26
0.0 از 5
984
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود