یك فناوری سودآور در صنعت اسب داری؛

موفقیت پژوهشگران دانشگاهی در انتقال جنین اسب

موفقیت پژوهشگران دانشگاهی در انتقال جنین اسب

بی دانلود: پژوهشگران پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد در قالب یک طرح پژوهشی آزمایشی(پایلوت)، از یک مادیان اصیل و باارزش نژاد دره شوری مبادرت به گرفتن جنین و انتقال آن به رحم یک مادیان گیرنده نمودند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، در این طرح ابتدا سیکل فحلی مادیان دهنده و گیرنده همزمان سازی شد. مادیان دهنده تلقیح شده و زمان تخمک گذاری مادیان های دهنده و گیرنده با انجام سونوگرافی های گوناگون تعیین شد. در روز ۸ بعد از تخمک گذاری، شستشوی رحمی مادیان دهنده انجام شد و جنین جداسازی شده به رحم مادیان گیرنده منتقل شد. در نهایت، آبستنی مادیان گیرنده در ایام ۷ و ۹ بعد از انتقال با انجام سونوگرافی مورد تایید قرار گرفت.
با استفاده از این فنآوری، می توان قبل از آبستن شدن یک مادیان ارزشمند، مبادرت به گرفتن جنین و انتقال به مادیان های گیرنده کرد و از این طریق تعداد کُرّه های قابل تولید از یک مادیان باارزش را افزایش داد. این فناوری جذابیت و سودآوری فراوانی در صنعت اسب داری کشور دارد.
تمامی محلول ها و لوازم مصرفی در انجام این طرح در پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد تولید شده است.
به نقل از وزارت علوم، در ابتدای تیرماه سال جاری نیز پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد در طرح مشترک با دانشگاه جامع امام حسین (ع) با عنوان "بهینه کردن فناوری های لقاح خارج رحمی و انتقال جنین در گوسفند بمنظور کاربردی شدن در ایران" موفق به تولد بره های حاصل از انتقال جنین‏ های آزمایشگاهی گوسفند به گیرنده ‏ها به روش لاپاروسکوپی شدند که حاصل آن تولد بره های دوقلوی کاملاً سالم و نرمال بود.
منبع:

1400/06/06
09:12:04
0.0 از 5
890
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود