ناسا در تدارک پرتاب تلسکوپ جیمز وب

ناسا در تدارک پرتاب تلسکوپ جیمز وب

بی دانلود: با به انتها رسیدن آزمایش های تلسکوپ فضایی ˮجیمز وبˮ، ناسا خودرا برای پرتاب و راه اندازی این تلسکوپ فضایی آماده می کند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، به دنبال تعویق ها و تأخیرهای اجتناب ناپذیر، تلسکوپ فضایی "جیمز وب" ناسا روز به روز به محل و تاریخ پرتاب خود نزدیک می شود، برای اینکه آژانس فضایی آمریکا بتازگی موفقیت آزمایشات نهایی آنرا تایید کرده است.
ناسا در بیانیه مطبوعاتی خود آگاهی داد که این تلسکوپ فضایی درحال آماده شدن برای ارسال به محل پرتاب خود در "کورو" واقع در گویان فرانسه است. آماده سازی و حمل و نقل "جیمز وب" مقرر است در ماه سپتامبر به اتمام برسد.
"جیمز وب" هم اکنون برای سفر از محل آزمایش خود در تاسیسات شرکت "نورثروپ گرومن" بوسیله کانال پاناما به گویان فرانسه آماده شده است و هرگونه احتمال خسارت در طول این سفر به دقت بررسی می شود.
"جیمز وب" در گویان فرانسه روی موشک پرتاب کننده خود یعنی موشک "آریان V" متعلق به آژانس فضایی اروپا(ESA) سوار خواهد شد.
"گرگوری ال رابینسون" مدیر برنامه "جیمز وب" در مقر ناسا در واشنگتن می گوید: تلسکوپ فضایی "جیمز وب" ناسا با تکمیل نهایی به نقطه عطف بزرگی در راه خود برای پرتاب رسیده است.
برای اطمینان از عملکرد شبکه پیچیده ارتباطات فضایی "جیمز وب" طبق برنامه ریزی های انجام شده، "مرکز عملیات ماموریت وب"(MOC) در موسسه علمی تلسکوپ فضایی(STScI) در بالتیمور بطور مداوم قبل و در حین عملیات حمل و نقل آنرا نظارت و بررسی می کند.
هنوز آماده سازی و بررسی های زیادی پیش از پرتاب "جیمز وب" و مشاهده آن در فضا باقی مانده است، اما مونتاژ و آزمایشات آن بطور رسمی با موفقیت به انتها رسیده است. حالا گام مهم بعدی در مسافرت "جیمز وب"، پرتاب و استقرار آن در مدار مقرر خواهد بود.
گذشته از قابلیت های تلسکوپ فضایی "جیمز وب"، آنچه بسیار چشم گیر است تیم رصدخانه علمی آن شامل هزاران دانشمند، مهندس و متخصص دیگر از بیش از ۱۴ کشور است.
"جیمز وب" بمحض پرتاب، بلافاصله طی یک دوره راه اندازی شش ماهه آغاز به کار خواهدنمود.
"جیمز وب" در هنگام پرتاب، بعد از یک حرکت سریع ۲۶ دقیقه ای با موشک "آریان V" از آن جدا خواهد شد و بطور خودکار مجموعه پنل های خورشیدی خودرا باز می کند. سپس مراحل دیگر استقرار توسط کنترل از روی زمین انجام می شود.
"جیمز وب" در یک سفر یک ماهه به محل مداری انتخابی خود که یک میلیون مایل دورتر از زمین است، خواهد رفت. سپس سپرهای حرارتی خودرا برای خنک شدن ابزارها مستقر خواهدنمود.
در مجموع، "جیمز وب" پیش از شروع عملیات علمی خود همچون آشکار کردن طلوع کیهان، به تقریباً شش ماه زمان نیاز دارد.
منبع:

1400/06/07
13:21:37
0.0 از 5
716
تگهای خبر: ارتباطات , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود