ردیابی تکامل ویروس کرونا با یک آزمایش خون

ردیابی تکامل ویروس کرونا با یک آزمایش خون

محققان شورای تحقیقات ملی اسپانیا در مطالعه اخیرشان به رهبری ˮخاویر سائز والروˮ(Javier Sáez-Valero) اعلام نموده اند با کمک یک آزمایش خون میتوان تکامل عفونت کروناویروس را ردیابی کرد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، به قول محققان یک آزمایش خون که قادر به اندازه گیری پروتئین "ACE۲"(که نقش مهمی در اجازه ورود ویروس کرونا به سلول ایفا می کند و اجزای این پروتئین که در نتیجه تعامل با ویروس کرونا تولید می شوند) است می تواند روشی ساده و موثر برای نظارت بر عفونت کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ باشد.
یافته های این مطالعه که در نخستین موج همه گیری انجام شد، نشان داد که بیماران مبتلا به نوع حاد بیماری کووی-۱۹ در مقایسه با افراد سالم از سطوح پایینی از پلاسما پروتئین ACE۲ برخوردار می باشند. علاوه بر آن محققان دریافتند سطح پلاسمای اجزایACE۲ با جرم مولکولی کمتر در نتیجه تعامل با ویروس افزایش می یابد.
نکته جالب این است که این سطوح غیرطبیعی از پروتئین بعد از بهبودی بیماران به حالت عادی باز می گردد که این مورد گویای آن می باشد که میتوان از حضور پروتئین مذکور در پلاسما بعنوان یک نشانگر زیستی برای ردیابی تکامل کروناویروس بهره برد.
"خاویر سائز والرو" سرپرست این مطالعه در اینباره اظهار داشت: در این مطالعه ما سطوح پلاسمای گیرنده کروناویروس(پروتئین ACE۲ ) را مطالعه کردیم و توانستیم تشخیص دهیم که اشکال مختلفی از این پروتئین در پلاسما وجود دارد و بخشی از ACE۲ محلول، قطعات پروتئولیتیک(proteolytic ) ACE۲ هستند که در ادامه و در نتیجه تعامل با ویروس ایجاد می شوند. همینطور پروتئین کامل در پلاسما پیدا شد که این مورد اطلاعاتی در مورد روند ساختار بافت ها در طول بیماری عرضه می دهد.
باآنکه محققان این مطالعه بیشتر بر روی بیماری آلزایمر تحقیق می کنند، اما شباهت ACE۲ با پروتئین های اصلی بیماری آلزایمر مانند پروتئین پیش درآمد بتا آمیلوئید(APP) سبب شد تا محققان به بررسی ساختار ACE۲ هم بپردازند چون که فکر می کردند شاید ACE۲ در پلاسما وجود داشته باشد و بتواند اطلاعاتی در مورد تعامل آن با ویروس کرونا به آنها عرضه نماید.
سائز والرو در ادامه اضافه کرد: فرض ما بر این است که پروتئین محلول ACE۲ می تواند بعنوان یک نشانگرزیستی در طول مبتلا شدن افراد به کووید-۱۹ عمل کند. این فرضیه از تخصص ما در بررسی بیماری آلزایمر نشات می گیرد. ما در این بیماری تخریب کننده عصبی، پروتئین هایی مانند پروتئین پیش درآمد آمیلوئید که در مایع مغزی نخاعی وجود دارد را مورد بررسی قرار می دهیم. پروتئین پیش درآمد آمیلوئید یک پروتئین غشایی است که توسط ابزارهای مولکولی مشابه ACE۲ به نام آنزیم های "secretases" پردازش می شود و طی آن آنها چندین پروتئین غشایی را پردازش می کنند. این مورد ما را به فکر وا داشت تا قطعات پروتئین ACE۲ که در پلاسما وجود دارد را بررسی نماییم.
محققان طی این مطالعه به بررسی بیماران مبتلا به این بیماری که نتیجه آزمایش پی. سی.آر آنها مثبت شده بود، پرداختند و با کمک دو روش رسوب گذاری ایمنی و روش لکه غربی موفق به شناسایی گونه های ACE۲ در پلاسمای افراد شدند. روش لکه غربی یکی از روش های بلاتینگ است که برای تشخیص و آنالیز پروتئین ها استفاده می شود. این روش یک آزمایش تأییدکننده است و وجود نوعی پادتن(آنتی بادی ایمونوگلوبولین نوع جی) ضد چند نوع پروتئین ویروسی را بررسی می کند. تابحال در تجزیه و تحلیل پلاسما برای ویروس کرونا بیشتر از روشی به نام "الیزا"استفاده می شد اما طی آن محققان قادر به شناسایی اجزای مختلف پروتئین نبودند. تست الیزا یا الایزا(ELISA) روشی عمومی در بیوشیمی غربالگری است. تست الیزا در اصل برای کنترل کیفیت در گیاه پزشکی به وجود آمد و ابتدا در دامپزشکی به منظور تشخیص بیماری های عفونی استفاده شد سپس بعنوان روش تشخیص آزمایشگاهی در بعضی بیماری های انسان به کار گرفته شد. تست الیزا یک آزمایش استاندارد برای کشف ویروس و اندازه گیری میزان ترشح هورمون ها در خون است.
بعد از آزمایشاتی که محققان بر روی موش ها انجام دادند موفق به مشاهده تغییرات رخ داده در ساختار ACE۲ موجود در پلاسما آنها بعد از مبتلا شدن به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ شدند. گام بعدی محققان این است که دریابند ساختار این پروتئین ها در افراد واکسینه شده یا افراد بدون علامتی که ازمایش پی. سی.آر آنها مثبت می شود، چگونه است.
منبع:

1400/06/07
23:28:53
0.0 از 5
721
تگهای خبر: تولید , كیفیت , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود