تلاش دانشمند ایرانی در ابداع الگوریتمی برای درمان بهتر کووید-19

تلاش دانشمند ایرانی در ابداع الگوریتمی برای درمان بهتر کووید-19

بی دانلود: گروهی از پژوهشگران آلمانی به سرپرستی ˮمحمد لطف الهیˮ دانشمند ایرانی، الگوریتمی ارایه داده اند که به بررسی سلول ها و ارائه درمان بهتر برای بیماری هایی مانند کووید-19 کمک می نماید.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، "اطلس سلول انسان"(Human Cell Atlas)، بزرگترین اطلس مرجع تک سلولی در جهان است. این اطلس، مرجع میلیونها سلول را در بافت ها، اندام ها و مراحل رشد را در بر می گیرد. این مرجع به پزشکان کمک می نماید تا تاثیر بالا رفتن سن، محیط زیست و بیماری بر سلول را بفهمند و نهایتاً بیماران را بهتر شناسایی و درمان کنند. اطلس های مرجع هنوز با چالش هایی همراه هستند. مجموعه داده های تک سلولی ممکنست خطاهای اندازه گیری را شامل شوند. دسترسی جهان به منابع محاسباتی، محدود است و به اشتراک گذاشتن داده های خام نیز از نظر قانونی، محدودیت هایی دارد.
پژوهشگران "دانشگاه فنی مونیخ"(TUM) به سرپرستی "محمد لطف الهی"(Mohammad Lotfollahi)، دانشمند ایرانی، الگوریتم جدیدی موسوم به "scArches" ابداع نموده اند. بزرگترین مزیت الگوریتم scArches این است که بجای به اشتراک گذاشتن داده های خام با مراکز درمانی و پژوهشی، از انتقال یادگیری استفاده می نماید تا پایگاه داده های جدید از ژنومیک تک سلولی را با منابع موجود مقایسه کند و بدین ترتیب، حریم شخصی و ناشناس ماندن نیز حفظ شود. این کار سبب می شود که تفسیر داده های جدید نیز بسادگی صورت بگیرد.
پژوهشگران از scArches جهت بررسی کووید-۱۹ در چندین نمونه به دست آمده از ریه استفاده کردند. آنها سلول های بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را با بهره گیری از "ترانسکریپتومیکس تک سلولی"(single-cell transcriptomics)، با مرجع سالم مقایسه کردند. الگوریتم توانست سلول های بیمار را از مرجع جدا کند و کاربر را قادر سازد تا به مشخص کردن سلول های مورد نیاز برای درمان موارد خفیف و شدید کووید-۱۹ بپردازد. تغییرات بیولوژیکی میان بیماران، بر کیفیت روند نقشه برداری تاثیر نگذاشت.
"فابیان تیس"(Fabian Theis)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: چشم انداز ما این است که در آینده می توانیم از مرجع سلول به همان سادگی استفاده نمائیم که هم اکنون مرجع ژنوم را به کار می بریم. به عبارت دیگر، برای درست کردن کیک، بطور معمول دستور تهیه خودتان را امتحان نمی کنید؛ بلکه در عوض به جستجو در کتاب شیرینی پزی می پردازید. ما با scArches، این پروسه جستجو را ساده می نماییم.
این پژوهش، در مجله "Nature Biotechnology" به چاپ رسید.
منبع:

1400/06/09
21:25:18
0.0 از 5
1048
تگهای خبر: پروژه , دانشگاه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود