بازآفرینی سمفونی نانوشته بتهوون بوسیله هوش مصنوعی!

بازآفرینی سمفونی نانوشته بتهوون بوسیله هوش مصنوعی!

به گزارش بی دانلود موسیقی دانان سوئیسی با هدایت ˮگیوم برنیˮ(Guillaume Berney) رهبر ارکستر در سالن کنسرت ˮلوزانˮ(Lausanne)، سمفونی ناتمام شماره 10 بتهوون، آهنگساز بزرگ آلمانی را به وسیله هوش مصنوعی باز آفرینی می کنند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلور، طرفداران و متخصصین موسیقی کلاسیک همیشه می خواستند بدانند که "لودویگ ون بتهوون"(Ludwig van Beethoven) بعد از سمفونی بزرگ نهم خود چه قطعه ای می نوشت. برخی از موسیقی دانان و آهنگسازان این جسارت را به خرج دادند تا بعضی از نوشته های قدیمی بتهوون که به اعتقاد آنها نخستین طرح های سمفونی بعدی او بود را تکمیل و تنظیم کنند. اما سال جاری، "برنی" و گروه ارکستر "Nexus" تصمیم گرفتند تا با استفاده از هوش مصنوعی قطعه ای چهار دقیقه ای به نام سمفونی "۱۰.۱ BeethovANN" ساخته و اجرا کنند.
"برنی" در نخستین اجرا به حاضرین اظهار داشت: استفاده از حروف بزرگ "ANN" در نام بتهوون یک اشتباه تایپی نیست و اشاره به "artificial neural network" به معنای شبکه ی عصبی مصنوعی دارد که به وسیله آن این قطعه ساخته شده است. او قبل از اجرا به خبرگزاری فرانسه اظهار داشت: ما نمی دانیم این قطعه چگونه خواهد بود. نتیجه ی نهایی تنها چند ساعت پیش از اجرا تولید و چاپ شد. "فلوریان کلمبو"(Florian Colombo)، طراح برنامه های کامپیوتری آخرین مراحل آنرا نظارت کرد و قبل از آن که به نتیجه ی نهایی برسد تغییرات کوچکی انجام داد. با توزیع نت ها بین نوازندگان هیجان آنها قابل مشاهده بود.
"برنی" ضمن اشاره به اینکه این قطعه نبوغ بتهوون را کم داشت اظهار داشت: بعضی از بخش های این قطعه خیلی خوب بودند و بعضی از آنها کمی ناهمانگی داشتند.
"کلمبو" که دانشمند کامپیوتر از دانشگاه پلی تکنیک فدرال لوزان است الگوریتم خویش را با استفاده از یادگیری عمیق بوجود آورده است. یادگیری عمیق زیرمجموعه ای از هوش مصنوعی است و هدف آن آموزش نحوه "تفکر" به کامپیوتر ها به وسیله ی مدلهای مغز انسان یا شبکه عصبی مصنوعی است.
"کلمبو" برای تولید این قطعه که می تواند بخشی از سمفونی دهم بتهوون باشد، همه ی ۱۶ کوارتت زهی بتهوون را بعنوان داده به کامپیوتر داد و از آن خواست تا قطعه ای مشابه دست نوشته های پراکنده بتهوون که موسیقی شناسان معتقدند متعلق به یک سمفونی جدید است ایجاد نماید.
"کلمبو" می گوید: ما می خواهیم تنها با فشار دادن یک دکمه یک قطعه کامل برای گروه ارکستر به وسیله ی کامپیوتر فراهم نماییم بدون آن که احتیاج به دخالت انسان ها باشد.
این برنامه نویس کامپیوتری که نزدیک به یک دهه بر روی تولید قطعات موسیقی به وسیله ی یادگیری عمیق کار کرده است می گوید: استفاده از کامپیوتر برای بازآفرینی قطعه ای که توسط یکی از نوابغ موسیقی جهان شروع شده است سبب از بین رفتن فرایند خلاقانه انسان نمی گردد. او الگوریتم خویش را ابزاری جدید برای بهبود فرایند آهنگسازی و گسترش خلاقیت انسان می داند.
باآنکه این برنامه کامپیوتری می تواند با استفاده از داده های قطعات قدیمی موسیقی قطعه مشابه تولید نماید اما هدف از ساخت آن تولید قطعات موسیقی کاملا جدید است.
"برنی" تصریح کرد که هیچ کس قصد جایگزینی بتهوون را ندارد. در واقع به نظر می آید این آهنگساز آلمانی هم به الگوریتم ها علاقه مند بوده است.
1400/06/14
21:50:56
0.0 از 5
1137
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود