آیا زندگی بدون هوش مصنوعی امکان پذیر است؟

آیا زندگی بدون هوش مصنوعی امکان پذیر است؟

تاریخچه توسعه هوش مصنوعی پر از فراز و نشیب بوده است و در برهه هایی از زمان علاقه و بودجه اختصاص داده شده به آن کاسته شده است. بدون پافشاری دانشمندان اولیه، هوش مصنوعی هیچ وقت در وضعیت کنونی قرار نمی گرفت و بخش جدایی ناپذیری از زندگی روزمره ما نمی شد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ادونسد ساینس، هوش مصنوعی به آسان تر شدن پیشرفت های علمی کمک کرده است و به نظر می آید توانایی های هوش مصنوعی محدود به قوه تخیل ما و قدرت کامپیوتر ها است. در حالیکه مزایای هوش مصنوعی واضح و روشن است، اختلاف نظرهایی هم پیرامون این فناوری وجود دارد.
ما روزانه با هوش مصنوعی در ارتباط هستیم و از آن استفاده می نماییم اما با این وجود هنوز تردیدهایی درمورد استفاده از این تکنولوژی وجود دارد. برخی از افراد نگران تسلط ربات ها بر جهان هستند، این در شرایطی است که بعضی از مشکلات اخلاقی کنونی این فناوری بررسی فوری و اساسی می طلبد.
یک شبکه ی مصنوعی یادگیری عمیق که داده های آموزشی آن برای دستیابی به عملکرد فوری محدود شده است دیدگاهی ساده اما مملو از نژادپرستی و کلیشه های جنسیتی از خود نشان داده است. برای مثال سیستم گوگل که در تشخیص چهره گرفتار اشتباه می شد یا الگوریتم آمازون که هنگام استخدام مردان را به زنان ترجیح می داد. البته این مشکل در درجه ی اول متوجه اپراتور است که در مورد نحوه عملکرد شبکه مصنوعی تصمیم می گیرد و نمی تواند در نتیجه ی خطای الگوریتم باشد.
از طرفی پدیده ی نگران کننده تری هم در آخرین نسخه یک ربات به نام "GPT-۳" رخ داد. این ربات گاهی در هنگام گفتگو به دروغ گویی روی می آورد. این مورد نشان داده است که امکان انحراف در هوش مصنوعی وجود دارد.
توسعه و پیشرفت هوش مصنوعی اجتناب ناپذیر است این فناوری قرن ها پیش توسط "استانیسلاو لم" (Stanisław Lem)، نویسنده داستان های علمی تخیلی پیشبینی شده بود. وی در مقاله خود به مسائل اخلاقی و جامعه شناختی پیرامون هوش مصنوعی هم پرداخته است و اعلام نموده که مستقل شدن این فناوری محتمل است.
یکی از پیشرفت های مهم در حوزه هوش مصنوعی در سال ۱۹۹۷ رخ داد زمانی که یک برنامه کامپیوتری به نام "Deep Blue" توانست "گری کاسپاروف" (Garry Kasparov) قهرمان شطرنج جهان را شکست دهد. باآنکه "Deep Blue" با سیستم های مبتنی بر یادگیری امروزی بسیار تفاوت داشت اما توانست با بررسی احتمالات مختلف برای پیروزی در بازی رقیب خویش را شکست دهد. امروزه این سیستم ها کاربردهای زیادی در تشخیص الگوها، پردازش داده ها، پیشبینی و مدل سازی دارند.
یکی از کاربردهای پیشگامانه یادگیری ماشینی در ارتباط با حوزه داروسازی است. هوش مصنوعی یک دستیار قدرتمند برای محققان و دانشمندان است که به آنها در یافتن داروهای جدید و کشف کاربردهای جدید برای داروهای قدیمی کمک می نماید.
الگوریتم های یادگیری عمیق اهمیت زیادی دارند. این الگوریتم ها نه تنها می توانند مجموعه ای از داده ها بخصوص داده هایی که برای انسان قابل درک نیستند را تشخیص دهند، بلکه قادرند این داده ها را به صورت خودکار طبقه بندی کنند.
اهمیت به حداقل رساندن مدت زمان کشف دارو و تولید سریع آن به صورت تجاری در طول همه گیری کووید-۱۹ به خوبی مشخص شد. کاهش اثرات همه گیری تنها با تلاش شرکتهای داروسازی امکان پذیر بود.
همانطور که پیشتر به آن اشاره شد توسعه هوش مصنوعی امری اجتناب ناپذیر است و به جای مبارزه با آن باید به دنبال افزایش مزایای آن باشیم و با درک محدودیت های این فناوری مقرراتی برای تضمین ایمنی افراد وضع نماییم.
هوش مصنوعی روزی از ما پیشی می گیرد، در تفکر خود کارآمدتر می شود، الگوهای نامشخص برای انسان را کشف می کند و توانایی هایی برای پیشبینی بهتر رویدادها کسب می کند. پیشرفت واقعی زمانی رخ می دهد که هوش مصنوعی بتواند به صورت مستقل الگوریتم های جدید و کارآمد طراحی کند.
همانطور که هوش مصنوعی درحال آموختن در مورد جهان است ما هم در مورد نحوه تفکر آن اطلاعات جدیدی کسب می نماییم. با استفاده درست از تجارب فعلی می توانیم مطمئن شویم که هوش مصنوعی تبدیل به تهدیدی برای انسان ها نخواهد شد و بالعکس کمکی مفید برای انسان ها خواهد بود.
منبع:

1400/06/16
11:05:54
0.0 از 5
909
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود