سیاست های وزارت علوم برای جذب نخبگان افغانستانی

سیاست های وزارت علوم برای جذب نخبگان افغانستانی

به گزارش بی دانلود معاون مرکز همکازی های بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعداد دانشجویان خارجی در دانشگاه های کشور را بیش از 56 هزار نفر عنوان نمود و تصریح کرد: بیش از یک سوم از این تعداد را دانشجویان و متقاضیان کشور افغانستان تشکیل می دهد. این در حالیست که در گذشته 3 دانشگاه ایران مجاز به جذب دانشجویان خارجی بودند ولی هم اکنون این تعداد به 43 دانشگاه ارتقا یافته است.


به گزارش ایسنا دکتر عبدالحمید علیزاده در مجموعه نشست های علم، فرهنگ و ارتباطات در خدمت مهاجران افغانستان که با رویکرد "علم در خدمت مهاجران افغانستان" و با همکاری انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات و رصدخانه مهاجرت ایران بصورت آنلاین برگزار شد، با اعلان اینکه در افق بین المللی سازی آموزش عالی دو دسته کشورهای همسایه و هدف مد نظر قرار دارد، اضافه کرد: برای هر کدام از این دسته بندی ها وزارت علوم برنامه، اقدام و عملیات اجرائی متفاوتی دارد.
وی با اعلان اینکه از میان ۱۵ کشور همسایه ایران که دارای مرزهای مشترکی با ما هستند، کشور افغانستان جایگاه مهم و اول را دارد، اظهار نمود: این جایگاه مهم افغانستان به سبب اشتراکات زبانی، دینی و فرهنگی است بدین جهت یکی از سیاست های ما بصورت ویژه در میان المللی سازی آموزش عالی با این کشور، گسترش زبان و ادبیات فارسی است که در اولویت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز قرار دارد.
علیزاده، تعداد دانشجویان خارجی در دانشگاه های کشور را بیش از ۵۶ هزار نفر عنوان نمود و تصریح کرد: بیش از یک سوم از این تعداد را دانشجویان و متقاضیان کشور افغانستان تشکیل می دهد. این در حالیست که در گذشته ۳ دانشگاه ایران مجاز به جذب دانشجویان خارجی بودند ولی هم اکنون این تعداد به ۴۳ دانشگاه ارتقا یافته است.
معاون مرکز همکاریهای بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با تاکید بر این که دانشجویان خارجی پذیرش شده در دانشگاه های کشور عمدتاً از میان کشورهای همسایه و همسو هستند، افزود: در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷، پس از یک سال و نیم پیگیری، موفق شدیم در قانون تردد شهروندان خارجی که تصویب آن به ۹ اردیبهشت ماه سال ۱۳۱۰ بر می گشت را به نفع تردد دانشجویان بین المللی اصلاحاتی اعمال نماییم.
وی در این زمینه توضیح داد: بر طبق این قانون هر دانشجوی مردی که برای تحصیل به ایران می آمد مجاز بود که همسر و فرزندان خودرا به همراه بیاورد و برای آنها اقامت دربافت کند ولی این امر برای زنان دانشجوی شهروندان خارجی میسر نبود که این مساله در این بخشنامه اصلاح گردید.
علیزاده افزود: علاوه بر آن اگر فردی در ایران اقامت تحصیلی داشت، هر بار که بخواهد از ایران بیرون رود باید اجازه "خروج مراجعت" بگیرد که این امر نیز اصلاح گردید هر چند که متاسفانه این مورد در سازمان امور دانشجویان معطل مانده و عملیاتی نشده بنظر می رسد که پیگیری جدی نیاز دارد.
وی با تاکید بر این که این اصلاحات با امضای وزیر علوم به دانشگاه ها ابلاغ گردیده است، تصریح کرد: در طول ۱۰ سال قبل، چندین هزار متقاضی تحصیل از ۲ دسته اتباع افغانستانی شامل "اتباع افغانستانی که ساکن ایران هستند" و "اتباع افغانستانی که از کشور خود وارد ایران می شوند" جذب دانشگاه های ایران شدند و در صورتیکه در گذشته این افراد برای تحصیل در مقاطع مختلف چالش هایی داشتند، ولی امروز هیچ شهروند افغانستانی در ایران نیست که بگوید در مدارس و یا دانشگاه‎ها اجازه تحصیل ندارد.
معاون مرکز همکاریهای بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اعلان اینکه این اقدام در امتداد سیاست‎های هموار سازی بوده است، اشاره کرد: علاوه بر آن در طول ۵ سال قبل و برمبنای یک برنامه ۵ ساله، سیاست "جذب نخبگان و مربیان و اساتید و ممتازین دانشگاه های افغانستان برای آموزش در ایران" در دستور کار قرار گرفت و بر این اساس در سالهای ۹۶، ۹۷ و ۹۸ بیش از ۶۰۰ مربی و استاد دانشگاه های این کشور شناسایی، جذب و برای تحصیل وارد ایران شدند و الان این دسته از افراد درحال تحصیل هستند.
وی افزود: متاسفانه این فرآیند در سالهای ۹۹ و ۱۴۰۰ به سبب شیوع بیماری کرونا معطل ماند، اما اجرای آن همچنان بر قوت خود باقی است.
علیزاده از پنجره باز برای جذب نخبگان افغانستانی در کشور آگاهی داد و اضافه کرد: علاوه بر اینها، پنجره دیگری در طول سالیان گذشته برای افزایش تعاملات علمی میان ایران و کشور افغانستان و همین طور سیاست های تشویقی و حمایتی وزارت علوم برای جذب نخبگان این کشور به وجود آمده است. بر طبق این سیاست ها، سالیانه بیش از ۳ هزار نفر از متقاضیان اتباع افغانستانی متقاضی تحصیل در دانشگاه های ایران، جهت شرکت در آزمون سراسری وارد کشور می شوند در صورتیکه این امر در ۱۰ سال قبل میسر نبوده است.
وی اشاره کرد: در این میان سیاست تشویقی دیگری با نام "جذب استعدادهای درخشان از میان متقاضیان ورود به آزمون سراسری" از سال ۹۸ شکل گرفت که برمبنای آن اتباعی که در آزمون سراسر حائز رتبه ‎های یک تا ۱۰۰ و در آزمون کارشناسی ارشد حائز رتبه اول تا سوم می شوند، از طرف وزارت علوم ایران بورسیه کامل از نوع "الف" خواهند شد.
علیزاده تصریح کرد: امسال با هماهنگی هایی که بوسیله پیگیری های وزارت علوم، وزارت امور خارجه و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت گرفته و بوسیله نمایندگان دیپلماسی کشور در کابل و همین طور مسؤولان تحصیلات عالیه افغانستان مقرر شده که نفرات اول تا صدم کنکور سراسر افغانستان بصورت بورسیه در دانشگاه های ایران مشغول به تحصیل شوند.
معاون مرکز همکاریهای بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: در کنار ایجاد این پنجره های باز برای جذب اتباع افغانستانی در دانشگاه های کشور، پنجره نیمه باز دیگری گشوده شده که امیدوار هستم با مساعدت و همکاری دستگاه های مربوط این پنجره همانند سایر پنجره های جذب دانشجویای خارجی کاملا باز شود. بر طبق این سیاست جدید در کنار افزایش علم که در دانشگاه ها منجر به تولید و صدور مدرک دانشگاهی می شود، مبادرت به برگزاری دوره هایی برای افزایش توانمندی فنی و حرفه ای و مهارت افزایی متقاضیان از کشور افغانستان می شود.
وی اضافه کرد: مجوزهای برگزاری این دوره ها از ۳ سال قبل به دانشگاه های فنی و حرفه ای و علمی کاربردی صادر گردیده است و هم اکنون این دانشگاه ها به بلوغ لازم برای اجرای آن رسیده و آمادگی جذب و پذیرش متقاضیان مهارت افزایی افغانستانی در این دانشگاه‎ها نیز به وجود آمده است.
علیزاده برگزاری دوره های مشترک را از دیگر زمینه های علمی همکاری با کشور افغانستان نام برد و تصریح کرد: قبل از این دانشگاه های کشور برای برگزاری دوره های مشترک با سایر کشورها لازم بود که این دوره های مشترک با یکی از دانشگاه های موجود در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم باشد، ولی برمبنای بخشنامه جدید که در اواخر خرداد ماه از طرف مرکز همکاریهای بین المللی وزارت علوم اصلاح و اعلام شد، نیازی نیست که دانشگاه های طرف همکار در فهرست دانشگاه های مورد تایید باشد، بلکه اگر یک دانشگاه ایرانی بطورمثال با یکی از دانشگاه های کشور افغانستان همکاری مشترکی داشته باشند، تنها لازم است که تفاهم نامه مشترک داشته باشند همین طور اصالت و اعتبار آن دانشگاه توسط سفیر، تایید گردد.
منبع:

1400/06/16
23:34:43
0.0 از 5
963
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود