نگرانی سازمان ملل از پیشرفت هوش مصنوعی

نگرانی سازمان ملل از پیشرفت هوش مصنوعی

بی دانلود: سازمان ملل متحد با اشاره به این که استفاده نادرست از هوش مصنوعی می تواند آثار منفی و حتی فاجعه باری داشته باشد، از همه ی کشورها خواست تمام سیستم های هوش مصنوعی را که حقوق بشر را تهدید می کنند، متوقف و ممنوع کنند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، سازمان ملل نگران هوش مصنوعی است. طبق گزارش اولیه سازمان ملل، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواهان توقف استفاده از هوش مصنوعی هایی نظیر سیستم های تشخیص چهره شده که می توانند افراد را در ملاء عام ردیابی کنند و می توانند خطری اساسی برای حقوق بشر داشته باشند.
این سازمان می گوید اگر کشورها هم اکنون تدابیر حفاظتی موثری را در این راستا در پیش نگیرند، استفاده از برنامه های هوش مصنوعی در زندگی روزمره می تواند بیشتر مضر باشد تا کمک کننده.
"میشل باچله"(Michelle Bachelet) کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اظهار داشت که کشورها باید صریحاً همه برنامه های هوش مصنوعی را که مغایر با حقوق بشر است، ممنوع کنند و با اشاره به اینکه این سیستم های پیش داور، برمبنای قومیت یا جنسیت افراد بین جمعیت های بشری جدایی می اندازند، تاکید کرد که برنامه های "نمره گذاری اجتماعی" نباید توسط دولت ها دنبال شوند.
وی در حالی بر ارزش واقعی استفاده از فناوری های هوش مصنوعی در بهبود وضعیت انسان صحه می گذارد، هشدار داد که اگر بدون توجه کافی به نحوه تأثیر آنها بر حقوق بشر، مورد استفاده قرار گیرند، می توانند آثار منفی و حتی فاجعه باری داشته باشند.
اظهارات "باچله" در گزارش جدید سازمان ملل متحد نشان میدهد که چگونه کشورها و کسب وکارها تلاش خودرا در پیاده سازی سیستم های هوش مصنوعی که به شدت بر زندگی و معیشت شهروندان عادی تأثیر می گذارد، قبل از اطمینان از ایجاد پادمان هایی که می توانند بطور معناداری از تبعیض جلوگیری نمایند، به کار گرفته اند.
"پگی هیکس" مدیر دفتر حقوق بشر سازمان ملل می گوید: این مسئله مربوط به نداشتنِ هوش مصنوعی نیست، بلکه در مورد تشخیص این است که اگر مقرر است هوش مصنوعی دراین زمینه های حقوق بشری مورد استفاده قرار گیرد، باید به روش صحیح باشد و ما هنوز چارچوبی را ایجاد نکرده ایم که این اتفاق را تضمین کند.
"باچله" نیز از ممنوعیت همه فناوری های تشخیص چهره دفاع نکرد، اما اصرار کرد که دولت ها باید اسکن خاصیت های افراد در لحظه را تا آن زمان که ثابت کنند که این فناوری دقیق و بدون تبعیض است و حریم خصوصی و داده های شخصی را حفظ می نماید، متوقف کنند. در گزارش سازمان ملل از هیچ کشوری نامی برده نشده است، اما گسترش سریع فناوری تشخیص چهره در کشور چین خصوصاً برای نظارت بر منطقه "شینجیان غربی" (جایی که اقلیت اویغور در این کشور زندگی می کنند)، بی گمان مدنظر بوده است.
نویسندگان گزارش سازمان ملل متحد تصمیم گرفتند که نام کشورهای ناقض حقوق بشر را ذکر نکنند، برای اینکه این امر می تواند مضر باشد و واکنش هایی را به همراه داشته باشد که ممکنست خطری برای حقوق بشر بوجود آورد.
"هیکس" می گوید: در مورد چین نیز به اندازه سایر کشورها ما نگران شفافیت و برنامه های تبعیض آمیز هستیم که روی جوامع خاص متمرکز است. گزارش سازمان ملل متحد بر ابزارهایی متمرکز است که برای استنباط حالات روحی و روانی افراد با ارزیابی حالات صورت یا حرکات بدن طراحی شده است، برای اینکه این فناوری ها به شدت مستعد تعصب و تبعیض هستند و تفسیرهای نادرست فاقد هرگونه زمینه علمی دارند.
وی ادامه داد: استفاده از سیستم های تشخیص احساسات توسط مقامات دولتی، بعنوان مثال برای متمایز کردن افراد برای دستگیری توسط پلیس یا ارزیابی صحت اظهارات آنها در بازجویی ها، تهدیدی برای حقوق بشر، حفظ حریم خصوصی، آزادی و عدالت است.
حالا فقط زمان نشان خواهد داد که کشورهای جهان چگونه به این درخواست سازمان ملل پاسخ می دهند. این درحالی است که قدرت شرکت های بزرگ در ایالات متحده و دیگر نقاط جهان با فناوری تشخیص چهره مبتنی بر هوش مصنوعی درحال افزایش است و اگر بدون توجه به مسائل حقوق بشری و حفظ حریم خصوصی برای نظارت و ردیابی شهروندان عادی استفاده شود، نگران کننده خواهد بود.1400/06/27
10:57:56
0.0 از 5
927
تگهای خبر: سیستم , طراحی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود