تولید انبوه هیدروژن سبز از آب با یک کاتالیزور ارزان جدید

تولید انبوه هیدروژن سبز از آب با یک کاتالیزور ارزان جدید

بی دانلود: یک الکتروکاتالیست جدید با تبدیل نیکل و کبالت به مسیرهای اصلی تولید انبوه هیدروژن سبز از آب، به شکل گسترده ای قابلیت تجاری هیدروژن سبز را بهبود می بخشد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، پژوهشگران دانشگاه "کورتین"(Curtin) استرالیا یک الکتروکاتالیست یا الکتروکاتالیزور کارآمدتر و مقرون به صرفه برای تولید هیدروژن سبز از آب شناسایی کرده اند. این ماده جدید پتانسیل تولید هیدروژن سبز را در مقیاس بی سابقه ای فراهم می آورد.
دانشمندان بطور معمول از کاتالیزورهای فلزات گرانبها مانند پلاتین برای تسریع جداسازی و تجزیه آب به هیدروژن و اکسیژن استفاده می نمایند و تیم دانشگاه "کورتین" دریافت که با افزودن نیکل و کبالت به کاتالیزورهای ارزان تر، می توان عملکرد آنها را افزایش داد و آنها را بعنوان یک جایگزین مقرون به صرفه بیان کرد.
دکتر "گوهوا جیا" سرپرست این مطالعه می گوید: تحقیقات ما برمبنای نانوبلورهای دو بعدی آهن-گوگرد که به طور معمول بعنوان کاتالیزور برای جدا کردن هیدروژن از آب استفاده نمی شوند، بهره برده و مقادیر کمی یون نیکل و کبالت به آن اضافه کردیم. هنگامی که ما این کار را کردیم، یک کاتالیزور گوگرد-آهن با عملکرد ضعیف بطور کامل به یک کاتالیزور کارآمد تبدیل شد.
"جیا" توضیح داد که مواد مورد استفاده در طول این آزمایش، فراوان تر و در نتیجه مقرون به صرفه تر هستند. آنها همین طور کارآمدتر از روتنیم اکسید که ماده معیار فعلی است، هستند.
وی ادامه داد: یافته های ما نه فقط مقدار موجود از ترکیبات احتمالی ذرات را گسترش می دهد، بلکه یک کاتالیزور جدید و کارآمد را معرفی می کند که ممکنست در کاربردهای دیگر نیز مفید باشد. همین طور راه های جدیدی را برای تحقیقات آینده در بخش انرژی باز می کند و استرالیا را در خط مقدم تحقیقات و کاربردهای انرژی تجدیدپذیر و پاک قرار می دهد.
کشورهای دیگر مانند فرانسه نیز کوشش های مشترکی را برای بهبود تولید هیدروژن سبز انجام می دهند. شرکت "Lhyfe" و دانشکده مهندسی فرانسه "سنترال نانت"(Centrale Nantes) اخیراً اعلام نمودند نخستین کارخانه تولید هیدروژن سبز جهان را در ساحل "لو کروزیک" فرانسه افتتاح می کنند. چنین تلاش هایی موجب افزایش استفاده از سوخت هیدروژن می شود که بطور فزاینده ای بعنوان جایگزینی برای سوخت های فسیلی در کوشش برای تغییر وضعیت در حوزه اثرات تغییرات آب و هوایی مورد استفاده قرار می گیرد.
پژوهشگران دانشگاه "کورتین" امیدوارند در مرحله بعد آزمایش های بیشتری را با هدف آزمایش قابلیت تجاری این الکتروکاتالیست جدید خود انجام دهند.
پژوهشگران نتایج یافته های خودرا در مجله Nano Energy منتشر نمودند.
منبع:

1400/06/31
17:08:09
0.0 از 5
725
تگهای خبر: تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود