ورزش بدون صدمه با کمک برچسب های پوستی!

ورزش بدون صدمه با کمک برچسب های پوستی!

به گزارش بی دانلود پژوهشگران هلندی کوشش می کنند با کمک برچسب های پوستی دیجیتال، امکان ورزش کردن بدون صدمه دیدن را فراهم نمایند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اینوویشن اوریجینز، ورزش کردن برای سلامتی مفید می باشد اما می تواند به بروز صدمه هایی هم منجر شود. پژوهشگران "مرکز پزشکی آکادمیک آمستردام"(AMC) و "دانشگاه فناوری آیندهوون"(TU/e) درحال بررسی برچسب هایی هستند که میزان سلامتی کاربر را نشان می دهند.
شما فکر می کنید که با دویدن درحال به دست آوردن سلامتی هستید اما برچسب دیجیتال نشان میدهد که عضلات خویش را از دست می دهید. شاید شنیدن این موضوع، خوشایند نباشد اما برچسب ها می توانند به شما کمک کنند تا بدون اینکه صدمه ای ببینید، ورزش کنید.
این گروه پژوهشی درحال بررسی رابط هایی هستند که روی پوست نصب می شوند و بازخوردی در مورد پارامترهای سلامتی دوندگان عرضه می دهند. "اورت ورهاگن"(Evert Verhagen)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: منظور ما از دوندگان، "سیفان حسن"(Sifan Hassan) یا "یوسین بولت"(Usain Bolt) نیست؛ بلکه دوندگانی مانند من شما است.
دویدن، ورزش محبوبی در هلند محسوب می شود. حدودا ۴۰ درصد از مردم هلند، هر از گاهی کفش های مخصوص دویدن خویش را می پوشند. در عین حال دویدن، بعد از فوتبال، حساس ترین ورزش محسوب می شود. ۵۰ درصد از دوندگان به صدمه هایی گرفتار می شوند.
بخش قابل توجهی از پژوهش های علمی، بر ورزشکاران نخبه متمرکز شده است اما ورهاگن و گروهش، بر هفت میلیون نفری تمرکز دارند که هفته ای یک یا دو بار می دوند. ورهاگن افزود: ما می خواهیم داده ها و نکات باکیفیتی را در اختیار مردم عادی قرار دهیم تا بتوانند به روشی سالم ورزش کنند.
ورهاگن و گروهش درحال بررسی هستند تا بدانند که کدام حرکات و تمرین ها، کارآیی خوبی دارند و کدام یک از این کارآیی برخوردار نیستند. آنها برای رسیدن به پاسخ خود قصد دارند شرکت کنندگان را طی هفت روز و در ۲۴ ساعت کامل مورد بررسی قرار دهند. ورهاگن اظهار داشت: یک دونده تفریحی، یک روز کامل را تمرین نمی کند؛ بلکه خوابیدن و کار کردن در خانه را هم انجام می دهد.
داده ها با بهره گیری از نوارهای کششی، پد مخصوص پا و دستگاه های بررسی ضربان قلب جمع آوری می شوند که الکترون های کوچک در آنها به کار رفته است. ورهاگن افزود: ما نوارهای کششی را روی ساق پا قرار می دهیم تا زاویه کشش مفصل زانو را اندازه گیری نماییم. همینطور برای اندازه گیری میزان وارونگی، آنها را روی مچ پا قرار می دهیم. اگر کاربر، ۱۰۰ بار با زاویه ۱۰ درجه و سپس ۱۰ بار با زاویه پنج درجه حرکت نماید، مشخص می شود که احیانا اشتباهی وجود دارد.
ورهاگن در جستجوی ارزش مطلق نیست؛ بلکه تفاوت در سطح فردی را جستجو می کند. وی ادامه داد: تصور کنید که قصد دارید تا ۱۰ کیلومتر بدوید. تا ۹ کیلومتر نخست را به صورت معمول می دوید اما بمحض خسته شدن، شکل متفاوتی از دویدن را آغاز می کنید. ما می خواهیم نقشه ای از این تغییر فشار عرضه دهیم. بخصوص در دوندگان تازه کار، تفاوت بسیاری در سطح فشار هنگام آغاز خستگی وجود دارد. در حالت ایده آل، به دونده اخطار داده می شود که سرعت خویش را کم کند یا تغییری در وضعیت خود بوجود آورد.
ورهاگن افزود: یک نتیجه مهم این است که دوندگان دوست دارند انتخابی داشته باشند. بارها دیده ایم که دوندگان می خواهند خودشان در مورد انتخاب ها تصمیم بگیرند. ما حالا می دانیم که دوندگان چگونه می توانند با مسئولیت پذیری ورزش کنند اما نمی توانیم سفارش ای به آنها بکنیم. علاوه بر آزادی انتخاب، مهم می باشد که مردم احساس کنند داده ها به آنها متعلق می باشد.
سوالی که باقی می ماند این است که دانش و داده های جمع آوری شده چگونه می توانند بر دونده معمولی تأثیر بگذارند. رابط های پوست در اینجا وارد می شوند. ورهاگن توضیح داد: هنگامی که چیزی به پوست نزدیک تر باشد، مردم نسبت به پذیرش آن تمایل بیشتری دارند.
وی ادامه داد: پوست به نوبه خود، منبع مهمی از اطلاعات محسوب می شود. بعنوان مثال، میزان عرق کردن، گرما و حرکت می تواند در مورد واکنش بدن نسبت به فشار و میزان آبی که باید بنوشید، اعلام کند. رابط های پوست را شبیه به خالکوبی هایی در نظر بگیرید که تحت فشار زیاد، تغییر رنگ می دهند. یا برچسبی که باتوجه به مایعات بدن مانند عرق و رطوبت، شدت ورزش کردن کاربر را نشان میدهد.
ورهاگن و گروهش، با دانشگاه فناوری آیندهوون همکاری می کنند که به طراحی این رابط های پوست می پردازند. "خوان رسترپو"(Juan Restrepo)، از پژوهشگران دانشگاه فناوری آیندهوون، به تازگی مقاله ای منتشر نموده است که در آن، گزینه های متعدد را برای طراحی مورد بررسی قرار می دهد. رابط های پوست هنوز در مرحله مفهومی هستند اما ورهاگن انتظار دارد که آنها را بین سه تا چهار سال آینده مورد بررسی قرار دهد. وی در این زمینه اظهار داشت: سرانجام همه این داده ها به ساعت ورزش شما منتقل می شوند تا بفهمید که بدن چه زمانی درحال تمرین بیش از حد است.1400/07/01
11:29:55
0.0 از 5
964
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود