ارتقای اعتبار صنعت آزمایشگاهی و هدفمند شدن سرمایه گذاری ها

ارتقای اعتبار صنعت آزمایشگاهی و هدفمند شدن سرمایه گذاری ها

فقدان بانکهای اطلاعاتی معتبر و جامع از توانمندی آزمایشگاهی دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور معضلی است که می تواند اعتبار صنعت آزمایشگاهی را کم کند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، مجتبی نسب، دبیر شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه نبود بانک اطلاعاتی معتبر از توانمندی ها و تجهیزات آزمایشگاهی در کشور سبب می شود که پژوهشگران در انجام تحقیقات و همین طور صنایع برای انجام فعالیتهای تحقیق و توسعه خود، با چالش های گوناگونی مواجه شوند، اظهار داشت: این اتفاق تاثیر مستقیمی در کاهش کیفیت خدمات حوزه بهداشت و سلامت دارد.
وی ادامه داد: گاهی این عدم اطلاع سبب شده که با وجود تجهیزات آزمایشگاهی در کشور، تعدادی از آنها از دیگر کشورها خریداری شود. این کار یعنی خروج ارز از کشور و سرمایه گذاری موازی برای تجهیزاتی که در کشور وجود دارد و ظرفیت خدمات دهی آنها اطلاع رسانی نشده است.
بگفته نسب، شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در همین راستا و با هدف ارائه تصویری درست و روشن از تجهیزات و تخصص های موجود کشور در زمینه آزمایشگاهی شکل گرفته و این اطلاعات جامع را در اختیار فعالان، پژوهشگران، استادان، دانشجویان و علاقه مندان به این صنعت قرار می دهد.
دبیر شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: البته شبکه برای ارائه یکپارچه خدمات تعمیر و نگهداری مناسب برخی تجهیزات باارزش آزمایشگاهی، ارتقای آموزش های سازمان یافته برای کارشناسان آزمایشگاه ها و کاربران تجهیزات و تدوین استانداردهای آزمایشگاهی نیز تلاش می کند تا با این کار روند توسعه این صنعت را شتاب دهد و خدماتی جامع و کامل در اختیار فعالان این حوزه قرار گیرد.
وی تصریح کرد: این کار در کنار مزایای فوق، راهی است برای کاربردی تر کردن تحقیقات دانشگاهی و پژوهش های صنعتی؛ سرمایه های ارزشمندی که در صنعت آزمایشگاهی وجود دارد و به علت عدم بهره گیری مناسب از آنها به فراموشی سپرده شده اند. اما ایجاد یک شبکه جامع از فعالیت ها و دارایی های موجود می تواند مسیر شناسایی و استفاده از آنها را در کشور تسهیل کند و توانمندی و تخصص آنها را به زنجیره صنعت آزمایشگاهی کشور گره بزند.
بنا بر اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نسب همین طور اظهار داشت: این کار به «بهره مندی از کارشناسان و متخصصان حوزه های مختلف آزمایشگاهی»، «ایجاد تمرکز در پیگیری و انجام کارهای فنی و اجرایی»، «کاهش زمان بررسی و پاسخگویی به درخواست ها و امور ارجاع شده به شبکه»، «ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی و بهره برداری بیشتر از دانش فنی کارشناسان و متخصصان آزمایشگاه ها و مراکز علمی کشور» و «افزایش میزان مشتری مداری شبکه آزمایشگاهی» نیز منجر گردیده است.
1400/07/02
12:21:09
0.0 از 5
667
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود