موشک SLS یک قدم به پرتاب نزدیک شد

موشک SLS یک قدم به پرتاب نزدیک شد

بی دانلود: موشک موسوم به ˮسیستم پرتاب فضاییˮ(SLS) متعلق به ناسا فقط یک قدم دیگر تا پرتاب به فضا در پیش دارد و احیانا زودتر از آنچه تصور می شد، قدم به کره ماه بگذارد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بعد از تاخیرها و تعویق های مکرر، سرانجام موشک "سیستم پرتاب فضایی" که از ملزومات تحقق برنامه بلندپروازانه "آرتمیس" ناسا است، برای نخستین پرواز خود وارد مرحله نهایی آزمایشی شد.
ناسا بتازگی تصاویری از آزمایش نهایی این موشک عظیم به نام "URRT" را که در مرکز فضایی "کندی" انجام شده به اشتراک گذاشته است.
در این آزمایش، یک مجموعه از قطعات، اجزای مختلف پرتاب موشک مانند نیرو، سوخت، خنک کننده و ارتباطات موشک را در سکوی پرتاب سنجیده و در طول شمارش معکوس منجر به احتراق موتور موشک، بصورت از پیش تعیین شده از موشک جدا می شوند. "URRT" زمانبندی این سیستم را آزمایش می کند.
موشک های قبلی ناسا از سیستم های دیگری برای این امر بهره برده اند. با این وجود، ناسا از مکانیسم های متفاوتی در "SLS" بهره برده است.
سیستم اصلی برای این کار در این موشک موسوم به "CSITU"، وظیفه سوخت رسانی به مرحله اصلی موشک با هیدروژن مایع و اکسیژن را بر عهده دارد که بین مخازن هیدروژن و اکسیژن در ارتفاع ۴۲.۷ متری قرار دارد.
سیستم دیگری به نام "CSFSU" بین مراحل اول و دوم "SLS" در ارتفاع ۵۴.۹ متری قرار دارد، در صورتیکه سیستم "ICPSU" در ارتفاع ۷۳.۲ قرار گرفته و مسئول سوخت رسانی به مرحله فوقانی "SLS" همراه با ارائه اتصالات الکتریکی و پشتیبانی پنوماتیک خواهد بود.
نام بالاترین سیستم نیز "OSMU" است که مایع خنک کننده و هوا را برای سیستم کنترل محیطی تامین می کند.
طبق اعلام ناسا به غیر از یک سیستم، تمام سیستم های دیگر در طول آزمایش "URRT" مورد آزمایش قرار گرفته اند.
بعد از انجام موفقیت آمیز این آزمایش، حالا ناسا به سراغ "تست کیفی یکپارچه"(IMT) می رود تا یکپارچگی ساختاری موشک را بسنجد.
در صورتیکه ناسا بطور عمومی اعلام نموده بود که ماموریت "آرتمیس ۱"(Artemis I) در سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب می شود، احتمالاً در اوایل سال ۲۰۲۲ تحقق یابد.
منبع:

1400/07/03
18:55:13
0.0 از 5
728
تگهای خبر: ارتباطات , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود