ناسا جهت بررسی سیارات فراخورشیدی یک ماهواره ۴ میلیون دلاری به فضا می فرستد

ناسا جهت بررسی سیارات فراخورشیدی یک ماهواره ۴ میلیون دلاری به فضا می فرستد

یک ماهواره چهار میلیون دلاری که اندازه ای مشابه جعبه برشتوک صبحانه دارد اواخر این ماه به فضا می رود تا به رصد خاصیت های فیزیکی سیارات فراخورشیدی موسوم به ˮمشتری داغˮ همچون داغ ترین سیاره ای که تا حالا کشف شده است، بپردازد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این ماهواره با نام "Colorado Ultraviolet Transit Experiment" به اختصار "CUTE" یک ماهواره کوچک یا تاسواره(CubeSat) است که طی ماموریتی هفت ماهه به بررسی سیارات فراخورشیدی می پردازد.
این ماموریت نخستین ماموریت یک تاسواره است که ناسا بودجه آنرا فراهم نموده تا به بررسی این سیارات بپردازد و قابلیت های این فناوری را بررسی کند.
"کوین فرانس"(Kevin France)، محقق آزمایشگاه بولدر دانشگاه کلرادو در زمینه فیزیک فضایی(LASP) و محقق اصلی این تحقیقات در اطلاعیه ای اظهار داشت: ناسا با این آزمایش می خواهد بفهمد که چه میزان آزمایش علمی می توان با یک ماهواره کوچک انجام داد.
این تاسواره به همراه ماهواره "لندست ۹" سوار بر موشک "اطلس ۵" از پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ در لامپوک در روز ۲۷ سپتامبر(۵ مهر) به فضا خواهد رفت.
به قول ناسا، "مشتری های داغ" سیارات غول پیگر گازی هستند که در فاصله ای نزدیک به ستاره ی خود می چرخند.
یک نمونه از این سیارات "KELT-۹b" است. این سیاره در ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ کشف شده و دمای آن ۷ هزار و ۸۰۰ درجه فارنهایت(۴۳۱۵ درجه سانتی گراد) است. مدت زمان چرخش این سیاره در مدار ستاره خود تنها یک روز و نیم است. نام این سیاره از روی تلسکوپی که برای نخستین بار آنرا تشخیص داد انتخاب شده است.
"KELT-۹b" حدود ۶۷۰ سال نوری از زمین فاصله دارد و داغ ترین سیاره ی کشف شده تا حالا است.
"فرانس" می گوید: از آن جا که این سیارات در فاصله ای نزدیک نسبت به ستاره خود قرار دارند تشعشعات زیادی دریافت می کنند.
زمانی که ماهواره "کیوت" در فضا قرار بگیرد قادر به اندازه گیری سرعت خروج گاز از حداقل ۱۰ "مشتری داغ" همچون "KELT-۹b" خواهد بود.
"آریکا ایگان"(Arika Egan) از آزمایشگاه بولدر دانشگاه کلرادو که به توسعه این ماموریت کمک کرده است می گوید: هدف اصلی "کیوت" بررسی "گریز جوی" در این سیارات گازی داغ است.
"گریز جوی" به از دست رفتن گازهای اتمسفر یک سیاره و ورود این گازها به فضای بیرونی گفته می شود.
علاوه بر بررسی این سیارات، یافته های "کیوت" بینشی جدید در مورد سایر سیارات همچون زمین و مریخ فراهم می آورد.
"فرانس" می گوید: هرچه بیشتر در مورد "گریز جوی" بدانیم بهتر آنرا درک می نماییم. ما می توانیم این یافته ها را به سایر انواع سیارات نیز تعمیم دهیم.1400/07/04
11:11:32
0.0 از 5
602
تگهای خبر: دانشگاه , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود