امید سامسونگ به کپی مغز انسان روی تراشه های 3 بعدی!

امید سامسونگ به کپی مغز انسان روی تراشه های 3 بعدی!

به گزارش بی دانلود شرکت سامسونگ امیدوار است بتواند مغز انسان را روی شبکه هایی از تراشه سه بعدی کپی کند، باآنکه که فناوری مورد نیاز برای این کار فاصله بسیاری تا تحقق دارد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، شرکت سامسونگ فکر می کند که به راه بهتری برای توسعه تراشه های شبیه به مغز رسیده است و آن، قرض گرفتن ساختارهای موجود مغز است.
این شرکت روشی را پیشنهاد کرده است که می تواند نقشه سیم کشی نورون های مغز را در تراشه های نورومورفیک سه بعدی کپی و جای گذاری کند. این رویکرد به یک مجموعه از نانوالکترودها متکی است که وارد حجم زیادی از نورون ها می شود تا هم محل اتصال نورون ها و هم قدرت این اتصالات را ثبت و ضبط کند.
سپس میتوان این داده ها را کپی کرده و در یک شبکه سه بعدی "حافظه حالت جامد" جای گذاری کرد.
هر واحدِ حافظه دارای میزانی از رسانایی است که قدرت هر اتصال نورونی را در نقشه منعکس می کند. سامسونگ می گوید که نتیجه این کار، همانطور که دانشمندان در ابتدا می خواستند، "مهندسی معکوس مغز" خواهد بود.
این حرکت می تواند بعنوان یک "میانبر" برای سیستم های هوش مصنوعی باشد که مانند مغز واقعی رفتار می کنند و خصوصیت هایی نظیر انعطاف پذیری در یادگیری مفاهیم جدید و سازگاری با شرایط متغیر را فراهم آورد.
به قول محققان با این فناوری حتی امکان دارد شاهد خودرو های کاملاً خودران دارای قدرت شناختی واقعی باشیم.
با این وجود، یک مشکل آشکار و یک پیچیدگی بزرگ وجود دارد. از آنجاییکه مغز انسان دارای تقریباً 100 میلیارد سلول عصبی با هزاران برابر پیوند سیناپسی بیشتر است، یک تراشه نورومورفیک ایده آل به حدود 100 تریلیون واحد حافظه نیاز دارد.
این به وضوح یک چالش سخت برای هر شرکتی است که می خواهد به این فناوری نائل شود. در هر حال امکان دارد "سامسونگ" دریچه ای برای تحق هوش مصنوعی شبیه به مغز انسان باز کرده باشد، اما امکان دارد مدت زیادی طول بکشد تا کسی به این هدف بزرگ برسد.
منبع:

1400/07/06
11:00:33
0.0 از 5
671
تگهای خبر: سیستم , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود